Filtry UV

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Filtry UV

Postprzez Zygmunt Skibicki » 10 sie 2011, o 19:18

Potrzebne są na wysokościach bieszczadzkich?
Złapał już ktoś w Bieszczadach fioletowe "chmurki"?
A może lepiej filtr Skylight? A jeśli tak, to który: A czy B?
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Re: Filtry UV

Postprzez Piotr_S » 11 sie 2011, o 08:31

Zygmunt Skibicki napisał(a):Potrzebne są na wysokościach bieszczadzkich?
Złapał już ktoś w Bieszczadach fioletowe "chmurki"?

Filtra UV używam do tego, do czego na ogół jest polecany - czyli jako osłona obiektywu. Wizualnie nie widzę żadnej różnicy z filtrem czy bez, zatem ta funkcja ma sens :) Jak się zużyje od czyszczenia to wyrzucam i kupuje nowy, z tańszych, Hoya ok. 50zł. Mam za to w jakiś tam sposób chroniony obiektyw. Największa wadą UV (dla mnie) jest tendencja do powstawania flary - często bywa tak że w słońcu wymyślę sobie fajny kadr i jak by się do niego nie ustawić to robi się flara. Trzeba albo przekadrować, albo czekać na zmianę warunków, ale nie jest to jakiś wielki problem. Krótko mówiąc filtr ten mam cały czas założony i nigdy go nie ściągam.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 09:10

Piotr_S napisał(a):Filtra UV używam do tego, do czego na ogół jest polecany - czyli jako osłona obiektywu.

Tu się zgadzam w stu procentach, choć "na ogół" producenci filtrów UV akurat tej jego funkcji nie podkreślają zbyt aktywnie. :)
Piotr_S napisał(a):Największa wadą UV (dla mnie) jest tendencja do powstawania flary - często bywa tak że w słońcu wymyślę sobie fajny kadr i jak by się do niego nie ustawić to robi się flara. Trzeba albo przekadrować, albo czekać na zmianę warunków, ale nie jest to jakiś wielki problem.

Ja bym ten problem widział tak: flara w takich warunkach może powstać - moim zdaniem - tylko wtedy, gdy światło słoneczne padnie bezpośrednio, albo za pośrednictwem odbicia od czegoś bardzo błyszczącego na filtr i "flara" powstanie albo na jakiejś rysie na filtrze, albo na tym błyszczącym, co to światło odbija.
Na flarę pochodzącą od odbicia to rzeczywiście nie ma mocnych(*), ale na tę pierwszą, czemu nie? Zdarz mi się sporym kapeluszem, albo zwykłym parasolem osłaniać aparat, by na niego, a głównie na czoło obiektywu nie padało bezpośrednio słońce i... wystarczy! A jak strzelam z ręki podręcznym "pstrykadłem", to i osłona z drugiej dłoni wystarcza.

(*) można ją nieco ograniczyć filtrem polaryzacyjnym!
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 11 sie 2011, o 09:30

Muszę jednak coś dodać - nie za krótki macie czas na reedycję postów? - w sprawie zasadności UV w Bieszczadach. Otóż zdarzyło mi się przywieźć z Bieszczadów na dwóch czy trzech mniej istotnych fotkach "sinofioletowe chmury", ale tylko zimą.
Zygmunt Skibicki

Postprzez emelia » 3 gru 2016, o 13:34

Jak dla mnie to jest potrzebny
emelia
Stonka bieszczadzka

Powrót do Fotografia