Dojazd do Łopienki

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Dojazd do Łopienki

Postprzez Bieszczaders » 12 cze 2013, o 19:09

Chyba juz wcześniej czytałem ten wątek przy okazji czegoś innego.

Mamy na drodze prowadzącej 3 znaki, które zgodnie z obowiązującym w Polsce i Europie prawem o ruchu drogowym jednoznacznie mówią (od dołu):
- B 1 zakaz ruchu w obu kierunkach - dotyczy rajdów pojazdami terenowymi, wszystkie inne mogą jechać
- B 35 zakazu postoju ( tu wyjątek stanowią pojazdy usługodawców Nadleśnictwa Baligród)
- B 33 ograniczenie prędkości do 30km/h
Oczywiście można mieć obiekcje co do słuszności dopuszczenia tam ruchu pojazdów, jednak każdy uprawniony do kierowania pojazdami umiejący czytac znaki nie ma wątpliwości co do faktu, że nie złamie prawa w sytuacji jeśli wjedzie do Łopienki
z prędkością max 30km/h i nie będzie robił postojów po drodze.
Dlaczego tak drobiazgowo i szeroko o dość oczywistej sprawie? Otóż pozwoliłem sobie podjechać do Łopienki osobówką (pomine może motywy) zgodnie z powyższym miałem do tego prawo. Na miejscu zastałem grupę wycieczkową z przewodnikiem, który to pofatygował się aby podejść do nas (pominę opis rozmowy jaka się wywiązała) z pretensjami "bo tu nie można jeździć". Przewodnika odnalazłem w internecie ale pozostawie to bez dalszego komentarza.
Bieszczaders
Stonka bieszczadzka

Re: Dojazd do Łopienki

Postprzez jerzumarian » 13 cze 2013, o 08:22

Jeżdżę do Łopienki od lat i nigdy nie miałem ochoty iść drogą od parkingu do cerkwi, czy do parkingu koło bazy. Dlaczego? bo uważam,że skoro nie ma tam zakazu wjazdu to po co drałować nieciekawym odcinkiem drogi kilka km, skoro można podjechać. W ubiegłym roku bodajże, znalazł się nawet człowiek, który zatrzymał mnie, gdy jechałem i odgrażając się policją, zagroził że jeśli nie zawrócę to on zrobi to i owo. Ja nie odwodziłem go od jego zamiarów, bo skoro mial chłop taka pasję żeby pofatygować się do zatrzymania pojazdu na drodze publicznej nie posiadając do takowego zatrzymania uprawnień, to niech ciągnie swoja misję.
A co do owego znaku- stoi on tam od kilku lat w takiej formule jak na fotce, i informacja pod nim jest istotna- otóż około 10 lat temu można było idąc drogą do Łopienki "zderzyć się" z tamtejszą moto-quadową rzeczywistością. Nie tylko hałas, który przenikał dolinkę od ulicy po cerkiew i dalej, ale również niemożność swobodnego przejścia dolinką- quadowcy za nic sobie mieli przechodniów, turystów, pielgrzymów jeżdżąc po placu mniej więcej na środku odcinka między cerkwią a parkingiem. Nie pamiętam już czy to była samowolka, czy oficjalne quadowisko, ale dość dotkliwie wpływało na odbiór tego miejsca.
Co do reakcji przewodnika: czasem tak jest, że przewodnicy wiedzą wszystko o historii obiektów, a niewiele nt stanu aktualnego- a do takich informacji zaliczyłbym wiedzę o oznakowaniu drogi i dopuszczonym ruchu do obiektu turystycznego. W tym wypadku- do obiektu o duzym znaczeniu turystycznym w skali regionu.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez amstaf358 » 13 cze 2013, o 11:41

Wywalić wszystkie quady,zabronić jazdy w Bieszczady!
Bieszczady może nie są wszystkim,ale wszystko bez Bieszczad jest niczym!.....
amstaf358
Wyrypiarz bieszczadzki

Lokalizacja: z piekła rodem/sercem Polańczyk..i Terka przed masakrą

Postprzez alegorn » 13 cze 2013, o 22:42

z tego co słyszałem to może się uda zaszlabanić tą drogę, pozmieniało się odrobinę w właścicielach/opiekunach doliny, to i może się w końcu dogadają..

j.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Bieszczaders » 14 cze 2013, o 07:48

alegorn napisał(a): może się uda zaszlabanić tą drogę,.

jaki mieli by cel w zaszlabanowaniu?
Bieszczaders
Stonka bieszczadzka

Postprzez alegorn » 18 cze 2013, o 07:06

wtedy, nie będzie już takich sporów, czy można czy nie można! to jasne ;)
a na poważnie to trudno mi powiedzieć, choć z tego co słyszałem, jakie były pomysły na zagospodarowanie doliny, to szlaban jest najmniej kłopotliwy...

bądźmy szczerzy, do Łopienki da się dojść.
od gór piękniejsze są tylko góry...
alegorn
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 18 cze 2013, o 08:22

a moje zdanie jest następujące: robienie szlaku pieszego- tylko i wyłącznie- z tej drogi to jest absurd. Dlaczego? Bo jak chcę pochodzić po górach to nie człapię dolinką z wybrukowaną drogą, tylko idę na szlak. A ten odcinek zwyczajnie jest mało ciekawy. No chyba, że ktoś chce zrobić z tego autostradę dostępną dla wszystkich, w tym niepełnosprawnych. Wtedy, jestem na tak. Zamknąć dolinkę, wybrukowac polbrukiem najlepiej, zrobić balustradki, punkty obslugi podróznych - tak jak na zaporze w Solinie i postawić szlaban, zakaz wjazdu wszelkich pojazdów- prócz wózków inwalidzkich i dziecięcych. A do bazy studenckiej dojdę sobie od przełęczy nad Dołżycą. Jeszcze raz wspomnieniem wrócę do mojej pierwszej wizyty w Łopience w czasie obozu wędrownego po Bieszczadach, z przewodnikiem Julkiem Ślusarskim. Cerkiew była wówczas na etapie projektu remontu. I ten czas najmilej wspominam. Baza tętniła życiem- nie tak jak teraz świeci pustkami nawet w sezonie. Ale czas był inny. Teraz pozostaje chyba tylko walczyć o szlaban na Łopienkę.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez blady » 12 maja 2017, o 20:18

"Ale czas był inny." Czytam i rozpływam się nad przeszłością .Niebawem spędzę dwie noce w tej dolince ,może tam odnajdę już dawno nie widziane, moje Bieszczady,te z dawnych lat .
blady
Stonka bieszczadzka

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi