Filtr polaryzacyjny

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Filtr polaryzacyjny

Postprzez PaweleS » 20 lip 2011, o 06:02

Tak właściwie to czym różni się ten firmowy Panasonica poza ceną od innych filtrów.
Ma 52 mm inaczej mierzone????
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez browar » 20 lip 2011, o 07:25

Nie wiem czy w tym aparacie można filtr nakręcić bezpośrednio na obiektyw,czy nie potrzeba tulei (adaptera).Taka tuleja u Panasa kosztuje 120zł,ale są fajne chińskie zamienniki na ebayu.No i z jakością filtra do tego akurat aparatu nie trzeba przesadzać - całkiem nienajgorszy polar można kupić za 6-7 dych.
A cena oryginalnych akcesoriów Panasa (Sony,Nikon itd) jest wzięta z jakiegoś księżyca Saturna ;)
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lidkru » 20 lip 2011, o 07:42

to znaczy , ze moja opinia o sprzedawcy jest zgodna z Waszą :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 28 lip 2011, o 16:16

sprawdziłam w fotojokerze na filtrze UV, spoko sie daje nakręcić, wiec teraz przymierzam sie do tego
http://allegro.pl/show_item.php?item=1739234192
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 8 sie 2011, o 07:02

no i kupiłam Marumi. wczoraj usiłowałam coś popstrykać, kręciłam , ale pochmurna pogoda chyba nie za bardzo sprzyjała. A do czego służy taki trójkącik na obwodzie tego filtra?
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 10 sie 2011, o 19:00

PaweleS napisał(a):Tak właściwie to czym różni się ten firmowy Panasonica poza ceną od innych filtrów.

Jakością! Stopniem polaryzacji, selektywnością kąta polaryzacji, neutralnością barwną, pochłanianiem światła i... mnóstwem innych parametrów.
Najtańsze filtry polaryzacyjne, ale także inne fotograficzne nie są warte nawet tych niewielkich pieniędzy, które kosztują, a już noszenia to w ogóle.
A tak przy okazji... Filtry Panasonica wcale nie są takie dobre, na co wskazywały by ich ceny...
lidkru napisał(a):...do czego służy taki trójkącik na obwodzie tego filtra?

Używam filtra innej firmy (B+W) i u mnie nie ma żadnych "punktowych" oznaczeń, ale jedyne co może taki znaczek na filtrze polaryzacyjnym oznaczać, to kierunek polaryzacji(*).
Najłatwiej to sprawdzić w słoneczny dzień kierując obiektyw z filtrem prostopadle do kierunku promieni słonecznych(**). Jak ustawisz największe ściemnienie nieba i popatrzysz, gdzie masz ten Twój "trójkącik", to na pewno wszystko będzie jasne...

(*) - u mnie akurat w tym miejscu jest symbol producenta :)
(**) - można i bez słońca, ale trzeba zapalić jakieś mocne światło, które by się odbijało od płaskiej powierzchni. Popatrz na to odbicie światła przez wizjer i pokręć pierścieniem filtra... Wszystko jasne...?
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez lidkru » 10 sie 2011, o 19:22

Wszystko jasne..

poczekam na słońce i sprawdzę :)
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez IraS » 11 sie 2011, o 07:25

Ha ha możesz się nie doczekać ;) ale na pewno je znajdziesz już za kilka dni w Montenegro ;)
IraS
Administrator

Postprzez PaweleS » 11 sie 2011, o 07:40

Zygmuncie!
Ne czytasz uważnie ;)
lidkru napisał(a):w Media Markt pan sprzedwaca orzekł, ze filtry to są do lustrzanek, a nie do kompaktów. Co najwyżej firmowy panasonica (300 zeta!!!) . Poszłam sobie

PaweleS napisał(a):Pan sprzedawca zwariował.300 zeta????!!!!!
Też bym sobie poszedł.
PaweleS napisał(a):Tak właściwie to czym różni się ten firmowy Panasonica poza ceną od innych filtrów.
Ma 52 mm inaczej mierzone????

Jak sprzedawca może mówić,że pasuje tylko filtr Panasonica.No chyba,że ma inny gwint ale przecież tak nie jest.

Nie kupiłbym filtra Panasonica nawet gdyby kosztował 100 zł.Jego jakość w porównaniu z innymi firmami takimi jak Hoya,Marumi,Tiffen nie wspominając B+W jest marna.
Nie wierzę firmom "od wszystkiego"

Lidka:
Wskazówki użycia filtra

* W przypadku używania wielu filtrów na raz, filtr polaryzacyjny powinien zostać umieszczony najbardziej zewnętrznie. Umieszczenie za innymi filtrami mogłoby spowodować redukcję ich funkcji.
* W przypadku zdjęć plenerowych filtr działa najskuteczniej przy ustawieniu kąta filtrowania 90° w stosunku do kierunku padania światła. Kąt ten można ustalić za pomocą dłoni. Należy palec wskazujący skierować do słońca i wyprostować kciuk tak, aby utworzył z palcem wskazującym kąt zbliżony do 90°. Następnie wskaźnik obrotu zewnętrznego pierścienia na filtrze należy ustawić zgodnie ze wskazaniem kciuka.
* Średni kąt polaryzacji światła słonecznego zmienia się wraz z kątem padania promieni. Powoduje to, że barwa nieba zmienia się od granatowo-niebieskiej do jasno-błękitnej. Odpowiednie ustawienie filtra polaryzacyjnego może ten efekt dramatycznie zwiększyć lub znacznie zniwelować, co w lustrzankach można bezpośrednio obserwować w wizjerze.
* Filtr daje wyraźne efekty podczas fotografowania ze słońcem z boku. Przy słońcu zza pleców, a także dokładnie pod światło efekt zmiany barw nieba i innych oświetlonych przez słońce obiektów jest niezauważalny.
* Jeśli nie mamy lustrzanki, dobrym sposobem na przewidzenie efektu polaryzacji jest patrzenie przez okulary z filtrem polaryzacyjnym.
* Fotografowanie panoramiczne wyklucza użycie filtra polaryzacyjnego, gdyż barwa nieba z jednego zdjęcia nigdy nie dopasuje się do drugiego.
* Filtr polaryzacyjny obniża warunki ekspozycji o 1-2 EV, co należy wziąć pod uwagę przy ręcznym doborze tych warunków.

Dla mnie te podkreślenia są najważniejsze.
Tekst pobrany z Wikipedii.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 11 sie 2011, o 07:54

PaweleS napisał(a): * Fotografowanie panoramiczne wyklucza użycie filtra polaryzacyjnego, gdyż barwa nieba z jednego zdjęcia nigdy nie dopasuje się do drugiego.

Jeśli chodzi o ten punkt to ktoś w wiki brednie wypisuje, ja robie panoramy z filtrem polaryzacyjnym i wszystko wygląda jak należy. Pewnie bardziej zależy to od oprogramowania, które łączy klatki.

przykład panoramki z filtrem PL

Obrazek
IraS
Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografia