Jak aktywnie spędzić tydzień w Bieszczadach

Różne formy aktywnego wypoczynku i zwiedzania regionu. Rowery, narty, żeglarstwo i inne sporty

Jak aktywnie spędzić tydzień w Bieszczadach

Postprzez Kerkyros » 16 cze 2009, o 14:23

Witam, mam ogromną prośbę do ludzi znających Bieszczady o pomoc w zaplanowaniu aktywności na moim tygodniowym wyjeździe w Bieszczady.
Otóż będę zakwaterowany w Polańczyku, biorę ze sobą rower (tylko do jazdy po drogach asfaltowych, żadne bezdroża) a w miejsca wędrówek pieszych mogę dojeżdżać samochodem. Jakie miejsca polecalibyście mi odwiedzić, dodam że interesuje mnie tylko natura, żadnych zwiedzań kapliczek itp. Długości pieszych wędrówek max. 20 km, rowerowych pętli max. 50-60 km.

Z góry dziękuję

~Kerkyros
Kerkyros

Re: Jak aktywnie spędzić tydzień w Bieszczadach

Postprzez kuusamo » 16 cze 2009, o 16:55

Nie wiem czy wszystkie proponowane trasy rowerowe to asfalt, może tak być ze to będzie dobrze ubita (lub nie) droga gruntowa. Jak dla mnie poniższy plan jest ok. Nie zajeździsz się, pospacerujesz, wypoczniesz...

1 dzień - [samochód] - dojazd z Polańczyka przez Czarną do Wołosatego. Wejście Niebieskim szlakiem na szczyt Tarnica, następnie czerwonym szlakiem przez szczyt Halicz i Przełęcz Bukowską powrót do Wołosatego. Czas przejścia szlaku około 5 godzin. Czas dojazdu samochodem około 1 godziny.

2 dzień - [samochód+rower] - dojazd z Polańczyka przez Bukowiec do Rajskiego; dalej rowerem przez przełęcz Szczycisko do rezerwatu Sine Wiry. Powrót wzdłuż Wetinki do Terki i kawałek do Rajskiego do samochodu. Odległości przejazdu rowerem około 30 km. Czas dojazdu samochodem około 20 min.

3 dzień - [samochód] - dojazd z Polańczyka przez Hoczew i Baligród do Jabłonek. Wejście czarnym szlakiem na szczyt Łopiennik, następnie niebieskim szlakiem w kierunku szczytu Berdo i zejście przed szczytem na szlak zielony do Jabłonek. Czas przejścia szlaku około 5 godzin. Czas dojazd samochodem około 40 min.

4 dzień - [samochód+rower] - dojazd z Polańczyka przez Baligród i Cisną do stacji kolejki Majdan. Rowerem z Majdanu do Roztok Górnych dojazd do przełęczy na "granicy" i powrót do drogi szutrowej (?) prowadzącej wzdłuż Solinki do wsi Żubracze i Majdanu. Czas przejazdu rowerem b.d. Czas dojazdu samochodem 1 godzina.

5 dzień - [samochód+bus] - dojazd z Polańczyka do Wetliny przez Cisną. Żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza. Czerwonym szlakiem do Chatki Puchatka i zejście żółtym szlakiem na parking skąd łapiemy busa do Wetliny gdzie zostawiliśmy samochód. Czas przejścia szlaku około 4 godzin. Czas dojazdu samochodem do Wetliny około 1 godz. 20 min.

6 dzień - [rower] - relax po okolicy, zapora itp.
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Kerkyros » 16 cze 2009, o 18:38

5 dzień - [samochód+bus] - dojazd z Polańczyka do Wetliny przez Cisną. Żółtym szlakiem na Przełęcz Orłowicza. Czerwonym szlakiem do Chatki Puchatka i zejście żółtym szlakiem na parking skąd łapiemy busa do Wetliny gdzie zostawiliśmy samochód. Czas przejścia szlaku około 4 godzin. Czas dojazdu samochodem do Wetliny około 1 godz. 20 min.

Czy ten bus jeździ w miarę często (również w godzinach popołudniowych)?
Ponadto z mojego doświadczenia sprzed roku wiem, że niektóre szlaki na jakie się wtedy natknąłem i którymi chciałem podążać były bardzo zaniedbane (prawie całkowicie! zarośnięta ścieżka i źle oznaczone miejsca skrętów itp.) czy podane tutaj szlaki nie sprawiają problemów ?
Kerkyros

Postprzez Cyrano » 16 cze 2009, o 20:17

Kerkyros napisał(a):Czy ten bus jeździ w miarę często (również w godzinach popołudniowych)?

W sezonie bez problemu złapiesz busa również w godzinach popołudniowych. Pozdrawiam
Cyrano
Stonka bieszczadzka

Postprzez kuusamo » 16 cze 2009, o 20:51

Kerkyros napisał(a):Ponadto z mojego doświadczenia sprzed roku wiem, że niektóre szlaki na jakie się wtedy natknąłem i którymi chciałem podążać były bardzo zaniedbane (prawie całkowicie! zarośnięta ścieżka i źle oznaczone miejsca skrętów itp.) czy podane tutaj szlaki nie sprawiają problemów ?

Tego niestety nie wiem. Sytuacja może diametralnie zmienić się podczas/po opadach deszczu - nawet dobre drogi mogą zamienić się w bagnisko. Ktoś z dużym doświadczeniem rowerowym musiałby się wypowiedzieć.

Rzuć okiem na poniższe linki:

http://www.btc.bieszczady-online.pl/trasy_rowerowe.php
http://www.bieszczady-online.pl/bieszcz ... _rowerowe/
http://www.mtbgallery.personal.pl/trasy/trasy.htm
http://rowery.onet.pl/1601,0,0,0,,,Bies ... trasy.html
http://www.epodkarpacie.com/index.php?p ... uide_id=31
precz z kubkami termicznymi
kuusamo
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Kerkyros » 28 cze 2009, o 19:37

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Jestem już po wyjeździe wypełniłem 4 pkty z Twojej listy, i mam kilka słów do dodania:
1 dzień - [samochód] - dojazd z Polańczyka przez Czarną do Wołosatego. Wejście Niebieskim szlakiem na szczyt Tarnica, następnie czerwonym szlakiem przez szczyt Halicz i Przełęcz Bukowską powrót do Wołosatego. Czas przejścia szlaku około 5 godzin. Czas dojazdu samochodem około 1 godziny.
Czas przejścia wynosi więcej ok. 6-7 h, zastanawiałem się czy jadąc przez Terkę i Buk nie jest bliżej?

2 dzień - [samochód+rower] - dojazd z Polańczyka przez Bukowiec do Rajskiego; dalej rowerem przez przełęcz Szczycisko do rezerwatu Sine Wiry. Powrót wzdłuż Wetinki do Terki i kawałek do Rajskiego do samochodu. Odległości przejazdu rowerem około 30 km. Czas dojazdu samochodem około 20 min.
Przepiękne trasa, szczególnie przy rezerwacie

3 dzień - [samochód] - dojazd z Polańczyka przez Hoczew i Baligród do Jabłonek. Wejście czarnym szlakiem na szczyt Łopiennik, następnie niebieskim szlakiem w kierunku szczytu Berdo i zejście przed szczytem na szlak zielony do Jabłonek. Czas przejścia szlaku około 5 godzin. Czas dojazd samochodem około 40 min.
Czarny szlak bardzo dał się we znaki z uwagi na olbrzymie "bagno" na trasie, po przejździe ciężkich samochodów i długich opadach deszczu

4 dzień - [samochód+rower] - dojazd z Polańczyka przez Baligród i Cisną do stacji kolejki Majdan. Rowerem z Majdanu do Roztok Górnych dojazd do przełęczy na "granicy" i powrót do drogi szutrowej (?) prowadzącej wzdłuż Solinki do wsi Żubracze i Majdanu. Czas przejazdu rowerem b.d. Czas dojazdu samochodem 1 godzina.
Tak, droga jest szutrowa

Pozdrawiam
Kerkyros

Powrót do Na szlaku i nie tylko czyli aktywnie w Bieszczadach