Granica między Bieszczadami a Beskidem Niskim - dokładnie

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Granica między Bieszczadami a Beskidem Niskim - dokładnie

Postprzez Basia Z. » 18 mar 2009, o 13:49

Jak to właściwie jest ?
Wszelkie poważne źródła podają ze granicę pomiędzy Bieszczadami a Beskidem Niskim stanowi Przełęcz Łupkowska a potem Osławica.
Tymczasem jak spojrzeć na mapę to widać że potok spływający spod Przełączy Łupkowskiej (na mapie - bez nazwy - czyżby to była Smolniczka ??? - co znalazłam w innych źródłach) za pośrednictwem Roztoki jest dopływem Osławy.
To jak właściwie przebiega ta zachodnia granica Bieszczadów ?

Pozdrowienia

Basia

P.S.
Tak w ogóle to napiszę tyle, że niezmiernie cieszę się że mogę zadać takie pytanie i nikt tu nie napisze, że jestem kompletną ignorantką, ale nie odpowie na moje pytanie, bo to tajemnica.
Basia Z.

Re: Granica między Bieszczadami a Beskidem Niskim - dokładnie

Postprzez Pastor » 19 mar 2009, o 09:41

Ja tylko chciałbym dodać, że w odczuciu powszechnym granica Bieszczadów przebiega inaczej a takie miejscowości jak Komańcza czy Łupków leżą w Bieszczadach. Co więcej, są uważane za bardziej "bieszczadzkie" niż inne miejscowości, choćby te leżały w samym sercu Bieszczadu.
Pamiętam, powtarzane w mojej młodości (przeważnie szeptem), że Prymas był internowany w Komańczy, w Bieszczadach,mówiło się również, że w Łupkowie, w Bieszczadach, jest więzienie. I tak już pozostanie, w świadomości wielu ludzi, niezależnie od granic "poprawnych". Pozdrawiam!
......................................................................... + Pastor ręką własną
Pastor
Wyrypator na uchodźstwie

Postprzez Basia Z. » 19 mar 2009, o 10:48

Pastor napisał(a):Ja tylko chciałbym dodać, że w odczuciu powszechnym granica Bieszczadów przebiega inaczej a takie miejscowości jak Komańcza czy Łupków leżą w Bieszczadach. Co więcej, są uważane za bardziej "bieszczadzkie" niż inne miejscowości, choćby te leżały w samym sercu Bieszczadu.
Pamiętam, powtarzane w mojej młodości (przeważnie szeptem), że Prymas był internowany w Komańczy, w Bieszczadach,mówiło się również, że w Łupkowie, w Bieszczadach, jest więzienie. I tak już pozostanie, w świadomości wielu ludzi, niezależnie od granic "poprawnych". Pozdrawiam!
......................................................................... + Pastor ręką własną

A to wiadomo.
W ludzkiej świadomości czasami Bieszczady sięgają od Przemyśla na północnym wschodzie aż po Krynicę na zachodzie.

Mi jednak z pewnych względów zależy na bardzo precyzyjnym określeniu tych granic.

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2009, o 11:11

Basia Z. napisał(a):Mi jednak z pewnych względów zależy na bardzo precyzyjnym określeniu tych granic.

Nie ma precyzyjnego określenia tych granic. W sumie może nawet dobrze, bo i na co to komu.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Basia Z. » 20 mar 2009, o 12:01

Piotr_S napisał(a):
Basia Z. napisał(a):Mi jednak z pewnych względów zależy na bardzo precyzyjnym określeniu tych granic.

Nie ma precyzyjnego określenia tych granic. W sumie może nawet dobrze, bo i na co to komu.

Może i są ?
Geografowie bardzo dokładnie wszystko podzielili.
Tylko my pewnie o tym nie wiemy.

Nie zapominajmy, że jest to poważna granica pomiędzy Karpatami Zachodnimi a Wschodnimi :-)

Z podobnych tematów - mój kolega pisał na Wydz. Geografii (UJ) pracę magisterską o zachodniej granicy Tatr.
Z dokładnością dosłownie nie przesadzam do kilku metrów (tj. określał po której stronie drogi ta granica przebiega), bo miałam przyjemność dostać ją do przeczytania.
Potem ją opublikował w takim czasopiśmie Maćkowa Perć (wewnętrzna gazeta przewodników tatrzańskich) i przez kilka kolejnych numerów ciągnęła się polemika poważnych naukowców.

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.

Postprzez vm2301 » 20 mar 2009, o 13:01

Merytorycznej dyskusji Ci się zachciało;)

No cóż, do powiedzenia bym za wiele nie miał....ale chętnie poczytam.

Wbijaj szpilę dalej;)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Basia Z. » 20 mar 2009, o 13:24

vm2301 napisał(a):Merytorycznej dyskusji Ci się zachciało;)

No cóż, do powiedzenia bym za wiele nie miał....ale chętnie poczytam.

Wbijaj szpilę dalej;)

A Ty czytałeś zapewne niegdyś te dyskusje na 321gory ?
Ów kolega co pisał tą pracę tam zagląda i jest to ten który tam się podpisuje jako Jodłosz.

Pozdrowienia

Basia

P.S.
Dyskusje z nim były bardzo ciekawe, jak na moją skromną wiedzę zbyt specjalistyczne, ale zawsze czytam z dużym zainteresowaniem, bo można się czegoś nauczyć.
Basia Z.

Postprzez vm2301 » 20 mar 2009, o 13:50

Coś jak przez mgłę pamiętam, nick kojarzę.

Wracając do tematu, czy miedza wzdłuż doliny Osławy jakoweś kontrowersje może wzbudzać?
Czy wymaga jakiegokolwiek uściślenia?
Hydrografia chyba jest łatwym kryterium wydzielania obszarów.

A co innego uzasadnia jakieś wyraźne oddzielenie Beskidu Niskiego od Bieszczadów? Czy jest coś na tyle odmiennego w budowie geologicznej, klimacie, czy faunie i florze?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 20 mar 2009, o 14:03

Basia Z. napisał(a):Może i są ?
Geografowie bardzo dokładnie wszystko podzielili.

Którzy geografowie? Bo właśnie sobie sama odpowiedziałaś na pytanie. Przecież oni sami między sobą się sprzeczają. Chyba że jest jakiś jeden jedynie słuszny geograf.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Basia Z. » 20 mar 2009, o 14:09

vm2301 napisał(a):Coś jak przez mgłę pamiętam, nick kojarzę.

Wracając do tematu, czy miedza wzdłuż doliny Osławy jakoweś kontrowersje może wzbudzać?
Czy wymaga jakiegokolwiek uściślenia?
Hydrografia chyba jest łatwym kryterium wydzielania obszarów.

Zgoda, ale akurat w tamtym miejscu granica hydrograficzna jest niejasna (co dokładniej napisałam w pierwszym poscie w tym wątku).
Rzecz w tym że wszędzie czytam "granica przebiega od przełęczy Łupkowskiej wzdłuż Osławicy" A Osławica ma źródła kilkanaście kilometrów dalej, zaś spod przełęczy wypływa inny potoczek, płynąc w inną stronę.

No dobra - przyznam się - piszę taki przewodnik po Beskidzie Niskim - więcej opisów tras górskich, mniej krajoznawstwa, raczej bez w wgłębiania się w temat.
Chciałam jednak podać geograficzne granice Beskidu Niskiego, żeby było wiadomo o czym piszę ;-) . Wszędzie są one w jednoznaczny sposób zdefiniowane, za wyjątkiem tego kawałeczka.

Skończy się zapewne tym, że mój Michał pożyczy dla mnie książkę w bibliotece UJ.

vm2301 napisał(a):A co innego uzasadnia jakieś wyraźne oddzielenie Beskidu Niskiego od Bieszczadów? Czy jest coś na tyle odmiennego w budowie geologicznej, klimacie, czy faunie i florze?

Wiadomo, że granica pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Zachodnimi jest granicą czysto umowną.
Zasięg roślin, klimat itd nie kończy się "skokowo" na jakiejś granicy.
Jednak geografowie przyjęli jakieś umowne granice, opierając się głównie na kryteriach geologicznych.
A za nimi autorzy przewodników. ;-)

Pozdrowienia

Basia
Basia Z.

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy