Historia wsi KRZYWE koło Cisnej

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Re: Historia wsi KRZYWE koło Cisnej

Postprzez maciejowa » 4 sie 2016, o 21:13

Uśmiecham się pod nosem, bo z historii Krywego robi się historia mojej rodziny :) Otóż mój dziadek jako Polak mógł zostać na terenie Polski ale i tak musiał wyjechać z Krywego, z Bieszczadów w ogóle. Nowy dom znalazł we wsi pod Pasłękiem. Jak wierzył, na chwilę, bo przecież miał wrócić. Rodzeństwo mojej babci, kto tam ocalał po wojnie, musiało jechać na drugą stronę granicy, do Stanisławowa. I co z tego, że mąż jednej z sióstr służył w wojsku polskim? Z nazwiskiem 'Maryńczak' kwalifikował się na Ukrainę. Moja mama jeszcze z babcią odwiedziły ich w Stanisławowie w latach siedemdziesiątych. Szwagier babci płakał za polskimi książkami, prosił o nie. Wiem, że babcia od wczesnych młodzieńczych lat pracowała u Żyda, który miał piekarnię w Baligrodzie. Było jej tam dobrze i zanim wyszła za mąż uzbierała z tej pracy dość pieniędzy na murowany dom. Brakło jej tylko na okna. Na odpuście w Łopience poznała dziadka. Wyśmiewała się z jego czerwonych butów, oficerek. Zapewne były bardzo szykowne :) No i ta dziewczyna co kpiła sobie z dziadkowej elegancji, zabrała mu serce.
Dziadek miał piękną siostrę, Marię. Miała ona ukochanego, oficera WP, pogranicznika. Nie znam jego nazwiska. Urodziła mu dwoje dzieci lecz nie mogła liczyć na to, że się z nią ożeni. Rodzina oficera żądała od dziewczyny posagu lub matury. Warunki nie do spełnienia. Maria wyszła za mąż za wdowca Dobrzańskiego, którego dorosłe już dzieci tak jej dokuczały, że uciekła z domu męża i zamieszkała u moich dziadków. Gdyby to było możliwe, chętnie bym się dowiedziała nazwiska owego pogranicznika. Może zachowały się rejestry służb sprzed wojny? Dzieci Marii już nie żyją, podobnie jak moja mama, ich rówieśnica. Ale jestem jeszcze ja, domowy szperacz:) Musze jeszcze opowiedzieć o pewnej mojej obserwacji. Otóż jestem straszliwy lep na owady, gryzie mnie wszystko. Aż wybrałam się w Bieszczady i poczłapałam z Buku do Łopienki na piechotę. Chwilę ta wycieczka zabrała lecz żadne stworzenie mnie nie zaczepiło. Do dziś śmieję się, że poznali 'swoją' krew :) I powiem Wam, że gdy skrobałam suchą, gliniastą ziemię w Mokrem na grób mojej babci, zrozumiałam uczucia jakie rzucają wielkich ludzi na kolana, by ucałować ziemię ojczystą.
Pozdrawiam serdecznie moich czytelników choć już nie mogę obiecać kolejnej opowieści. Sama mało wiem, niestety.
Pozostaje mi posłuchać pani z Urzędu gminy w Cisnej i napisać do Archiwum Państwowego w Sanoku, może jeszcze wyjaśnię skąd w Łopience wzięli się Miedzianowscy?
maciejowa
Stonka bieszczadzka

Postprzez Przelotowy » 11 sie 2016, o 08:12

Te rodzinne historie wpisują się w historię powszechną dzięki czemu można więcej zrozumieć. Z tych rodzinnych wspomnień jasno wynika, że rzeczywistość przedwojenna była wielokulturowa. Nie było tak, jak chcą dziś niektórzy, że były to ziemie wyłącznie jednej, skrzywdzonej nacji.
Moja prośba do Maciejowej: niech pisze dalej.
Przelotowy
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez lidkru » 30 sie 2016, o 07:18

Moja prośba do Maciejowej: niech pisze dalej.

dołączam się :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez oliwka44199 » 13 paź 2016, o 13:52

Bardzo ciekawa histria... :) czytając to i myśląc o tym w glowie utworzył mi sie obraz tego jak to mogło by wyglądać :) Świetna sprawa :) liczymy na część dalszą ;)
Wszystko ma swoją wartość ...
http://mptent.com/
oliwka44199
Stonka bieszczadzka

Postprzez mamuska » 27 paź 2016, o 20:04

Wracam po kilkumiesięcznej przerwie a tu taka perełka . Maciejowa - dziękuję za Twoją opowieść . Z własnego doświadczenia wiem jak ważne staje się szukanie korzeni . Kilka lat temu odwiedzając ruiny cerkwi w Krywem ,spotkałam grupę potomków dawnych mieszkańców / obecnie mieszkających w Szczecinku/ . To były magiczne chwile . Zaproszeni , uczestniczyliśmy w modlitwie , wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu chóru ... Prawosławni , katolicy - wszyscy byliśmy braćmi ... Teraz często odwiedzam zapomniane cmentarze , wsie bieszczadzkie i przystaję by pomodlić się , zadumać nad losem ich dawnych mieszkańców . Może odwiedziłam miejsce spoczynku Twoich przodków ? Wiem , że jest wielu ludzi takich jak ja ... Pozdrawiam serdecznie .
mamuska
Stonka bieszczadzka

Postprzez akryl » 8 gru 2016, o 15:34

Chetnie bym sie cos dowiedziała.
akryl
Stonka bieszczadzka

Poprzednia strona

Powrót do Historia Bieszczadów