Filtr polaryzacyjny

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Filtr polaryzacyjny

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 08:48

PaweleS napisał(a):Ne czytasz uważnie

To akurat prawda, ale nie będę wyjaśniał, dlaczego, bo nie mam zamiaru wszczynać awantury. Czyli, swoje powody nieczytania całości... mam.
lidkru napisał(a):pan sprzedwaca orzekł, ze filtry to są do lustrzanek, a nie do kompaktów.

Czyli, jeśli przyjąć pełną rzetelność relacji... powiedział, co mu wbili do głowy, a on nie wszystko zrozumiał i dalej robi klientom kisiel z mózgu.
Nie ma filtrów polaryzacyjnych do lustrzanek innych niż do kompaktów - zwłaszcza jeśli mówimy o lustrzankach dzisiejszych. Są natomiast filtry polaryzacyjne liniowe i kołowe, zwane także cyrkulacyjnymi. Fakt, że filtr polaryzacyjny liniowy założony do kompaktu, hybrydy czy dzisiejszej lustrzanki narobi więcej szkody zdjęciu, a niewiele pomoże...
PaweleS napisał(a):Jak sprzedawca może mówić,że pasuje tylko filtr Panasonica.No chyba,że ma inny gwint ale przecież tak nie jest.

Jest jeszcze i taka możliwość, że sprzedawca powiedział, iż spośród tego co aktualnie ma w sprzedaży "tylko filtr Panasonica będzie pasował... Niby mała różnica w informacji, a jednak nad wyraz istotna, nieprawdaż?
Tyle, że takie doszukiwanie się słów poza napisanym tekstem, to już czyste gdybactwo...
PaweleS napisał(a):Nie kupiłbym filtra Panasonica nawet gdyby kosztował 100 zł.Jego jakość w porównaniu z innymi firmami takimi jak Hoya,Marumi,Tiffen nie wspominając B+W jest marna.
Nie wierzę firmom "od wszystkiego"

Sporo, moim zdaniem, prawdy w takim podejściu do sprawy, ale żeby od razu tak generalizować...?
Gdyby tak do wszystkiego podchodzić ze świadomością jak wielki asortyment produkuje koncern SONY, to kto by wziął do ręki na przykład "SONY alfa". Znam kilku zawodowców, którzy bardzo tę serię sobie chwalą...
wikipedia ponoć napisał(a):W przypadku zdjęć plenerowych filtr działa najskuteczniej przy ustawieniu kąta filtrowania 90° w stosunku do kierunku padania światła. Kąt ten można ustalić za pomocą dłoni. Należy palec wskazujący skierować do słońca i wyprostować kciuk tak, aby utworzył z palcem wskazującym kąt zbliżony do 90°. Następnie wskaźnik obrotu zewnętrznego pierścienia na filtrze należy ustawić zgodnie ze wskazaniem kciuka.

Upsss! Dość to zawiłe. Ja bym to zdecydowanie uprościł, ale użył zamiast dwóch palców... trzech, bo... trzeba.
Znikąd tego nie cytuję - tekst pochodzi ode mnie i jakby co proszę do mnie mieć pretensje:

Reguła trzech palców... Mundka ;)
Ustawiamy palce dłoni jak na fotce:

Obrazek

Palec wskazujący ma wskazywać obiekt fotografowany.
Palec środkowy ma wskazywać słońce, albo inne główne źródło światła niespolaryzowanego.
Jeśli te dwa palce znajdą się w pozycji wyżej nakazanej, kciuk wskaże dokładnie kierunek najbardziej fotograficznie skutecznej polaryzacji światła, czyli w dyskutowanej kwestii... ten mały trójkącik lidkru! :shock:

Uwaga!
Obojętnie, którą dłonią wykona się tego wygibasa i tak kciuk wskaże co trza. :D
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 08:58

IraS napisał(a):Jeśli chodzi o ten punkt to ktoś w wiki brednie wypisuje /-/ Pewnie bardziej zależy to od oprogramowania, które łączy klatki.

Photoshop rządzi...!
Albo... panorama powstała wcale nie metodą łączenia klatek...!
Zygmunt Skibicki

Postprzez lidkru » 11 sie 2011, o 10:42

te 3 palce to faktycznie wygibas :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez IraS » 11 sie 2011, o 10:43

Zygmunt Skibicki napisał(a):Photoshop rządzi...!
Albo... panorama powstała wcale nie metodą łączenia klatek...!

Nie Photoshop, ani też wykadrowane zdjęcie. Panorama została wygenerowana z oprogramowania zainstalowanego w aparacie z kilkunastu klatek. A więc nie były one łączone w żadnym zewnętrznym programie tylko bezpośrednio w aparacie. I tego typu panoram mam sporo, wszystkie robione z filtrem PL i aparat nie ma problemu z łączeniem, tyle ,że jak pisałem robi to z kilkunastu a nawet kilkudziesięciu zdjęć. Im wolniej przesuwam aparat tym więcej powstaje klatek i efekt końcowy jest lepszy. Dodam jeszcze, że te wszystkie panoramy robię z ręki i program z tym, też daje sobie radę.
IraS
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 10:50

lidkru napisał(a):te 3 palce to faktycznie wygibas :)

Ale tak po prawdzie to wcale nie ja go wymyśliłem...
W fizyce istnieje tzw. "reguła trzech palców lewej dłoni" - mniejsza i szczegóły, bo... nudne i zupełnie nie na temat.
Tyle, że tu pasuje zarówno lewa jak i prawa dłoń... :D
Ważne, by palce tworzyły z sobą kąty proste... circa ebaut.
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 11:07

IraS napisał(a):jak pisałem robi to z kilkunastu a nawet kilkudziesięciu zdjęć. Im wolniej przesuwam aparat tym więcej powstaje klatek i efekt końcowy jest lepszy.

A profesjonalnie to robi się następująco:
1. Super, hiper, ekstra... specjal aparat załadowuje się filmem tzw. "120" i zakłada na statyw, na którym "siedzi" już całkiem spory i ciężki komputer z silnikiem obracającym aparat wokół osi.
2. Na obiektyw zakłada się dwie blendy tak, że pozostaje między nimi jedynie wąska, kilkumilimetrowa, pionowa szczelina.
3. Uruchamia się maszynerię, która kręci całym tym kombajnem i mierzy światła z każdego kąta.
4. Na ekranie kompa koryguje się wykres świateł mierzonych dookoła tak, by wszystkie "zmieściły" się w zakresie przenoszenia kontrastów przez film - aparat obraca się potem szybciej tam gdzie jest jaśniej, a wolniej tam, gdzie jest ciemniej...
5. Wykonuje się zdjęcie unikając (albo i nie!) znalezienia się przed obiektywem. Aparat w czasie wykonywania zdjęcia pełnej panoramy (zwykle sporo ponad 360 stopni!) "ciągnie" film tak, że potem na całej kliszy jest tylko jedna "klatka" - bagatela 60 x 720 milimetrów! Skutek jest zatem taki, jak połączenie mnóstwa zdjęć od razu na kliszy!

Potem oczywiście wywołanie i skanowanie negatywu oraz końcowa obróbka ekranowa gigantycznego pliku.
Powiem tak... Efekty są jednak zdecydowanie lepsze, ale taki aparat nie tylko kosztuje krocie, ale razem ze statywem i kompem oraz walizami do nich waży sporo ponad 30 kilogramów. I to trzeba nosić! O zabezpieczeniu przed uszkodzeniem w terenie nie wspomnę... No i fotograf oraz jego asystenci wiedzą wtedy, za co im... płacą! ;)

IraS napisał(a):Dodam jeszcze, że te wszystkie panoramy robię z ręki i program z tym, też daje sobie radę.

Ja także i nie mam najmniejszego zamiaru nikogo namawiać na fotografię panoram w wyżej opisany sposób profesjonalistów... :D
Opisałem to tylko jako ciekawostkę... zdecydowanie!
Zygmunt Skibicki

Poprzednia strona

Powrót do Fotografia