Fotografowanie z filtrami Cokin vs kołowe

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Fotografowanie z filtrami Cokin vs kołowe

Postprzez skazaniec » 26 wrz 2013, o 17:42

Szanowni Fotograficy. Przymierzam się do rozpoczęcia przygody z fotografią krajobrazu wspomaganą filtrami. Zainteresował mnie system Cokin P, prostokątne filtry. Nigdy jednak nie dane mi było z niego skorzystać, a i nie mam od kogo wypożyczyć tego ustrojstwa. Czy warte toto zachodu? Czy może lepiej zainwestować w filtry kołowe. A może wogóle sobie darować i zająć się obróbką cyfrową zdjęć.
Chodzi mi głównie o filtry kolorowe (połówki). Dotychczas korzystałem z polaryzacyjnych kołowych i szarej połówki.
Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie i przemyślenia.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Re: Fotografowanie z filtrami Cokin vs kołowe

Postprzez bogdan64 » 26 wrz 2013, o 17:47

Myślę, że szkoda sie tym bawic, Polar i szara połówka zupełnie wystarcza a nawet i tych ostatnio nie używam
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 26 wrz 2013, o 18:45

skazaniec napisał(a):A może wogóle sobie darować i zająć się obróbką cyfrową zdjęć.

Zależy co fotografujesz i jak do tego podchodzisz oraz jakich zdjęć oczekujesz.
Podstawa to opanowanie ekspozycji, bo bez tego jak skopiesz zdjęcie np. przepałami to żadna obróbka już nic nie pomoże (chyba że wkleisz w to miejsce co innego).
Kwestia ile to kosztuje, jak często będziesz używał i czy w związku z tym warto. Filtry kołowe średniej jakości to koszt ok. 150zł/szt. Wystarczy polar, połówka i ND (szary pełny). Ten ostatni do wydłużenia czasów, jak chcesz np. watę z wody zrobić czy płynące chmury - więc jak się takich fot nie robi to raczej zbędny.
Filtry czasem się przydają, zwłaszcza jak pogoda nie dopisuje. Zwykły polar poprawi kolorystykę i zmniejszy przepał przy białym niebie. Połówka do krajobrazu (nie używam). Są proste w użyciu i przede wszystkim szybsze. Pamiętaj że dobra obróbka RAW kosztuje czas - a dużo zdjęć to dużo czasu. Ogólnie też coraz rzadziej korzystam z filtrów, ale że obrabiać też za bardzo się nie chce więc na ogół jest co jest.
Obejrzyj co można zrobić samymi filtrami i poprawną ekspozycją:

Piotr_S
Administrator

Postprzez skazaniec » 27 wrz 2013, o 19:13

Dzięki za odpowiedzi, zakupię pełny szary - właśnie na to wydłużanie czasów. Lubię takie zabawy ;)
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 27 wrz 2013, o 20:18

skazaniec napisał(a):zakupię pełny szary - właśnie na to wydłużanie czasów. Lubię takie zabawy ;)

Dobrze przemyśl jaki - jeżeli kupujesz jeden. Kupiłem jakiś czas temu Hoya ND8 HMC - myślałem porobię jakieś właśnie takie zdjęcia. Niestety 8 jest za słaby, bo przyciemnia o 3 działki przysłony. W słoneczny dzień nada się do normalnych zdjęć by nieco je przyciemnić. ND16 - 4 działki. Dopiero Hoya ND x400 HMC daję radę bo przyciemnia o 9 działek, co czasem też będzie mało. Zatem dużo zależy w jakich warunkach robisz takie zdjęcia - np. wieczorem może być. Ja rozwiązałem to w ten sposób, że na ND8 nakręcam polara co w sumie dało oczekiwany efekt. W środku dnia robiłem tym foty na czasach rzędu 20-25 sekund.
Piotr_S
Administrator

Postprzez bogdan64 » 28 wrz 2013, o 06:35

Szara połówka daje dobre wyniki jeżeli linia podziału przebiega przez środek kadru. Polecam filtry B+W ,może nieco droższe ale jakościowo chyba najlepsze. Nakręcając dwa filtry powodujemy ,że powstają zniekształcenia zwłaszcza winietowanie.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 30 wrz 2013, o 08:16

kurczę, fajna ta x400 ale droga piekielniczo...na razie zakup poczeka. Są niestety ważniejsze wydatki.
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Fotografia