Fałszywi przewodnicy

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Fałszywi przewodnicy

Postprzez lucyna » 19 wrz 2011, o 05:43

Od kilku lat mamy problem w Bieszczadach z osobami podszywającymi się pod przewodników. Większość z nas nie reagowała, gdyż ten problem nas bezpośrednio nie dotyczył. Teraz to zmienia się, fałszywi przewodnicy zaczynają się powoływać m.in na mnie i moich Kolegów. Z dwójką już rozmawiałam, ich odpowiedź była tego typu: nie podszywam się pod was lub co mi zrobisz.
Oświadczam, że nie pracują z nami muzycy ani kierowcy, którzy maja uprawnienia przewodnickie. Nie ogłaszamy się na allegro, nie świadczymy podwójnych usług typu: kierowca prowadzi i jednocześnie oprowadza grupę, nie prowadzimy żadnych gawęd przy ognisku, nie jesteśmy muzykami. Kilku Kolegów naukowców ma prelekcje w ośrodkach. O świadczeniu usług przewodnickich przez kilka osób z regionu nie posiadających uprawnień Koleżanka powiadomiła Urząd Marszałkowski. Mój post w żadnym wypadku nie dotyczy Kolegów, którzy mają niezweryfikowane uprawnienia czy goprowców. Chodzi mi tylko o osoby nie posiadające żadnego doświadczenia górskiego i wiedzy. Jedyną osobą decyzyjną, która może bezpośrednio powołać się na mnie jest Aleksandra Biernat. Pozostali Koledzy, znakomici zresztą przewodnicy i fajni ludzie pracują na własny rachunek, my się tylko wspieramy i pomagamy sobie, nie ma bezpośredniej zależności między nami. Żaden kierowca, muzyk, osoba, która nie zdała egzaminu przewodnickiego, właściciel gospodarstwa agroturystycznego czy dzieci osób pracujących po ośrodkach nie mają prawa mówić o współpracy z nami, moimi Kolegami i mną. Nie współpracujemy z przewodnikami z Niebieszczan.

Każdy przewodnik powinien mieć dokumenty potwierdzające jego uprawnienia, okazać je organizatorowi, a identyfikatory powinny być widoczne w czasie oprowadzania. Tego ostatniego w Bieszczadach nie uświadczysz, mimo, że np. straż parku zwraca nam uwagę.
lucyna
Zbanowany

Re: Fałszywi przewodnicy

Postprzez Piotr_S » 19 wrz 2011, o 12:14

lucyna napisał(a):Teraz to zmienia się, fałszywi przewodnicy zaczynają się powoływać m.in na mnie i moich Kolegów. Z dwójką już rozmawiałam, ich odpowiedź była tego typu: nie podszywam się pod was lub co mi zrobisz.
Oświadczam, że nie pracują z nami muzycy ani kierowcy, którzy maja uprawnienia przewodnickie.

Twój post jest dość niezrozumiały, być może zainteresowani wiedzą o co chodzi, ale skoro umieszczasz informację dla nich na forum publicznym, to przydałoby się kilka słów wyjaśnienia.

Po pierwsze co rozumiesz przez fałszywego przewodnika - takiego, który podaje się za przewodnika a nim nie jest, czy takiego przewodnika, który powołuje się na współprace z Tobą wbrew rzeczywistości? Bo to chyba zasadnicza różnica jest.
lucyna napisał(a):Mój post w żadnym wypadku nie dotyczy Kolegów, którzy mają niezweryfikowane uprawnienia czy goprowców. Chodzi mi tylko o osoby nie posiadające żadnego doświadczenia górskiego i wiedzy.

A to dlaczego? Prawo jest zdaje się jednakowe dla wszystkich. Przewodnikiem jest ktoś, kto posiada uprawnienia przewodnickie i jego wiedza oraz doświadczenie w przypadku braku tych uprawnień nie mają nic do rzeczy - jest to łamanie prawa. Jakoś do tej pory nic się nie wydarzyło, ale jeśli zdarzy się poważniejszy wypadek przy takim "przewodniku", wtedy ktoś za to "beknie".
Takie są przepisy, ktoś je ustanowił i póki są powinny być stosowane. Znam wielu przewodników, którzy uprawnienia mają i to jest w zasadzie wszystko co mają, bo ani nie znają terenu ani wiedzą nie grzeszą (pomijam kilka dróg w okolicy miejsca swojego zamieszkania i 2-3 oklepane szlaki, nie mówiąc o przewodnikach zamiejscowych, którzy byli raz czy dwa w życiu w Bieszczadach, bo tacy też są)). W świetle przepisów są jednak przewodnikami i mogą świadczyć takie usługi. Natomiast to, że ktoś jest np. w GOPR i doskonale zna teren, nie upoważnia go do prowadzenia grup, przy jednoczesnym braku uprawnień przewodnickich. Niech idzie na kurs i sobie zrobi. A doskonale wiesz, że takie przypadki również mają miejsce.

Podsumowując: albo temat traktuje się obiektywnie, albo jest to "moralność Kalego". Ewentualnie tak niezrozumiale napisałaś, że nie jarzę o co chodzi.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Edyta » 19 wrz 2011, o 13:55

Fakt, bardzo dziwny post. Sama zaczęłam się zastanawiać, co to znaczy "my". Jeżeli przez "my" rozumiemy, osoby mieszkające w Bieszczadach i posiadające uprawnienia przewodnickie, to nie chciałabym aby Pani Lucyna składała tego typu "deklaracje" również w moim imieniu, tym bardziej, że post wprowadza w błąd, co do uprawnień przewodnickich ( "nie dotyczy Kolegów, którzy mają niezweryfikowane uprawnienia czy goprowców" :), ciekawe). Znowu zapachniało prywatą i rozliczaniem całego świata. Szkoda..
Edyta
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 19 wrz 2011, o 17:11

Piotr_S napisał(a):Twój post jest dość niezrozumiały, być może zainteresowani wiedzą o co chodzi, ale skoro umieszczasz informację dla nich na forum publicznym, to przydałoby się kilka słów wyjaśnienia.
Po pierwsze co rozumiesz przez fałszywego przewodnika - takiego, który podaje się za przewodnika a nim nie jest, czy takiego przewodnika, który powołuje się na współprace z Tobą wbrew rzeczywistości? Bo to chyba zasadnicza różnica jest.[...]

1. Przewodnik oszust, który nie ma uprawnień przewodnickich, doświadczenia górskiego i wiedzy i podszywa się pod przewodnika.
Post napisałam dlatego, że tacy pseudo-przewodnicy na dodatek podszywają się pod współpracę ze mną/z nami.
2. Prawo jest jednakie dla wszystkich. Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś zatrudnia osoby nie będące przewodnikami. To jego sprawa. Na rynku usług działają od lat przewodnicy bez uprawnień, znakomicie sobie radzą, mają wiedzę i duże doświadczenie górskie. Większe ode mnie. :) Sprawy formalno-prawne mnie nie interesują, to nie moja działka. Problem jest wtedy, gdy osoby bez wiedzy, doświadczenia górskiego prowadzą grupy. Oni zaniżają poziom i to w sposób drastyczny.
No beknie.
3. Z trzecią częścią wypowiedzi muszę zgodzić się. To fakt.
Ostatnio edytowano 19 wrz 2011, o 20:09 przez Piotr_S, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Cytowanie: po co cytujesz cały post + jeszcze swój poprzedni! Cytuj fragmenty do których się odnosisz.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 20 wrz 2011, o 18:42

cóż spelnilo się proroctwo- pojawili sie falszywi prorocy i w błąd wprowadzili wielu.
Wszędzie tak jest że oprowadzaja osoby bez kwitka. Ale empirycznie moge stwierdzić, ze nie czuje sie zagrożony przez kogokolwiek. a czarnego rynku wyeliminować sie nie da. byl i bedzie. przestróg jest wiele a niektorzy klienci i tak szukaja taniej. i do czasu az nie dojdzie do jakiejś zadymy jest wszystko okiej.
jest jeszcze druga strona medalu. niedawno po Krakowie kobieta oprowadzała znajomych po mieście i policja skierowała wniosek do sądu o ukarane za łamanie ustawy o usł turyst. ten kraj to kraj skrajności. nie da sie tego wyleczyć. trzeba się w tym odnaleźć.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez mazg » 22 paź 2011, o 18:59

a może inaczej podejdźmy do zagadnienia:
-żadne papierki , żadne zezwolenia
-jeśli ktoś szuka przewodnika ma do wyboru albo kogoś "po kursach, egzaminach itp" albo kogoś z ulicy i tu jego wybór
-jeśli jedzie wycieczka to samo, rodzice/ uczestnicy decydują, bierzemy sprawdzonego albo pierwszy lepszy. Oczywiście, może być samouk -geniusz i "po kursach" - leniuszek
wybór należy do klienta
pozdrawiam
mazg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy