Dobry plecak

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Dobry plecak

Postprzez chwastek » 13 kwi 2012, o 11:04

Z ciekawości, bo wszystkie moje plecaki to Deutery, zajrzałam na ten model. Ten mały odpinany pipek nie wygląda na zbyt wygodny dla pleców. Choć czy rzeczywiście tak jest można się przekonać przy przymiarce.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 13 kwi 2012, o 12:02

creamcheese napisał(a):Szukam plecaka wielkiego z odpinaną klapą-plecakiem z szelkami (czasem zostaję gdzieś na dzień-dwa i potrzebne jest wtedy coś małego na "jednodniówkę"). W Leśnym Oku (pozdrawiam) znalazłem Deutera - Aircontact PRO 70+15 w cenie słusznej ;) (choć nie powali jak się zdecyduję. Na allegro jeszcze ciut drożej). Czy jest coś podobnej klasy nieco tańsze? Pozdrawiam

Ja to rozwiązałem tak:
1. Dobrałem sobie do swoich potrzeb i pleców oraz portfela duży plecak transportowy z pasami kompresyjnymi, co by czasem go, w miarę potrzeb "wyszczuplić".
2. Dobrałem sobie jak wyżej plecak jednodniowy, ale taki do wspinaczki i noszenia szpeju oczywiście także z kompresjami.
3. Dobrałem sobie... też jak wyżej plecak jednodniowy wycieczkowy.
4. Wykoncepciłem i wykonałem sobie proste jak strzelanie patenty do przypinania trokami pustych plecaków "2" lub "3" od tyłu do plecaka "1" i... fertig.
Umyślnie nie piszę, jakie to firmy i modele, bo uważam, że to by przez proste naśladownictwo mogło prowadzić do niepotrzebnych a kosztownych błędów.
Zasada dobierania plecaków (i butów!) jest jedna i niezmienna od początków turystyki górskiej i każdej innej pieszej: one muszą być wręcz idealnie dopasowane do użytkownika i... kropka.
Przez wiele lat używaliśmy (ja, syn i córka) "dzięciołów" Alpinusa - syn sponiewierał swój, a potem wyłudził i "donasza" mój:

Obrazek

Mój i córki przed Terinką...
Córa nosiła oczywiście wersję damską.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez chwastek » 13 kwi 2012, o 12:34

Zygmunt Skibicki napisał(a):4. Wykoncepciłem i wykonałem sobie proste jak strzelanie patenty do przypinania trokami pustych plecaków "2" lub "3" od tyłu do plecaka "1" i... fertig.

Otóż to. Postąpiłam podobnie ze swoimi plecakami. Mniejszy przytraczam trokami do największego, jaki mam. Konstrukcja większego plecaka - to model Futura z systemem nośnym Aircomfort - natchnęła mnie do spróbowania takiego rozwiązania i udało się.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez oko1wita » 15 kwi 2012, o 11:01

Zygmunt Skibicki napisał(a):Ja stanowczo przestrzegam przed powszechnym zachwycaniem się konkretnym "najlepszym na świecie" producentem, gdy w grę wchodzi dopasowanie produktu do bardzo indywidualnych cech użytkownika. Z moich doświadczeń wynika, że nie ma takiego producenta, którego plecaki da się dopasować na każde plecy.

I tu jest sedno sprawy. Plecak jest to bardzo indywidualny sprzęt, który trzeba dobrać dla każdego osobno. Nie ma uniwersalnego modelu. Moim plecom przypadł do gustu Karrimor (choć nie twierdzę, że jest to najlepszy na świecie producent).

Co najważniejsze plecak trzeba przymierzyć przed zakupem z obciążeniem. ,Szkoda, że prawie żaden sklep nie daje takiej możliwości.
oko1wita
Stonka bieszczadzka

Postprzez samson_miodek » 19 kwi 2012, o 00:13

Z ciekawostek - mój znajomy ma taki: http://allegro.pl/nowy-plecak-zasobnik- ... 31160.html

Widać na zdjęciu - dodatkowy plecaczek jest w komplecie. Najśmieszniejsze w nim jest że jest wąski i bardzo wysoki - przez co wygląda się na serio jak by niosło się domek na plecach :)
- Dlaczego właściwie ruchome obrazki pana Dibblera zawsze mają w tle świat ogarnięty szaleństwem?
Soll zmrużył oczy.
- Ponieważ pan Dibbler - warknął - jest człowiekiem bardzo spostrzegawczym.
samson_miodek
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 kwi 2012, o 08:18

samson_miodek napisał(a):...wygląda się na serio jak by niosło się domek na plecach :)

Dla starszego... no może dużo starszego pokolenia turystów wędrownych "kapliczka" na plecach to nic nowego.
Ale uwaga dla tych, którym się pokazany "demobil" spodobał: bardzo rozsądnie jest, gdy ten dopinany plecaczek jest zupełnie pusty!
Zygmunt Skibicki

Postprzez andrzej627 » 6 sty 2013, o 14:17

Co sądzicie o tym plecaku:
Deuter Quantum 70 + 10 ?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 sty 2013, o 15:39

Ale o co Ci chodzi?
O jakość?
Na pewno trudno znaleźć lepszą.
O pasowanie do Twoich pleców i skuteczność działania pasa biodrowego pod pełnym obciążeniem?
To możesz i powinieneś(!) sprawdzić wyłącznie sam.
O przydatność?
To bardzo zależy od tego, do czego on Ci jest potrzebny?
Jeśli chcesz gdzieś daleko od cywilizacji wytargać graty, by potem przez kilka chodzić na krótkie wycieczki na bardzo "lekko", to warto go rozważyć, ale moim skromnym zdaniem 18 litrów, to trochę za mało jak na jednodniówkę bieszczadzką nawet latem.
Zygmunt Skibicki

Postprzez andrzej627 » 6 sty 2013, o 15:58

10 litrów to pojemność samego "komina". Odpinany plecak ma 18 litrów. Potrzebny na planowany wyjazd do Gruzji i Armenii. Wczoraj zamówiony, spóźniony prezent od żony pod choinkę. :D
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 6 sty 2013, o 16:10

To już po ptakach:) Moje doświadczenia z Deuterem - świetna jakość. Nic się nie pruje, nie rozrywa. Nie należę do osób, które przesadnie dbają w górach o plecak - poniewieram go. Mam wprawdzie inny system nośny, ale podejrzewam, że i tu nie będzie problemów większych - da się wszystko pięknie ułożyć do pleców.
W przeciwieństwie do Zygmunta wydaje mi się, że 18L jest całkiem ok na jednodniówkę. Przede wszystkim Deuter nie przekłamuje pojemności - do mojej futury 26L mieszczę więcej niż do poprzedniego plecaka no name 35L.
Myślę Andrzeju, że powinieneś być zadowolony z tego prezentu :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt turystyczny