Gomułka

Historia Polski i Świata nie związana z Bieszczadami

Re: Rozłamy polityczne w najbliższej rodzinie (znane nazwisk

Postprzez lucyna » 13 maja 2011, o 20:32

Odkąd przestało istnieć przepotężne forum historycy org wzięłam rozbrat z historią.
Czytając ten wątek przypomniałam sobie Władysława Gomułkę i Jana jego bratanka. Jeden komunista, drugi antykomunista, żołnierz wyklęty, który za obronę polskiej ludności przed czerwonoarmistami dostał czapę. Wyrok wykonano.
lucyna
Zbanowany

Postprzez otrok » 14 maja 2011, o 13:06

Stały Bywalec napisał(a): Ale to już dalsza rodzina: stryj i bratanek.

a ja czytałem dla odmiany, że Jan Gomułka był bratem Władysława Wiesława, gdzie indziej znowu czytałem, że nasz towarzysz G. miał tylko dwie siostry, więc Jan mógłby być najwyżej siostrzeńcem Władysława; i bądź tu mądry..

Stały Bywalec napisał(a):Wróćmy do nalbliższej rodziny. Rodzice-dzieci, rodzeństwo, małżonkowie.

to ja znowu strzele z Gomułki; czy w temacie wątku mieści się taka kwestia, że jego żona (o identycznych poglądach?) była "sjonistko"? ;oD
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 14 maja 2011, o 13:25

Prawdę powiedziawszy mnie też to zastanawia, ten brak konkretów na temat Gomułki.
"Jan Gomułka - ur. 12.08.1922 r. aresztowany 11.03.1946 r. za "posiadanie broni i przynależność do bandy NSZ wyrokiem WSR w Rzeszowie skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11.07.1946 r. na zamku w Rzeszowie."

Pisze o nim Kocyłowski w swoich wspomnieniach pamietniki-wspomnienia-t753.html

Niewiele też wiem o Gomułkowej "Szoken Liwa (1902-1986), czyli Zofia Gomułkowa, żona Władysława Gomułki, I sekretarza PZPR w latach 1956-1970, urodzonego w Białobrzegach koło Krosna. Pochodziła z żydowskiej biedoty. Już od 1921 r. była aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Polski. Gomułke poznała pracując w warszawskiej fabryce zabawek "Płomyk". W 1930 r. urodził im się syn Ryszard (Strzelecki). Na zawarcie oficjalnego małżeństwa zdecydowali się dopiero 21 kwietnia 1951 roku. Zaraz po ślubie aresztowano ich.
W 1945 r. był szefową kadr Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej. W 1956 r., kiedy Gomułka został najważniejszą osobą w państwie, próbowała udzielać się publicznie, pracowała w komisji kontroli partyjnej przy Komitecie Dzielnicowym PZPR Warszawa. Szybko jednak zrezygnowała z aktywności politycznej. Pochowana na cmentarzu Powązkowskim."
biografie-wybitni-z-podkarpacia-t796.html
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 15 maja 2011, o 07:44

Chciałam coś znaleźć na temat Jana Gomułki w monografii "Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie w latach 1946-1954" ale niestety nic tam nie ma. Opracowuję temat, książka jest do pobrania w pdf post10645.html#p10645 Są fragmenty i na naszym Forum, dałam informacje o Żubrydowcach.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Stały Bywalec » 15 maja 2011, o 16:26

Lucy, nazwisko Gomułka (Gomółka) jest dość popularne. Może to był tylko jakiś daleki krewny Władysława, albo zgoła nikt z rodziny?
Jeżeli sam tow. Wiesław nie wspomniał o tym w swoich pamiętnikach, to raczej nie przypisujmy mu na siłę owego Jana.
Napisałem "jeżeli", gdyż pamiętników Gomułki nie czytałem. Jednak historycy zgodnie twierdzą, że są bardzo szczere.

Ale jeśli zdołasz udowodnić, że to był bratanek lub siostrzeniec Władysława Gomułki, to będzie to dla mnie rewelacja (siostrzeniec wtedy, gdyby Jan Gomułka był panieńskim dzieckiem siostry Władysława).
:o
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez lucyna » 15 maja 2011, o 17:56

Stały Bywalec napisał(a):Lucy, nazwisko Gomułka (Gomółka) jest dość popularne. Może to był tylko jakiś daleki krewny Władysława, albo zgoła nikt z rodziny?
Jeżeli sam tow. Wiesław nie wspomniał o tym w swoich pamiętnikach, to raczej nie przypisujmy mu na siłę owego Jana.
Napisałem "jeżeli", gdyż pamiętników Gomułki nie czytałem. Jednak historycy zgodnie twierdzą, że są bardzo szczere.

Ale jeśli zdołasz udowodnić, że to był bratanek lub siostrzeniec Władysława Gomułki, to będzie to dla mnie rewelacja (siostrzeniec wtedy, gdyby Jan Gomułka był panieńskim dzieckiem siostry Władysława).
:o

Na pewno był z rodziny tego Gomułki, nie wiele o nim wiedzą historycy. Już na forum historycznym gadaliśmy o tym. Kazik pomyśl proszę. Jak pierwszy mógł się chwalić bliskim, który był żołnierzem wyklętym i dostał czapę za zabicie czerwonoarmistów, którzy gwałcili Polski i rabowali? Wyobrażasz to sobie w owym okresie. Ja nie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez otrok » 16 maja 2011, o 20:30

Zapuściłem białobrzeską "kwerendę" odnośnie rodziny Gomułki i też niewiele nowego się dowiedziałem; jedno, że Gomułka po wejściu na komunistyczne salony, był tylko raz w Krośnie, na pogrzebie swojej siostry, i o pogłoskach, że się rozwiódł ze swoją żydowską żoną.
A pamiętniki są na allegro ;)
otrok
Wyrypiarz bieszczadzki

Gomułka

Postprzez lucyna » 18 maja 2011, o 08:35

Nie dawała mi spokoju sprawa Jana Gomułki więc zadzwoniłam do specjalisty czyli pana Czesława Nowaka współautora kilku książek m.in. "Krosno i powiat krośnieński w latach 1944-1956", historyka z muzeum podkarpackiego specjalizującego się w historii owego okresu.
Jan Gomułka nie był bratankiem Wiesława. Niewiele o nim w sumie wiadomo: żołnierz AK z Dębicy, po wojnie był w oddziale Jana Stefko "Mściciela". Oddział został stworzony z żołnierzy z naszego terenu: z okolic Brzozowa, Domaradza. Został ujęty po jednej z akcji, w której zginęli żołnierze radzieccy zajmujący się grabieżą i gwałtami. Tortury, sąd doraźny i wyrok pokazowy. Wraz z nim stracono 12 lipca 1947 r. Józefa Kozłowskiego i jeszcze jednego partyzanta- niestety nie zdążyłam zanotować jego nazwiska. W IPN jest teczka "Mściciela" tam są informacje także o Jego Żołnierzach, pan Czesław Nowak ma ją skserowaną, jeżeli będzie taka potrzeba to mi ją udostępni.
Aby stwierdzić pokrewieństwo należy przeprowadzić coś w rodzaju kwerendy i przeanalizować powiązania rodzinne. Być może ojcowie Jana i Wiesława byli braćmi.
Dowiedziałam się wielu interesujących faktów o rodzinie Gomułki. Być może cos sktobnę na ten temat.
lucyna
Zbanowany

Re: Gomułka

Postprzez Stały Bywalec » 19 maja 2011, o 13:02

Ocena tej postaci to temat pracy habilitacyjnej. :lol:
My tu sobie możemy ew. podyskutować. Ale i to jest tylko pozornie proste.
Należałoby najpierw sprawdzić, skąd się wziął komunizm. Prześledzić realia epoki i analizować ten ustrój, jego genezę, nie z dzisiejszego punktu widzenia, lecz z I połowy XX wieku.

A sam Władysław Gomułka ? Działał w realiach takich, jakie były, sam je dalej kształtując. Co nieco można mu i na plus zapisać.
1. Przekształcił Polskę z nieformalnej republiki radzieckiej w państwo "tylko" satelitarne.
2. Miał wręcz obsesję (w pozytywnym słowa tego znaczeniu) na punkcie naszej granicy zachodniej. W końcu doprowadził do uznania tej granicy przez RFN (jeszcze wtedy NRF :lol: ). A kwestia ta, aż do końca rządów Chruszczowa, nie była bynajmniej zamknięta.
3. Osobiście był uczciwy i pilnował tej uczciwości u swoich partyjnych paladynów.
4. Gospodarka polska była niewydajna, uboga ale zbilansowana. W zasadzie wszystko, choć czasem po niebotycznych cenach, mozna było kupić.
5. Mimo socjalistycznego ustroju nie było tak rozdmuchanych świadczeń socjalnych. Np. chłopi (poza sferą PGR) nie mieli darmowych świadczeń zdrowotnych.

Oczywiście negatywów jest pewnie więcej, zarówno z dzisiejszego, jak i ówczesnego punktu widzenia.
Ale w ówczesnych geopolitycznych warunkach próba wyrwania się spod dominacji ZSRR skończyłaby się krawą jatką, przy tylko "głośnej dezaprobacie" państw zachodnich. Także inny w tamtych warunkach, bardziej światły i liberalny przywódca PZPR nie miałby szans - skończyłby jak I. Nagy na Węgrzech czy A. Dubczek w b. Czechosłowacji.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Re: Gomułka

Postprzez bogdan64 » 19 maja 2011, o 19:56

Władysław Gomółka urodził się w Białobrzegach Franciszkańskich. Dzisiaj jest to dzielnica Krosna a dom stoi przy ul Mostowej. Mieszka teraz tam rodzina zupełnie niezwiązana z Gomółką . Dom odkupili od miasta. Gomółka miał siostrę która zginęła w 1960 (p. Paczosowa)
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Forum historyczne