Izba przyrodniczo-leśna w Birczy.

Izba przyrodniczo-leśna w Birczy.

Postprzez lucyna » 5 sie 2011, o 19:20

Dziś zaglądnęłam do izby przyrodniczo-leśnej znajdującej się w budynku Nadleśnictwa Bircza i wpadłam w zachwyt. Takich zbiorów nie mają nawet prywatne muzea przyrodnicze w okolicy. Można ją tylko porównać do zgromadzonych kolekcji ssaków w muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego i muzeum Magurskiego Parku Narodowego. Muszę przyznać iż w Birczy jest kilka eksponatów moim zdaniem jakością wykonania znacznie przewyższających te z renomowanych muzeów. Znakomicie spreparowane wilki, rysie, niedźwiedzie i żubr. Samiec żubra - weszłam i oniemiałam. Nigdy tak potężnego osobnika nie widziałam, prawdziwy olbrzym. Jego rogi uchodzą za największe jeżeli chodzi o wielkość i rozstaw w kraju. Za życia ważył prawie tonę. Nie można tego egzemplarza porównać z tymi w muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, one są o połowę mniejsze. No i niedźwiedzie. Wiedziałam, że słynny niedźwiedź uchodzący za największego żyjącego na naszym terenie (większy od tego z muzeum BdPN zastrzelonego przez Jaroszewicza, ten który zginął w walce z młodszym rywalem na Otrycie )znajduje się w Birczy ale nie spodziewałam się tak pięknie spreparowanego w pozycji naturalnej kolosa. Tu są jeszcze dwa inne miśki, osłabiony, głodny za życia dwulatek i trzylatek zamordowany w sadzie przez kłusownika. Dwa pięknie spreparowane wilki, jeden młody osobnik robi kolosalne wrażenie, czułam się jakbym stała obok zywego drpaieżnika a nie truchła. Wszystkie eksponaty są ładnie skomponowane. Niedługo kolekcja zostanie powiększona o kilkudniowe maleństwo niedźwiedzia zmarłe z wyziębienia, to z okolic Lutowisk. Plusem jest także młody Pan Leśnik pasjonat opiekujący się izbą, bardzo ciekawie opowiada i ma wiedzę, że hej. I nawet jest w stanie dogadać się z członkiem założycielem stowarzyszenie, które niestety nie powstało czyli Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Turnickiego Parku Narodowego ;) :)

http://www.cilp.lasy.gov.pl/web/bircza/151414z" target="_blank

Tą drogą chciałam podziękować za wszystkie prezenty-publikacje, które dziś otrzymałam. Jest tego cała reklamówka. Szczególnie chciałam podziękować Kolegom z tego Forum, a teraz z forum historycznego za wydawnictwa, w tym przeciekawe książki historyczne. Bardzo dziękuję Pani z UG w Krasiczynie za niezły stosik map "Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego od Przemyśla do Sanoka" - pisałam o niej w swoim dziale. 10 sztuk map mam dla przewodników.
lucyna
Zbanowany

Re: Izba przyrodniczo-leśna w Birczy.

Postprzez lucyna » 5 sie 2011, o 19:47

lucyna
Zbanowany

Powrót do Pogórze Przemyskie