Filmy o Bieszczadach

Muzyka, poezja, proza, film i inne sztuki związane z Bieszczadami

Filmy o Bieszczadach

Postprzez Piotr_S » 30 lip 2009, o 12:16

Jak ktoś nie oglądał lub ma ochotę po raz kolejny to dziś:

15.25 Kino Polska
Rancho Texas
Plenery: Lesko, Tworylne

"Dwaj studenci przyjeżdżają na wypas bydła w Bieszczady. To dla nich możliwość zarobku i perspektywa spędzenia "kowbojskich" wakacji w siodle. Bieszczady jako polski odpowiednik Dzikiego Zachodu nie do końca spełnią ich oczekiwania, oni sami także okażą się "farbowanymi" kowbojami.
Piotr_S
Administrator

Re: Filmy o Bieszczadach

Postprzez IraS » 25 sty 2010, o 15:43

Pojedynek - Towarzysz Walter

TVP Historia Wtorek (2010-01-26) 13:40
IraS
Administrator

Postprzez Stały Bywalec » 9 lut 2010, o 09:54

Zastanawiam się, dlaczego filmu pt. "Dom zły", którego akcja dzieje się w Lutowiskach, nie nakręcono w Lutowiskach.
Czy spowodowały to tylko względy tzw. logistyczne, czy może np. niechęć władz samorządowych?

Osobiście widziałem ten film, podobał mi się, uważam, że nieźle oddaje realia tamtej epoki, zwłaszcza z dala od stolicy i miast wojewódzkich.
Oczywiście nie całej epoki PRL - już od połowy lat 80. takie zachowania pana prokuratora i milicjantów, jakie obserwujemy na ekranie, byłyby niemożliwe nawet na najgłębszej prowincji. Gen. Jaruzelski wdrażał już wtedy w Polsce, za przykładem Gorbaczowa, pełną abstynencję w aparacie państwowym. Można było wylecieć z pracy za np. samo posiadanie w miejscu pracy (w szafie lub biurku) rozpieczętowanej butelki wódki. I wylatywano. Specjalne komisje dokonywały wtedy okresowych przeszukań pokojów biurowych, właśnie pod kątem poszukiwania alkoholu.
Sam miałem pewne problemy, gdy - po załatwieniu jakiejś sprawy służbowej - wracając do biura kupiłem "po godz. 13-tej" flaszkę wódki i przyniosłem ją ze sobą. Na szczęście nie była rozpieczętowana - co sprawdzono komisyjnie i mnie tylko ustnie upomniano.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez dorota z kraakowa » 9 lut 2010, o 15:48

[quote="Stały Bywalec"]Zastanawiam się, dlaczego filmu pt. "Dom zły", którego akcja dzieje się w Lutowiskach, nie nakręcono w Lutowiskach.
Czy spowodowały to tylko względy tzw. logistyczne, czy może np. niechęć władz samorządowych?

Osobiście widziałem ten film, podobał mi się, uważam, że nieźle oddaje realia tamtej epoki, zwłaszcza z dala od stolicy i miast wojewódzkich.

Z tego co w licznych wywiadach mówił reżyser wynika, że długo szukali w Bieszczadach odpowiednich plenerów - również w Lutowiskach; nie znaleźli takiego bezludnego miejsca, o jakie im chodziło. Niestety Bieszczady nie są już takie dzikie, jakimi były w czasach pokazanych w filmie. No i w końcu kamerzysta wyszukał chatkę w Bielance.
A tak na marginesie - film bardzo mnie rozczarował. To nachalne epatowanie pijaństwem; wiadomo, że w tamtych czasach wódka była wszędzie, ale w filmie jest to nieznośnie przerysowane, przez co obraz traci niestety autentyczność. Postać ciężarnej policjantki - zupełnie nie wiadomo po co wprowadzona do akcji - chyba tylko jako cytat ze światowej kinematografii - ale po co?
Po przeczytaniu takiej ilości entuzjastycznych recenzji spodziewałam się co najmniej dobrego filmu.
O niebo lepsze, ba, zasługujące na nominację do Oscara jest natomiast "Wino poziomkowe". Też prowincja, też alkohol, ale w tym filmie jest też magia, głęboka duchowość i ten klimat, którego niestety w "Domu złym" brakuje.
dorota z kraakowa

Postprzez Stały Bywalec » 9 lut 2010, o 17:19

dorota z kraakowa napisał(a):(...)Z tego co w licznych wywiadach mówił reżyser wynika, że długo szukali w Bieszczadach odpowiednich plenerów - również w Lutowiskach; nie znaleźli takiego bezludnego miejsca, o jakie im chodziło. (...) No i w końcu kamerzysta wyszukał chatkę w Bielance.
(...) O niebo lepsze, ba, zasługujące na nominację do Oscara jest natomiast "Wino poziomkowe". Też prowincja, też alkohol, ale w tym filmie jest też magia, głęboka duchowość i ten klimat, którego niestety w "Domu złym" brakuje.

A gdzie znajduje się ów filmowy kościół? Bo ja właśnie po nim już definitywnie zorientowałem się, że ... coś jest nie tak. Natomiast rozpoczynając oglądanie "Domu złego" jeszcze nie wiedziałem, że Lutowiska są w tym filmie tylko "umowne".

Ten drugi film również widziałem, ale tytuł to on ma chyba "Wino truskawkowe".
:)

PS
A z kinematografii "niebieszczadzkiej" polecam "Rewers". Oglądałem go dwa razy. Drugim razem nieco przez przypadek, ale absolutnie nie żałuję.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez browar » 9 lut 2010, o 17:26

Nie oglądałem ani jednego,ani drugiego,a słyszałem że niezłe.Skąd to można zdobyć?
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 10 lut 2010, o 06:19

dorota z kraakowa napisał(a):Z tego co w licznych wywiadach mówił reżyser wynika, że długo szukali w Bieszczadach odpowiednich plenerów

Filmu nie oglądałem jeszcze. Natomiast przypomniało mi się, że natknałem się na ekipę kręcącą akurat scenę do tego filmu k. Nowego Łupkowa na szosie - scena z autobusem. Kręcili to zaraz jak się od Osławicy (bacówki) wyjedzie na górę i ukazuje się długa prosta (raz w górę, raz w dół) aż do skrętu na Łupków. Na tej stronie, z której kręcili są istotnie w miarę bezludne przestrzenie, choć myślę że podobne lub rozleglejsze znaleźliby w okolicach Czystohorb - Wisłok - Moszczaniec.
A to fotka z tego pleneru, którą przy okazji pstryknałem, niestety bliżej się nie dało a droga była na ten czas zamknięta (policja) :

Obrazek
"Dom zły" - scena k. N. Łupkowa.
Piotr_S
Administrator

Postprzez dorota z kraakowa » 10 lut 2010, o 15:17

Stały Bywalec napisał(a):A gdzie znajduje się ów filmowy kościół? Bo ja właśnie po nim już definitywnie zorientowałem się, że ... coś jest nie tak. Natomiast rozpoczynając oglądanie "Domu złego" jeszcze nie wiedziałem, że Lutowiska są w tym filmie tylko "umowne".

Ten drugi film również widziałem, ale tytuł to on ma chyba "Wino truskawkowe".
:)

PS
A z kinematografii "niebieszczadzkiej" polecam "Rewers". Oglądałem go dwa razy. Drugim razem nieco przez przypadek, ale absolutnie nie żałuję.

Oczywiście, że chodzi o "Wino truskawkowe". Przejęzyczyłam się :oops:
Kościół w filmie "Dom zły", to cerkiew w tejże Bielance.
dorota z kraakowa

Postprzez salamandra » 15 lut 2010, o 14:20

Jest to cerkiew w Rychwałdzie (Owczarach).

Salamandra
salamandra

Postprzez dorota z kraakowa » 15 lut 2010, o 16:33

salamandra napisał(a):Jest to cerkiew w Rychwałdzie (Owczarach).

Salamandra

Niestety Salamandro nie masz racji - ten kościół w "Domu złym" to na pewno cerkiew w Bielance.
Obejrzyj ten film raz jeszcze (choć nie będzie to przyjemne) a potem pojedź do Bielanki; bez pudła rozpoznasz to miejsce, choćby po sposobie dojazdu do Cerkwi.
dorota z kraakowa

Następna strona

Powrót do Bieszczadzka kultura