GOPR ostrzega

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

GOPR ostrzega

Postprzez Zygmunt Skibicki » 3 kwi 2012, o 19:08

Nowi8ny napisał(a):GOPR przestrzega pielgrzymujących na Tarnicę: trudne warunki w Bieszczadach

Grupa Bieszczadzka GOPR zwraca się z apelem do organizatorów drogi krzyżowej na Tarnicę, a także pielgrzymów-turystów indywidualnych o odpowiednie przygotowanie się do trudu pokonania tras górskich.

Poszczególne grupy i turyści indywidualni wyruszą na najwyższy szczyt Bieszczadów z Wołosatego, Mucznego, Pszczelin i Ustrzyk Górnych. Drogi Krzyżowe organizowane są również na inne bieszczadzkie szczyty. PTTK Sanok organizuje drogę krzyżową na Smerek.

Jak informuje naczelnik Grzegorz Chudzik, w Bieszczadach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

Panują trudne warunki atmosferyczne i turystyczne. Wyższe partie, w tym Tarnica, pokryte są niebezpieczną lodoszrenią, silne wiatry znacząco obniżają temperaturę odczuwalną. W dolinach i na zalesionych podejściach utrzymuje się śnieg: z rana zmrożony, później mokry.

- Podjęcie wędrówki w tych warunkach wymaga odpowiedniego ubioru, zwłaszcza "mocnych” butów, dobrej kondycji i … poczucia rozsądku i rozwagi - przestrzegają goprowcy.

GOPR i Bieszczadzki Park Narodowy sugerują, by pielgrzymi zrezygnowali z wędrówki w rejon partii szczytowych i proponują ograniczyć pielgrzymkę do drogi z Wołosatego na Przełęcz Bukowską.

Pierwsza Droga Krzyżowa na Tarnicę odbyła się w 1982 roku. Miał to być sprzeciw wobec wprowadzonego stanu wojennego. Wzięło w niej udział około 40 osób związanych z rzeszowskim środowiskiem turystycznym. W ubiegłym roku na Tarnicę w Wielki Piątek weszło około pięciu tysięcy turystów.

Głównymi pomysłodawcami Drogi Krzyżowej byli Zygmunt Solarski z Rzeszowa i ks. Franciszek Rząsa z Jarosławia.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: GOPR ostrzega

Postprzez andrzej627 » 6 kwi 2012, o 19:17

Droga Krzyżowa na Tarnicę

TVP Rzeszów napisał(a):
Około 3 tysięcy osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej na Tarnicę najwyższy szczyt Bieszczadów. Kilkugodzinnej wspinaczce towarzyszyła modlitwa i rozważanie Męki Chrystusa. W tym roku pielgrzymka była prawdziwym wyzwaniem bo warunki w górach są trudne miejscami leży nawet pół metra śniegu a szlaki są oblodzone.

Przyjechali z całej Polski by w Dniu Męki i Śmierci Jezusa odbyć swoją drogę krzyżową. Na szczyt najwyższego wzniesienia w Bieszczadach blisko 1350 metrów nad poziomem morza. Jak mówią pielgrzymi mozolna wspinaczka i towarzyszące jej zmęczenie w sposób szczególny skłaniają do zadumy nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania. Każdy z uczestników pielgrzymki modlił się w swoich, często bardzo osobistych intencjach.

W tym roku Droga Krzyżowa odbywała się w szczególnie trudnych warunkach. Wysoko w Bieszczadach wciąż leży śnieg - często po kolana - a szlaki są oblodzone. Dlatego nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało blisko 30 ratowników GOPR-u.
Tradycja wielkopiątkowych pielgrzymek na najwyższy szczyt Bieszczadów sięga roku 1987. Wówczas ustawiono tam krzyż upamiętniający papieża Polaka, który jeszcze jako kapłan i biskup wszedł na Tarnicę dwukrotnie w połowie lat 50-tych i na początku 60-tych.

Krzysztof Kuchaj
Avatar użytkownika
andrzej627
Ekspert bieszczadzki
 
Posty: 571
Dołączył(a): 11 mar 2009, o 21:48


Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.