Filtr polaryzacyjny

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Filtr polaryzacyjny

Postprzez Piotr_S » 12 kwi 2009, o 16:25

krysia napisał(a):Ale w czym problem ja dalej nie wiem?zależy co się chce otrzymać-i zabawa czasem. Ja na HDR za leniwa i nie umiem.

No właśnie z tego co widzę po zdjęciach i poradach to jednak jest problem, albo ja sam nie wiem czego chce - za chwile wrzucę kilka fot i zapytam przy nich co jest nie tak. Problem jest tego typu że nie przepadam za podkręcanymi zdjęciami - owszem są ładne, ale ja chciałbym uzyskać obraz taki jaki widzę, jest ładny zachód - pstryk i mam a nie wariacje tego zachodu (filtry, techniki, itp.). Obawiam się jednak że to co mi się marzy jest mało realne :)
Jeśli chodzi o HDR to bawiłem się z tym chwilę, ale tu potrzebny jest statyw, no i czasu trochę.
Piotr_S
Administrator

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 16:38

Nie ma czegoś takiego jak pstryk i mam,nigdy nie było, no może jedynie poza slajdami, ale je też trzeba było odpowiednio wywołać ;-) wcześniej trzeba było siedzieć godzinami pod powiększalnikiem, a teraz przed komputerem-ciemnia tylko cyfrowa.
Tu by można wykład matematyczno-informatyczny dać co się dzieje na matrycy i podczas zapisu zdjęć, ale kogo to interesuje, i kto w ogóle to zrozumie :mrgreen:
Dodatkowym utrudnieniem jest to, że matryca aparatu to nie jest to samo co film w aparacie analogowym, ma dużo mniejszą rozpiętość tonalną.
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 12 kwi 2009, o 16:50

Kilka fot w takim razie - skoro fachowcy mówią że nie da się ustawić samym aparatem to widocznie się nie da, ale może choć da się zniwelować pewne rzeczy. Dobra, więcej nie będę filozował - widzę że trzeba focić i wyciągać wnioski po prostu.
Załączniki
Piotr_S
Administrator

Postprzez vm2301 » 12 kwi 2009, o 19:02

Jako laik powiem tylko, że robiąc zdjęcia w kierunku źródła światła ważne gdzie celujesz - w dole chcesz krzaczory ujrzeć, to niebo przepalisz, słonko zachodzące, czy chmurki dojrzysz, to dół czarny jak smoła. Przyciemnić - rozjasnić, to przysłoną trochę pokręcić możesz i chyba tyle. Szara połówka chyba Cię tylko ratuje, jeśli chcesz jak najwięcej wycisnąć z samego sprzętu, a nie liczyć jedynie na obróbkę.

Robisz na manualu, czy jakichś priorytetach ?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 19:24

jak ja nie lubię takich małych zdjęć!nie chce mnie się w nie klikać.
No dobra czekaj bo teraz już zgłupiałam-co Ty od nich chcesz?
Wkleiłeś idealne przykłady zabawy czasami-tam co masz czarne kontury to są bardzo krótkie czasy, to jest dobry efekt, więc nie bardzo rozumiem problem?1ka dla mnie za jasny dół wręcz i bym go ściemniła, żeby były same kontury (np kontrastem) tak jak jest na ostatnim, które Tobie nie pasi. A to ostatnie wyszło, bo nie wiem jaki masz pomiar światła, ale zmierzyeś na słońce czyli najjaśniejszy punkt i czas jakiś kosmicznie krótki się zrobił.
No nie rozumiem-wyszły Ci najnormalniejsze zachody takie jak ja wkleiłam tylko...no kiepski był ten zachód-nie było ani światła super, ani chmur dodatkowo, ani okolica specjalna to i wyszło co wyszło.
Nie rozumiem tylko czego Ty od nich chcesz?
Więc w skrócie:
1kę,3,6-ja bym zrobiła tak , żeby były same kontury-większy kontrast np
2,4,5 można pokombinować z podświetleniem podłogi i wyciągnięciem więcej koloru z nieba
zaraz popróbuję, aczkolwiek z takich znaczków pocztowych to się wiele nie zrobi;-)
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 19:32

na szybko i byle jak:
"To zdjęcie jest bardzo zbliżone do tego co było widać na żywo, trochę bardziej czerwone niebo i by było."
Obrazek
takie było to niebo dla Ciebie?czy jeszcze bardziej czerwone lub mniej, jaśniejsze/ciemniejsze

edit:
Obrazek
i zciemniłam niebo szarą połówką
Ostatnio edytowano 12 kwi 2009, o 19:38 przez krysia, łącznie edytowano 1 raz
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 12 kwi 2009, o 19:37

krysia napisał(a):takie było to niebo dla Ciebie?czy jeszcze bardziej czerwone lub mniej, jaśniejsze/ciemniejsze

Tak, takie by było całkiem ok. Czyli krótko mówiąc bez obróbki wychodzi że nie da się uzyskać dobrego efektu i już. W sumie to nie jest problem - ciekawiło mnie właśnie tylko czy da się czy nie. Co na pozostałych zdjęciach mi się nie podoba? No właśnie to że pokazują obraz nierzeczywisty - niby fajnie wygląda jak jest sam kontur na dole i reszta taka j/w - ale tam tak nie było - o to mi chodzi. Dół był jasny, normalny, trwa zielona , woda niebieska, itd. A na zdjęciu wszystko jest czarne - czyli nie ma nic :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 19:39

Piotr_S napisał(a):Dół był jasny, normalny, trwa zielona , woda niebieska, itd. A na zdjęciu wszystko jest czarne - czyli nie ma nic :)

no to niestety ale tylko HDR, żeby tak było :mrgreen:
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bmiller » 12 kwi 2009, o 21:39

Piotr_S napisał(a):Dół był jasny, normalny, trwa zielona , woda niebieska, itd. A na zdjęciu wszystko jest czarne - czyli nie ma nic :)

Oko ludzkie jest znacznie dokładniejszym przyrządem optycznym niż jakikolwiek aparat. Jeżeli podczas zachodu słońca patrzysz w niebo oko zamyka źrenicę(*) zmniejszając ilość światła wpadającą "do środka", dzięki czemu widzisz zarówno słońce jak i szczegóły w chmurach. Jak przesuwasz wzrok na ziemię, będącą już w cieniu, oko otwiera źrenicę łapiąc więcej światła - widzisz dzięki temu będący już w głębokim cieniu strumień czy ścieżkę. Gdyby, nie daj Boże, oko Ci się "zepsuło" i nie potrafiło regulować ilości światła wpadającej "do środka" miałbyś takie problemy, jakie teraz masz ze zdjęciami: stały otwór źrenicy powodowałaby (przy uśrednieniu "pomiaru" na całą scenę), że na niebie byłaby jedna bardzo jasna plama a pod nogami wielki jednolity cień.

Aparat pracuje jak zepsute oko - dla całej sceny obejmującej jasne niebo i ciemną podłogę przyjmuje te same parametry otwierając "źrenicę" tak samo dla nieba jak i dla podłogi. Efekt jest taki o jakim piszesz: z nieba wpadło za dużo światła a z podłogi za mało. Bardzo rzadko zdjęcie wprost z aparatu pokazuje to "co faktycznie było widać". Aby pokazać na zdjęciu to, co widziałeś musisz fotografii pomóc, filtry i obróbka komputerowa to sprawa niezbędna do uzyskania prawidłowych efektów. Należy tylko pamiętać, aby filtry i obróbka nie stały się głównym elementem przekazu - one mają tylko pomóc fotografii pokonać efekt "zepsutego" oka. Zwracam też uwagę na to, o czym pisała Krysia: filtry i obróbka nie są wynalazkiem epoki komputerów. Były stosowane od zarania fotografii, teraz zamiast wąchać chemię machamy myszką.

(*) w takim dyletanckim rozumieniu jak moje - w rzeczywistości działa to inaczej ale efekt jest ten sam
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 24 cze 2009, o 20:28

Nie pamiętam o czym tu szło, a za leniwa jestem, żeby czytać wszystkie kartki.
Ale wkleję cytat mojego ulubionego użytkownika forum/forów we wszechświecie pana Bombla jak mi wyjaśnia działanie filtra polaryzacyjnego i dlaczego przy nim na szerokim kącie mamy takie nierówne niebo. Nie wiedziałam, a to proste się staje po jego poście:

Wiesz jak działa filtr polaryzacyjny, prawda? Wytłumia pewne składniki światła dobiegającego do aparatu, w zależności od polaryzacji. A ta oczywiście zmienia się wraz z kątem padania światła.

Czyli - mówiąc najprościej - tam, gdzie filtr pewne częstotliwości wytłumi, będzie na zdjęciu ciemniejsze niebo, zaś tam, gdzie nei wytłumi (lub wytłumi mniej) niebo będzie jaśniejsze.

Obiektyw o 18mm ogniskowej na dole nie jest przesadnie szeroki, ale ma wystarczająco szeroki kąt widzenia, żeby obejmować dość spore fragmenty nieba. W związku z tym - mówiąc na chłopski rozum - obejmuje dużą część nieba, na której to dużej części polaryzacja światła się mocno zmienia. Czyli, idąc dalej - filtr wytłumia nie z całego obejmowanego przez obiektyw fragmentu nieba, tylko z jakiejś jego części (tam, gdzie działa najbardziej) - a na reszcie nieba nie robi nic, lub bardzo mało.

Słowem efekt jest taki: widzimy na obrazku sporą część nieba, ale filtr przyciemnia tylko fragment (tam, gdzie zadziałał), a reszta jest niezmieniona. Powstaje ciemna plama wytłumienia, a reszta jest nietknięta...

BYć może to, co mówię wydaje się skomplikowane, ale jasne przykłady tego o czym mówię są ta tych obrazkach (wzięte skądś z sieci): jeden, drugi, trzeci.

Oczywiście im większy kąt, tym różnice pomiędzy wytłumionymi (zacienionymi) partiami a tymi jasnymi jest większy. Ludzie meldują tu i ówdzie, że 18 mm to wystarczająco szeroko, żeby to zjawisko (niekorzystne z punktu widzenia fotografa) zanotować.

Tyle o filtrze polaryzacyjnym.

Nie ma powyższej wady filtr połówkowy, ale są dwa wyjścia: albo jest nakręcany (szczerze odradzam), albo jest w systemie Cokina, co wiąże się z pewną niewygodą stosowania... Za to zalety takiego filtra (systemu Cokina) przewyższają wszystkie jego niewygody i taki filtr, fachowo użyty potrafi wynagrodzić pięknymi niebami. :)

Tam były podlinkowane pod jeden drugi trzeci, pozwolę sobie te linki wkleić osobno , bo nie umiem słów podlinkować
http://img126.imageshack.us/img126/2580 ... 8kopia.jpg
http://img79.imageshack.us/img79/4536/w ... 9kopia.jpg
http://img79.imageshack.us/img79/5066/w ... 3kopia.jpg
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografia