gospodarka leśna w Bieszczadach

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

gospodarka leśna w Bieszczadach

Postprzez Sioux » 30 kwi 2009, o 21:47

Hej!

W poprzedni weekend mialem przyjemnosc pochodzic po Bieszczadach. Bylem na Otrycie, a potem wracalem dolina Sanu do Zatwarnicy. Po drodze spotykalem tylko drwali i widzialem mnostwo wyrebow. Np. przy stokowce do Zatwarnicy (od strony Hulskiego) lezy po prostu mnostwo drewna - glownie piekne buki. Ale o.k., sam fakt wycinki specjalnie by mnie nie przejal, gdyby nie towarzyszaca temu dewastacja terenu. Wszedzie jest mnostwo drog wyjezdzonych przez ciezki sprzet. Widzialem lokalne pagorki cale porozjezdzane i przerzedzone. Widok co najmniej nie mily dla oko. Nawet nieopodal ruinach cerkwi w Hulskiem widzialem nowe porozjezdzane drogi. Co o tym sadzicie? Moze jest ktos z Was, kto pracuej w lesnictwie i moze sie wypowiedziec niejako z drugie strony? Nie jest moja intencja, zeby ferowac wyroki. Chcialem sie tylko podzielic spostrzezeniami i zapytac co o tym myslicie.

A druga sprawa jest powiazana z pierwsza. Skoro wycina sie drzewo, to trzeba tworzyc nowe szkolki lesne i takich szkolek widzialem rowniez multum. Wszystko o.k., ale np. zakladanie 2-3 ha (tak na oko) uprawy lesnej na Tworylnym przy ruinach starej stajni, to mnie osobiscie troche zmeczylo. Kwestia gustu, ale dla mnie Tworylne z swoim pieknymi polanami, starymi drzewami owocowymi i ruinami, to jedno z ladniejszych miejsc w okolicy i do tego ze specyficznym klimatem Zalesienie tego terenu spowoduje, ze ten czar prysnie. Rozumiem, ze gospodarka lesna sprowadza sie do zalesiania i wycinki, ale moze mozna by bylo zachowac troche wiecej umiaru w przypadku obydwu tych dzialan. Przypomina mi sie taka sytuacja. Otoz kiedys z obecna zona, a wtedy jeszcze narzeczona chodzilismy sobie po Jurze Krakowsko-Czestochowskiej, Postanowilismy jednego dnia pojechac i zwiedzic jedyna w Polsce (tak mnie uczyli na geografii) pustynie Bledowska. Dotarlismy tam i o zgrozo, piasek i plaski teren byl, ale caly zalesiony.... No wybczacie, ale jak mozna zalesic jedyna w Polsce pustynie???? Czy gdyby na poloninach nie wialo za bardzo, to tam tez mielibysmi szkolke lesna? Co o tym sadzicie?

Pozdrawiam,
Sioux
Sioux
Stonka bieszczadzka

Re: gospodarka leśna w Bieszczadach

Postprzez kuusamo » 30 kwi 2009, o 22:08

zakladanie 2-3 ha (tak na oko) uprawy lesnej na Tworylnym przy ruinach starej stajni,

masz jakieś fotki?
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez eldoopa » 1 maja 2009, o 17:41

Takie działania nie wpływają negatywnie na przyrodę ani krajobraz, najgorsi są podróżujący i biwakujacy na dziko :!:
eldoopa
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Sioux » 1 maja 2009, o 21:11

Hej,

Zdjec niestety nie mam. Ostatnio popsul mi sie aparat i jeszcze nie zainwestowalem w nowy.

Moze to jest mniejsze niz 2-3 ha. Ale calosc jest ogrodzona i troche sie wokol tego idzie. Widzialem rowniez, ze przy starym cmentarzu szykuje sie tez jakas siatke (lezal rulon siatki na ziemi).

Pozdrawiam,
Sioux
Sioux
Stonka bieszczadzka

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy