Eko muzeum Trzy kultury

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Eko muzeum Trzy kultury

Postprzez lucyna » 9 paź 2009, o 06:17

Ostatnio pojawia się coraz więcej ciekawych ścieżek wytyczanych społecznie. Wśród nich są eko muzea. Pierwszym wytyczonym siłami społecznymi było Trzy kultury. Miałam przyjemność być tam na kilku szkoleniach organizowanych przez Fundację Bieszczadzką. Szkolili nas m.in. Adam Szary i Grzesiek Sitko. Mogliśmy zajrzeć do izby muzealnej w szkole, pani Koordynator oprowadzała nas po eko muzeum pokazując m.in. słynne dzwony wydobyte na cerkwisku w Lutowiskach. Polubiłam to miejsce więc stosunkowo często dwa lata temu i w ubiegłym roku byłam tam z grupami. Pojawił się problem z zarośniętym zielskiem kirkutem. Przy okazji konferencji na temat eko muzeów rozmawiałyśmy na ten temat z Panią Koordynator projektu z Panem Wójtem Lutowisk. Cmentarz jest regularnie wykaszany. W tym roku we wrześniu wzięłam na eko muzeum grupę samorządowców z Urzędu Marszałkowskiego z Lublina. Chciałam ich zapoznać z ciekawą inicjatywą którą bez wątpienia są eko muzea. I tu kompromitacja. Infrastruktura szlakowa jest w fatalnym stanie. Wykonana była z olchy, a ta jest dość nietrwałym materiałem. Pod gościem załamała się dylowanka, ja wpadłam na mostku w dziurę. Poręcze są przegniłe lub nie istnieją. Mówię o odcinku pomiędzy drogą wiodącą na Krywkę, a potokiem Filówka. Po przejściu tego zabłoconego, zniszczonego odcinka musieliśmy zejść przez pola i prywatne podwórko do wsi. Wstyd mi było, goście byli co najmniej rozczarowani. Zgłosiłam to w Fundacji, rozmawiałam z Bogusiem Pyzochą i Grześkiem Sitką. Kazali mi zgłosić do UG w Lutowiskach. Na drugim forum także poruszono problem tej infrastruktury. I co napisał pan z informacji. Nie odbiega ona od innych na terenie Bieszczadów. Kurka wodna i pieczona niech mi pokaże, gdzie są przegniłe dylowanki i mostki na szlakach w Bieszczadach.
lucyna
Zbanowany

Re: Eko muzeum Trzy kultury

Postprzez IraS » 9 paź 2009, o 06:55

A w Nowinach się chwalą eko-muzeami co prawda pominęli to z Lutowisk ale te za rok dwa też będą pewnie wyglądały podobnie. Bo to jest tak jest jakaś kasa z unii to trzeba ją jakość wydać, tworzy się ścieżki przyrodnicze, ekomuzea itp. Tylko potem nie ma już kasy na ich utrzymanie i sprzątanie. Większość różnorakich ścieżek (może poza tymi zrobionymi przez Park) jest w opłakanym stanie). Kiedyś w okolicach Polańczyka tak zaczęli malować ścieżki, że ktoś inteligentny namalował znaczek na kontenerze na śmieci, przyjechała śmieciarka wymieniła kontener i ścieżka się urwała ;)

Podobnie pewnie będzie ze ścieżką o której pisałem tutaj: www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 3501#p3501 jakaś szkoła sobie ją wytyczyła a za 3 lata nie będzie po niej śladu tym bardziej, że przebiega przez tereny mało atrakcyjna dla przeciętnego turysty.

Artykuł z Nowin:

Wędrówka szlakiem inicjatyw lokalnych w Bieszczadach

Inka Wieczeńska

Fundacja Bieszczadzka w Ustrzykach Dolnych zorganizowała "Studyjny objazd szlakiem inicjatyw lokalnych”. Celem przeglądu była prezentacja przedsięwzięć, które w ostatnich latach wykonano na terenie Bieszczadów.

Objazd rozpoczął się od Zatwarnicy, malowniczo położonej wsi w dolinie Sanu. Powstało tam "Społeczne Stowarzyszenie Dzieciom Bieszczadzkiej Szkoły w Zatwarnicy”. Staraniem jego członków zrekonstruowano "Chatę bojkowską”, gdzie prowadzone są warsztaty rękodzieła artystycznego/ haft, koronka, tkactwo, rzeźba, ceramika i malarstwo. " Chata Bojkowska” stanowi centrum i siedzibę tworzącego się Ekomuzeum.

W Bandrowie Narodowym pieśniami pogranicza powitał nas zespół folklorystyczny "Bieszczadzki Dom”. Chcąc ocalić od zapomnienia ginące zawody, zespół organizuje corocznie warsztaty- "Koszykalia”, w ramach których członkowie poznają i nabywają umiejętności bibułkarstwa, wikliniarstwa, karpackiego haftu oraz specjalizują się w kuchni regionalnej. Głównym założeniem całego projektu jest pobudzenie inicjatywy lokalnej społeczności dla dobra rozwoju wsi. Zostały wydane katalogi, foldery, materiały informacyjne.

Naszą wędrówkę kończymy w leskiej wsi Orelec. Jako odpowiedż mieszkańców na likwidację Szkoły Podstawowej powstało "Stowarzyszenie Orelec”. Działa ono na rzecz Społecznej Szkoły klas 0-III oraz szeroko pojętego rozwoju wsi. Od tej pory w Orelcu dzieje się naprawdę wiele. Społeczność lokalna zrealizowała szereg projektów, które zmieniły nie tylko oblicze wsi, ale i mentalność jej mieszkańców. W ramach "Rodzinnego centrum wypoczynku i rekreacji” powstaje nowoczesny plac zabaw i parking.

Celem kolejnego przedsięwzięcia ” Powrót do tradycji motorem rozwoju wsi” jest stworzenie ogólnie dostępnego miejsca, które stanowiłoby sezonowy warsztat rękodzieła ludowego, a szczególnie wypieku tradycyjnego chleba, wyrobu bieszczadzkiej biżuterii /krywulek/ oraz propagowania innych ginących zawodów jak gonciarstwo i wikliniarstwo.

Miejsce to ma się przyczynić do zachowania tradycji, integracji społecznej oraz podniesia atrakcyjności turystycznej wsi i regionu.
IraS
Administrator

Postprzez Piotr_S » 9 paź 2009, o 19:34

lucyna napisał(a):wzięłam na eko muzeum grupę samorządowców z Urzędu Marszałkowskiego z Lublina. Chciałam ich zapoznać z ciekawą inicjatywą którą bez wątpienia są eko muzea. I tu kompromitacja. Infrastruktura szlakowa jest w fatalnym stanie. Wykonana była z olchy, a ta jest dość nietrwałym materiałem. Pod gościem załamała się dylowanka, ja wpadłam na mostku w dziurę. Poręcze są przegniłe lub nie istnieją. Mówię o odcinku pomiędzy drogą wiodącą na Krywkę, a potokiem Filówka. Po przejściu tego zabłoconego, zniszczonego odcinka musieliśmy zejść przez pola i prywatne podwórko do wsi.

E tam, malkontencicie strasznie :D To co mają wybrukować? Ten odcinek pomiędzy drogą powyżej Posady Górnej a potokiem Filówka i dalej zresztą też aż po kolejna wiatę, która stoi już przy samej szosie jest taki a nie inny, bo to taki teren. Taki las, stok, itd. Tam błoto zalega i będzie zalegać nawet przez słoneczne dni. Mostki o ile dobrze pamiętam były już zniszczone we wrześniu, ale rok temu, przepusty pod drogą podmyte.
Generalnie ta ścieżka jest i tak jedną z lepszych, ma kilka ciekawych punktów i nadrabia przede wszystkim widokowo, bo zarówno od strony Otrytu jak i właśnie od tej, czy też od kirkutu są bardzo ładne widoki na Lutowiska i szerzej. Akurat widokowe ściezki (poza BdPN) należą do rzadkości.
Jak już miłabym się do czegoś przyczepić to wyjątkowo zirytowała mnie tzw. chałupa bojkowska - trzeba iść 0,5km specjalnie w jedną stronę dodatkowo żeby zobaczyć taki widok:

Obrazek

Rewelacja, po prostu zajebiste. Zwłaszcza że podobnych jest kilka bliżej i nie trzeba ich oglądać z daleka a tablicę do poczytania o bojkowskim budownictwie to można było postawić na trasie ścieżki.

Co do ścieżki w Zatwarnicy to idea szczytna, wygląda ok, jest kilka ciekawych punktów. Natomiast IMHO poprowadzenie jej w ten sposób przez Dwernik - Kamień, to dla większości turystów będzie strata czasu. Podejście jest zbyt długie (mniej więcej 2 razy dłużej niż z Nasicznego) i monotonne, po drodze nie ma nic ciekawego - ot, las i tyle. Tak jakby na siłę była przedłużana. Plus jest taki że nie trzeba schodzić tą samą drogą, ale żeby było tam ciekawiej to też bym nie powiedział (przez Magure), no ale kwestia gustu i oczekiwań. No chyba że ja już sie za marudny zrobiłem i za bardzo wybrzydzam - lepiej jednak było kolejkę gondolową puścić od Hylatego ;) By się człowiek tyle nie nachodził ;)
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 9 paź 2009, o 20:16

Piotr_S napisał(a):
lucyna napisał(a):wzięłam na eko muzeum grupę samorządowców z Urzędu Marszałkowskiego z Lublina. Chciałam ich zapoznać z ciekawą inicjatywą którą bez wątpienia są eko muzea. I tu kompromitacja. Infrastruktura szlakowa jest w fatalnym stanie. Wykonana była z olchy, a ta jest dość nietrwałym materiałem. Pod gościem załamała się dylowanka, ja wpadłam na mostku w dziurę. Poręcze są przegniłe lub nie istnieją. Mówię o odcinku pomiędzy drogą wiodącą na Krywkę, a potokiem Filówka. Po przejściu tego zabłoconego, zniszczonego odcinka musieliśmy zejść przez pola i prywatne podwórko do wsi.

E tam, malkontencicie strasznie :D To co mają wybrukować? Ten odcinek pomiędzy drogą powyżej Posady Górnej a potokiem Filówka i dalej zresztą też aż po kolejna wiatę, która stoi już przy samej szosie jest taki a nie inny, bo to taki teren. Taki las, stok, itd. Tam błoto zalega i będzie zalegać nawet przez słoneczne dni. Mostki o ile dobrze pamiętam były już zniszczone we wrześniu, ale rok temu, przepusty pod drogą podmyte.
Generalnie ta ścieżka jest i tak jedną z lepszych, ma kilka ciekawych punktów i nadrabia przede wszystkim widokowo,

Nie mam aż takich wymagań. Chcę tylko aby tzw. infrastruktura szlakowa była taka sama jak w roku wytyczenia ścieżki. Pamiętam jak na pierwszym szkoleniu, tuż po zaistnieniu tego eko muzeum zastanawialiśmy się stojąc na mostku czy jest dobrze wykonany. Kolega z GOPR miał zastrzeżenia jeżeli chodzi o szerokość, w razie akcji ratunkowej quad nie zmieściłby się na niej.
Piotrek moim zdaniem Irek ma rację. Są pieniądze na wytyczenie, brak promocji, a raczej nie ma pomysłu na promocje i brakuje kanałów dystrybucji oferty turystycznej, szlak powoli niszczeje, zarasta i ślad po nim zanika. Pamiętasz pierwsze trasy Dwernik-Otryt -Chmiel albo W krainie myszołowa? Konia z rzędem temu kto mi je teraz w terenie wskaże. Pierwszy leski szlak czyli Baszta. Zniszczona, potem zdobyto pieniądze na rewitalizacje i co? Ktoś nią spaceruje, jeździ na rowerze. Przypomnij sobie trasę MTB śladu po niej nie ma. Pozostał mi tylko przewodnik.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 9 paź 2009, o 20:37

lucyna napisał(a):Piotrek moim zdaniem Irek ma rację. Są pieniądze na wytyczenie, brak promocji, a raczej nie ma pomysłu na promocje i brakuje kanałów dystrybucji oferty turystycznej, szlak powoli niszczeje, zarasta i ślad po nim zanika.

No ja również tak uważam. Jest kasa to robią, bez pomyślunku i bez sensu - kasę trzeba wydać, albo przepadnie. Większość z tych ścieżek najbardziej potrzebna jest widocznie samorządom żeby się wykazać i wydać przyznane pieniądze, które by przepadły. Najmniej jak pokazuje praktyka są one potrzebne turystom.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 1 lut 2010, o 17:28

Mały sukcesik, także tego Forum. Po nagłośnieniu sprawy pan Wójt przeznaczył środki, drewno, pracowników i infrastruktura ścieżki zostanie naprawiona. W grudniu na spotkaniu Grupy Partnerskiej pani Koordynator projektu, opiekująca się eko-muzeum Magda Pyzocha nam o tym opowiadała. Wywiązała się dyskusja i postanowiliśmy, że infrastruktura ścieżki będzie naprawiona dopiero wiosną. Przez zimę mogłoby drewno ulec nijakiemu zniszczeniu, a gości tam nie ma poza sezonem.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 21 kwi 2010, o 10:44

Dobra wiadomość. Ruszyły prace nad infrastrukturą ścieżki Trzy kultury. Na razie są pozdejmowane pomosty, kładki ale mam nadzieję, że do długiego weekendu wszystko zostanie ukończone. :)
lucyna
Zbanowany

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi