Irasowe dziury i padoły, czyli SPAŁA

Każdy gdzieś mieszka i ma w swojej okolicy miejsca godne odwiedzenia, pochwalcie się nimi a nie ciągle tylko o Bieszczadach... ; )

Irasowe dziury i padoły, czyli SPAŁA

Postprzez IraS » 9 kwi 2009, o 19:01

Na początek troszkę historii w pigułece:

Spała to malownicza osada położona w Dolinie rzeki Pilicy pośród lasów dawnej Puszczy Pilickiej. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od młyna rodziny Spałów. Zasobność okolicznych lasów w zwierzynę przyciągała tu na polowanie wiele znanych postaci. Przyjeżdżali tu królowie Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk a Car Aleksander III tak upodobał sobie Spałę, że nakazał wybudować tu pałacyk myśliwski (1885r) Następny car Mikołaj II przyczynił się do dalszej rozbudowy Spały – powstał zespół rezydencjonalny. Od 1923 r., w czasach niepodległej Rzeczpospolitej, Pałacyk Myśliwski zamieniony zostaje w Pałac Prezydencki. Bywają tu Prezydenci St. Wojciechowski a po nim I. Mościcki – wielcy miłośnicy Spały. Pałac Prezydencki przetrwał całą II wojnę światową. Został spalony w styczniu 1945 r. po wejściu wojsk radzieckich do Spały.
Załączniki
IraS
Administrator

Re: Irasowe dziury i padoły, czyli SPAŁA

Postprzez IraS » 19 sty 2010, o 13:52

SPALSKA SYBERIA

Dziś miałem przyjemność uczestniczyć w produkcji nowego polskiego filmu Janusza Zaorskiego "Syberiada Polska". Ekipę filmową oraz reżysera poprowadziłem po spalskich lasach, które będą udawały Syberię.

"(Rzeczpospolita) Ogromnym problemem będzie znalezienie plenerów. Do tej pory nikt nie odważył się kręcić na dalekiej Syberii. Konczałowski wykreował Syberię pod Moskwą, Michałkow nad północną Wołgą. Słowiński twierdzi, że są w Polsce tereny - na pograniczu Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej - które mogą imitować tajgę, jednak część zdjęć chce zrobić w oryginalnym krajobrazie syberyjskim. Jeśli uda się szybko zgromadzić pieniądze, ekipa mogłaby wyjechać na plan najbliższej zimy.

- To chyba największe wyzwanie w mojej dotychczasowej karierze - przyznaje Janusz Zaorski. - Ale jestem gotowy je podjąć. "

Jak się dziś okazało Zaorski znalazł tajgę w centralnej Polsce ;). Film będzie miał też wątek bieszczadzki, zaraz po zakończeniu zdjęć w Spale filmowcy wyruszyli do Sanoka, gdzie jutro będą nagrywali plenery w skansenie. Do spały powrócą jeszcze kilkakrotnie na razie mam zadanie znaleźć wielki wyrąb otoczony starymi sosnami gdzie powstanie makieta obozu.

Ciekawostką jest to, że część zdjęć ma być kręcona faktycznie na Syberii. Nawiązano już kontakty ale gdy Rosjanie dowiedzieli się o czym będzie film to nagle wyrosło wiele problemów ;)

Fajna zabawa:) poniżej kilka fotek z dzisiejszych zdjęć.

Więcej o produkcji: www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=37238
Załączniki
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 12 mar 2011, o 20:27

Dzisiejsza wycieczka w poszukiwaniu wiosny. Pilica aż kusi by wyciągnąć kajak :) wiosny nie znalazłem, z zielonych kolorów tylko mech i jakieś listki ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 21 mar 2011, o 15:59

Wyszedłem dziś rozprostować kości i poszukać jakiś pierwszych okazów flory, ale znalazłem faunę. Żmijka bardzo sympatyczna, chętnie pozowała i nawet mnie nie ukąsiła, choć prawie na nią wlazłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 18 cze 2011, o 15:59

Irasowe bagna, czyli Rezerwat Gać.

Wybrałem się dziś pochaszczować trochę w szuwarach rezerwatu Gać. Niestety burza tą moją wycieczkę znacznie skróciła, ale kilka obrazów udało się zrobić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez jerzumarian » 18 cze 2011, o 16:30

bagna. a chodzenie po bagnach wciąga. ciekawe okolice. ja myslałem ze kolo spały to sa tylko pola...
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 18 cze 2011, o 16:35

no Iras, za tydzień zamierzam nawiedzić pilicowe okolice, sprawdzę, czy rzeczywiście jest tam tak ciekawie, jak Twoje zdjęcia pokazują :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez IraS » 18 cze 2011, o 16:38

Polecam spływ kajaczkiem ze Spały tak za Inowłódz. Tak ze 3 godzinki płynięcia z prądem a widoczki nieziemskie.
IraS
Administrator

Postprzez lidkru » 18 cze 2011, o 16:45

będziemy płynąc, ale z Małogoszcza
poczytałam sobie Waszą relację ze spływu na zakończenie wakacji, boska :D

jak jeszcze kiedyś tak zaplanujesz, to ja tez chcę, ale nie w tym roku, bo plany mam tak napięte, ze nie wiem, czy zdążę przed 1 września do domu (aczkolwiek moje córy nie mają nic przeciwko temu niezdążeniu)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez IraS » 18 cze 2011, o 19:14

Ja to za bardzo nie muszę planować ;) przyjeżdżają chętni to się bierze kajaki (dwóch kumpli ma wypożyczalnie sprzętu, transport itp) jedyny warunek muszę być akurat w Spale, co w sezonie kajakowym jest rzadkością ;)
IraS
Administrator

Następna strona

Powrót do Pochwal się swoją okolicą