Dziwne oznakowanie szlaku Chryszczata - pytanie

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Dziwne oznakowanie szlaku Chryszczata - pytanie

Postprzez pawelj4 » 2 lis 2011, o 09:18

Witam
Zdarzyło się, że wczoraj przechodziłem przez Chryszczatą, dawno nie byłem i zauważyłem oznakowanie dwóch nowych chyba szlaków czy ścieżek.
1. Błękitny prostokąt i żółty trójkąt z krzyżykiem na wierzchołku.
2. Sam żółty prostokąt.
Obydwa zaczynały się zaraz za betonową wieżą idąc w kierunku Dusztyna i odbijały na północ.
Co to za szlaki, ścieżki ?
Czy któryś z nich wiedzie może do Jeziorka Bobrowego, albo koło niego przebiega ?

Pozdrawiam
Paweł
pawelj4
Stonka bieszczadzka

Re: Dziwne oznakowanie szlaku Chryszczata - pytanie

Postprzez Piotr_S » 2 lis 2011, o 09:48

pawelj4 napisał(a):1. Błękitny prostokąt i żółty trójkąt z krzyżykiem na wierzchołku.

Szlak papieski, prowadzi do Tarnawy albo już nawet do Zagórza.
www.twojebieszczady.pl/aktualnosci/szlak_pap.php
pawelj4 napisał(a):2. Sam żółty prostokąt.

Być może szlak bazowy - zejście do SBN Rabe.
Do Bobrowego żaden z nich nie prowadzi, ale bez szlaku też zejdziesz leśną drogą.
Piotr_S
Administrator

Postprzez pawelj4 » 2 lis 2011, o 13:22

Domyślałem się, że jeden z nich to szlak papieski, ale żeby był opisany gdziekolwiek to już nie znalazłem. Wskazany opis jest bardzo ogólny.

Ten drugi to nie jest dojście do bazy ponieważ wiedzie w przeciwnym kierunku, poza tym znam szlak prowadzący do SBN Rabe.

O zejście szlakiem do Bobrowego pytam ponieważ znajomy twierdzi, że widział podobne znaki (niestety żaden z nas nie zrobił fotek) na szutrowej drodze prowadzącej od Bobrowego do Kalnicy. Chciałbym po prostu to potwierdzić.
Może odezwie się ktoś kto przeszedł ten fragment szlaku.

Tak się zastanawiam jak to jest, ktoś wyznacza szlak, znakuje go w terenie i nie zależy mu już na tym aby umieścić mapkę w internecie ?
pawelj4
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 2 lis 2011, o 13:35

Głupio mi to powiedzieć ale niewiele wiem o tym szlaku papieskim. Został wytyczony w 2007 r. m.in. przez UG w Zagórzu, Fundację Szlaki Papieskie http://zagorz.pl/szlakpapieski.html , widziałam tablice i pomniczki w tym mieście i mazaki w ternie. Nigdy nim nie wędrowałam, zastanawiam się, może tam zrobimy sobie połazęgowisko. Nie spotkałam się z żadną publikacją na ten temat. O szlaku papieskim w Beskidzie Niskim pisałam tu post10155.html?hilit=szlak%20papieski#p10155
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 2 lis 2011, o 14:54

pawelj4 napisał(a):O zejście szlakiem do Bobrowego pytam ponieważ znajomy twierdzi, że widział podobne znaki (niestety żaden z nas nie zrobił fotek) na szutrowej drodze prowadzącej od Bobrowego do Kalnicy. Chciałbym po prostu to potwierdzić.

Możliwe, nie widziałem tam tych znaków, ale jeśli tak to szlak schodzi na tę drogę kawałek poniżej Bobrowego i dochodzi do szutrówki. Dalej się zgadza, bo szlak papieski biegnie z Chryszczatej do Kalnicy (tu chyba skręca na Gawgań do kapliczki) i wychodzi na szosę na przełęczy w Kielczawie (na samej górze - tam są znaki tegoż szlaku w obu kierunkach, stoją zaraz przy szosie). A z Kiełczawy biegnie do Chocenia i schodzi do Średniego Wielkiego.
pawelj4 napisał(a):Tak się zastanawiam jak to jest, ktoś wyznacza szlak, znakuje go w terenie i nie zależy mu już na tym aby umieścić mapkę w internecie ?

W praktyce ten szlak to jest sztuka dla sztuki. Chodzą nim chyba głównie ci, którzy go wyznakowali - raz w roku z jakiejś tam okazji. Może trochę przesadzam, ale ilość turystów na szlaku papieskim to jakieś promile.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Marcin » 2 lis 2011, o 15:35

Obydwa wyznakowane przez szkołę w Tarnawie w 2008-9 roku. Prowadzą od Chryszczatej na północ, przez Kalnicę, Huczek, Gabrowy, Choceń w stronę Średniego i Tarnawy. Raczej nie uczęszczane tłumnie jeśli nie wcale. Żółty nazywamy papieskim, a niebieski kapliczkowym. Kilka razy spotykałem młodzież jak znakowała te ścieżki, kiepsko im to szło i nie wiem jaka idea im w tym przyświecała - może mało farby w lesie ;)
Marcin
Marcin
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez kresowiak » 20 gru 2011, o 12:45

Zejscie z Chryszczatej to pol biedy.Nie polecam dla poczatkujacych wejscia z Bystrego przez Rabe.Istnieje na wielu mapach, jednak w terenie zero oznakowania.Bylem w tym
roku , na starym szlaku wycinka drzew i latwo mozna pobladzic.
kresowiak
Niedzielny turysta bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi