Filmy dokumentalne o Bieszczadach

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Filmy dokumentalne o Bieszczadach

Postprzez robertzie » 20 maja 2012, o 11:01

Witam :)

mam pytanie otóż czy znacie jakies filmy dokumentalne odnoszące się do Bieszczad ?? Czy można je gdzies obejrzeć online/ pobrać ??
Będę wdzięczny za odpowiedź :)
robertzie
Stonka bieszczadzka

Re: Filmy dokumentalne o Bieszczadach

Postprzez Piotr_S » 20 maja 2012, o 20:10

robertzie napisał(a):mam pytanie otóż czy znacie jakies filmy dokumentalne odnoszące się do Bieszczad ?? Czy można je gdzies obejrzeć online/ pobrać ??

Tego typu filmów jest dużo, więc pytanie jest zbyt lakoniczne. Czy interesują Cię filmy przyrodnicze, historyczne, reportaże czy coś jeszcze innego - bo wszystkie wymienić nie sposób.
Tu masz do obejrzenia np. filmy przyrodnicze z cyklu Leśne rezerwaty podkarpacia:
http://www.tvp.pl/rzeszow/odkrywaniepod ... acia/wideo o Bieszczadach mówi 4 z nich.

Ponadto (gdzieś na forum jest wstawiony) dokument "Wypalony" (znajdziesz na YT), są dokumenty o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej, "Dziennik pilota Góry" o początkach szybownictwa w Bieszczadach, filmy z cyklu "Poznaj prawdziwe Bieszczady", "Był taki czas" - rekonstruujący ostatnie godziny życia generała Karola Świerczewskiego (propaganda), "Z archiwum IPN - gen. Walter", "Życie wróciło w Bieszczady" (o OHP) i wiele innych.
Piotr_S
Administrator

Postprzez esoX » 30 cze 2012, o 12:11

Witam,

Możesz coś polecić z zakresu tylko fauny bieszczadzkiej :)?
esoX
Stonka bieszczadzka

Postprzez Piotr_S » 3 lip 2012, o 09:58

esoX napisał(a):z zakresu tylko fauny bieszczadzkiej :)?

IMHO profesjonalnych filmów tylko o faunie bieszczadzkiej jest stosunkowo mało. Polska to na tyle mały kraj i ubogi pod względem przyrodniczym, że jak się robi film o bielikach to o wszystkich, jak o wężach to o wszystkich w skali kraju, itd. Poza oczywiście drobnymi wyjątkami, bo to nie znaczy że takich filmów nie ma.
Być może coś znajdziesz w cyklu przyrodniczym 100 tysięcy bocianów, filmy są dostępne na stronie tvp.pl :

Bieszczadzkie rykowisko: http://www.tvp.pl/vod/audycje/wiedza/10 ... 63/1219178

Bieszczadzka wiosna: http://www.tvp.pl/vod/audycje/wiedza/10 ... -51/561860

Na wilczym tropie http://www.tvp.pl/vod/audycje/wiedza/10 ... 70/1893710 - film z udziałem dr W. Śmietany, w całości o bieszczadzkich wilkach.
Od czasu do czasu na TVP Historia przypominany jest dokument pt. Wilki - tam 1/3 też poświęcona jest Bieszczadom i zabiegom dr Śmietany. oglądając oba można mieć porównanie co się przez kilkanaście lat zmieniło (film jest z 1998r.)

W cyklu 100... jest jeszcze film pt. Bieszczadzki park Narodowy, ale coś nie mogę znaleźć linka.
Piotr_S
Administrator

Postprzez esoX » 3 lip 2012, o 12:16

Dzięki wielkie, przejrzę w wolnej chwili i coś napiszę więcej.
esoX
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 20 paź 2015, o 14:56

przekleję za Ursą
W najbliższą sobotę, 24 października 2015 r. o godz. 17:30, w krakowskiej Ursa Maior Concept Store & Pub na Placu Wolnica 10 odbędzie się spotkanie z Adamem Wajrakiem, podpisywanie jego najnowszej książki "Wilki", po spotkaniu projekcja filmu Wilcze Góry nakręconego w Bieszczadach, premiera najnowszego wydania bieszczadzkiego piwa Wataha. Wstęp bezpłatny.

Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy.

Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wielkie wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku, a ja poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: "I co teraz, koleżko?".

(Fragment książki)

Wiem, że wśród moich czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Mam do nich pewną prośbę. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy tym ostrzeżeniem, bo przecież doskonale wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, co ludzie robili i robią wilkom, jednemu z najbardziej prześladowanych dużych ssaków, jakie żyją na naszej planecie. Są to często rzeczy niezwykle okrutne i przerażające. Dlatego bardzo was proszę, porozmawiajcie z rodzicami, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.

Adam Wajrak
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy