I Ty możesz pomóc

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

I Ty możesz pomóc

Postprzez IraS » 1 wrz 2010, o 18:56

DO RUMUNII DLA POLSKICH DZIECIAKÓW JADĄ PODRĘCZNIKI
„WITAJ SZKOŁO” WYDAWNICTWA EDUKACJA POLSKA

Po dwóch tygodniach jazdy rowerami 20 lipca dotarliśmy do Pojany Mikuli. Wiedzieliśmy m.in. z przewodnika „Bezdroże” o polskich wsiach na rumuńskiej Bukowinie i byliśmy ciekawi jak wygląda życie rodaków, którzy tam przybyli ponad 270 lat temu (pierwsi osadnicy z Tereblesztów i Starej Huty Krasnej przybyli w 1834r.). Nasze oczekiwania i wyobrażenia nie dorastały do pięt rzeczywistości. Planowaliśmy zostać dzień, góra dwa, żeby odpocząć od pedałowania i ruszyć dalej. Jednak gościnność tamtejszych ludzi na czele z Łukaszem Juraszkiem, który jest „chodzącą informacją turystyczną” o wsi i okolicach, i spotykanie codziennie niezwykłych ludzi- tubylców i turystów z Polski- spowodowały, że spędziliśmy w Pojanie 10 wspaniałych dni. To było dla nas jak podróż do wsi sprzed 30 lat, jakie znamy z naszego dzieciństwa.

Mieliśmy ogromną przyjemność poznać panią Anielę Wołoszczuk, nauczycielkę języka polskiego w miejscowej szkole. Sama pracuję w szkole, więc zapytałam, co by się przydało tamtejszym dzieciakom. Okazało się, że najpilniejszą potrzebą byłyby podręczniki do I klasy szkoły podstawowej (pani Aniela przerabia je z dziećmi w dwa lata)- 15 nowych egzemplarzy. Widziałam w jakim stanie była książka dla nauczyciela, więc zaraz po powrocie do Polski napisałam do WSiP-u (Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne) z pytaniem o podręczniki. Niestety nie otrzymałam od tego wydawnictwa żadnej odpowiedzi. Dzwoniłam do rzecznika MEN, lecz usłyszałam od pani rzecznik, że Ministerstwo Edukacji NARODOWEJ nie zajmuje się podręcznikami i nie jest szczególnie zainteresowane, że dzieci w Rumunii chcą się uczyć języka polskiego. W desperacji zadzwoniłam do radiowej Trójki, akurat wtedy, kiedy była audycja na temat Polaków za granicą (piątek 20 sierpnia) i mój apel o książki dla dzieci w Pojanie pojawił się na antenie. Tuż po audycji odezwały się telefony: od pana Dariusza mieszkającego w Szwecji, który chciał zapłacić jako osoba prywatne za jeden zestaw książek, od pana Mirosława Kaczyńskiego z antykwariatu w Knurowie (który przekazał już plik książek do matematyki, polskiego oraz bajki, analogie wierszy i książki edukacyjne- wszystkie w znakomitym stanie) oraz wreszcie zadzwonił pan Paweł Siwek z wydawnictwa Edukacja Polska z Łodzi. Właśnie to wydawnictwo jest sponsorem 15 nowych podręczników „Witaj Szkoło” do nauki w klasie pierwszej oraz zestawu dla nauczyciela. Książki dostarczy 10 września na Bukowinę Irek Jóźwik (m.in. z portalu bieszczady.net.pl, karpaty.travel.pl). Rok szkolny w Pojanie zaczyna się w połowie miesiąca, więc na pewno podręczniki dojadą na czas.

Po tym wydarzeniu wróciła mi wiara w ludzi. Może znalazłby się jeszcze jeden dobry człowiek, który mógłby zasponsorować mieszkańcom Pojany Mikuli namiastkę Polski, czyli zestaw do odbioru telewizji satelitarnej, żeby mogli oglądać chociaż kilka kanałów polskiej telewizji. Polonia amerykańska zapomina o języku często już w drugim pokoleniu, mieszkańcy Pojany Mikuli, Pleszy czy Nowego Sołońca mieszkają poza granicami Polski od pięciu, sześciu pokoleń i ciągle mówią („gwarzą”) po polsku. Zniknięcie polskich kanałów (dawniej można było tam obierać polską telewizję) może spowodować, że następne pokolenia ludzi, którzy czują się Polakami będą mówić już tylko po rumuńsku.

Katarzyna Senkiewicz – nauczycielka języka angielskiego z Łomianek

Jeżeli ktoś chciałby zasponsorować zestaw do odbioru polskiej telewizji i opłacać chociaż najniższy pakiet któregoś z operatów prosimy o kontakt z redakcją. 10 września jedziemy zawieźć podręczniki do Pojany Mikuli i przy okazji mogli byśmy przywieźć niespodziankę w postaci polskiej telewizji.

Osoba kontaktowa
Ireneusz Jóźwik Tel. 500 065 640
redakcja@karpaty.travel.pl
IraS
Administrator

Powrót do Offtop