Filtr polaryzacyjny

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Filtr polaryzacyjny

Postprzez vm2301 » 11 kwi 2009, o 06:00

Drugie ... wygląda ...normalnie;)

Było pochmurnie chyba...ja bym w ogóle polara nie używał.

Pozdr:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 11 kwi 2009, o 06:54

vm2301 napisał(a):Drugie ... wygląda ...normalnie;)
Było pochmurnie chyba...ja bym w ogóle polara nie używał.

Właśnie próbuje wyczuć jak się go powinno używać. Fakt bez polara tez się da zrobić, ale czasem warto założyć dla podkreślenia koloru/kontrastu. W każdym razie ma swoje plusy i minusy wiadomo.
Piotr_S
Administrator

Postprzez vm2301 » 11 kwi 2009, o 09:24

Nie wiem czym robisz zdjęcia, ale mnie mój sprzęt ogranicza - muszę robić na jak najniższych czułościach, a wtedy przy pochmurnej pogodzie z polarem wychodzi to chyba gorzej, bo jak nie ziarno, to mydło;)...ewentualnie statyw ratuje.
No ale gdy żarówa jest, to się przydaje.

Nie znam się na fotografii, robię wszystko metodą prób i błędów - kadruję i kręcę;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 11 kwi 2009, o 09:31

vm2301 napisał(a):Nie znam się na fotografii, robię wszystko metodą prób i błędów - kadruję i kręcę;)

To tak jak ja, dlatego pytam o rózne podstawy bo czasem szybciej niż samemu się dojdzie. O filtrze znalazłem ładnie opisane tu:
www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.html?id=108

Gdzieś tam na dole jest opisane że warto właśnie w pochmurne dni używać.

Teraz mam inny problem, jak ustawić aparata żeby sfocić zachód słońca - wrzucę wieczorem kilka przykładów to może ktoś powie co jest nie tak (przy czym zachody lepiej wychodzą mi bez filtra), zrobiłem chyba ze 100 i wszystkie do bani.
Piotr_S
Administrator

Postprzez zeglarz » 11 kwi 2009, o 09:36

vm: Polar zmniejsza jasność obrazu. Pisałem o tym wcześniej. Dlatego przy niekorzystnym świetle, żeby zdjęcia nie były poruszone trzeba używać statywu, albo zwiększać czułość - wtedy jednak pojawia się ziarno:(. Co do używania używania filtrów polaryzacyjnych, to kwestia gustu:). Jedni lubują się w nasyconych kolorkach, błękitnym niebie itd, a inni wolą "black and white".

pzd. kamil
zeglarz
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 11 kwi 2009, o 10:38

Piotr_S napisał(a):Teraz mam inny problem, jak ustawić aparata żeby sfocić zachód słońca - wrzucę wieczorem kilka przykładów to może ktoś powie co jest nie tak (przy czym zachody lepiej wychodzą mi bez filtra), zrobiłem chyba ze 100 i wszystkie do bani.

Do zachodów słońca bardzo przydaje się filtr połówkowy, szary albo by było bardziej cukierkowo to tabaczkowy, zloty, pomarańczowy lub czerwony. No trzeba też pokombinować w photoshopie w nowszych wersjach przydatna funkcja to "cien/podswietlanie" .
IraS
Administrator

Postprzez vm2301 » 11 kwi 2009, o 10:39

Kamilu,
Dobrze o tym wiem, dlatego od razu mi tu się w oczy pochmurność zdjęcia Piotra rzuciła, bo sam bym tego nie robił. Gdyby nie to, że mój realny limit iso to ze 200 pewnie inaczej bym gadał;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez zeglarz » 11 kwi 2009, o 21:29

Vm: Używałem kiedyś (borykając się z problemami podobnymi do Twoich) programu Neat Image (http://www.neatimage.com" target="_blank" target="_blank) służącego do redukcji szumów. Muszę powiedzieć, że efekty w niektórych przypadkach były bardzo zaskakujące (na + oczywiście). Ważną rzeczą jest to, aby ściągnąć odpowiedni profil przypisany do konkretnego modelu aparatu.
Nie oczekuj jednak rewelacji w przypadku totalnie "zaszumionych" fotografii. Niemniej jednak warto spróbować.
(Vm, przepraszam jak znowu pisze o czymś co jest Ci znane od dawna.)

Piotrze: http://pl.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging , ta technika też może być bardzo pomocna w przypadku Twoich "zachodowch" fotografii.

Pzd -> kamil
zeglarz
Stonka bieszczadzka

Postprzez vm2301 » 12 kwi 2009, o 07:35

zeglarz napisał(a):(Vm, przepraszam jak znowu pisze o czymś co jest Ci znane od dawna.)
Pzd -> kamil

...już się nie gniewam..;) hehehe

A tak poważnie, to program ten, jak kilka innych, testowałem chyba kiedyś - w końcu poprzestałem na jednym (corel paint shop), którego używam...i staram się używać oszczędnie, tzn. im mniej ingerencji, tym lepiej - a szum czasem smaczku może dodać, nie?

A co do HDR, to one fajnie nieraz wyglądają, tyle, że naturalność tracą niemiłosiernie, no i czasochłonne, a gdyby tak przy obróbce trochę podkręcić cienie i półcienie, a światło przygasić?

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 12:42

Ale w czym problem ja dalej nie wiem?zależy co się chce otrzymać-i zabawa czasem. Ja na HDR za leniwa i nie umiem.
Tak czy siak przecież z tyłu jest LCD ekranik i możemy na bieżąco zobaczyć czy to co chcieliśmy otrzymaliśmy. A potem trochę zabawy w programie graficznym i jest. Właściwie nie ma prawa się nie udać, bo zachód słonka choć to kicz to większości się podoba :D , więc czego nie zrobimy i tak będzie fajne. Przynajmniej dla zdecydowanej większości społeczeństwa;-)

1. Zabawa czasem-jeśli damy czasy bardzo krótkie, na tej fotce to chyba było i 1/4000 to otrzymamy same kontury:
Obrazek

2. Tu także czas był powyżej 1/1000 i efekt podobny-mamy tylko kontury drzew
Obrazek

3. tu skolei czas tak dobrany, że i dół i niebo
Obrazek

4. tu wykorzystałam tę funkcję, o której Iras mówił-podświetlenia cieni
Obrazek

5. tu dla odmiany na warstwie rozjaśniłam dół, dosyć byle jak co puryści z pewnością zauważą, ale ja leniwa mówiłam
Obrazek

6. I coś co uwielbiam, ale do czego jest niezbędny statyw-zabawa z długimi czasami, ta fotka zrobiona na 30 sekundach-jak widzicie trawy się ruszają, a nawet chmury już przy takim czasie płyną
Obrazek

7. Tu też długi czas z tego co pamiętam coś około 15 sekund i dodatkowo wspomniana wyżej szara połówka na chmurach nałożona
Obrazek
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografia