Jakie szkło w góry

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Jakie szkło w góry

Postprzez krysia » 12 mar 2009, o 10:37

lub aparat;-)))bo być może ktoś ma i poleca jakiś mały kompakcik, który jest sprawdzonym modelem i nie trzeba dźwigać kilogramów ze sobą;-)))
Ale na razie szkło, a właściwie szkła.
Jakie zabieracie?wiadomo, że każdy kilogram "boli" więc chciałabym zredukować akcesoria do minimum.
Wcześniej brałam Sigmę 10-20mm, coś po środku i jakieś tele, a dodatkowo ukochane 50mm 1.4.
Ale Sigma często jednak za szeroka.
Na ostatni wyjazd w Tatry zabrałam tylko tamiego 28-75mm i rewelacja autentycznie, choc tu mi trochę brakowało szerokiego kąta.
Wychodzi mi na to, że ideałem będzie 18-200, ale drogie, więc się zastanawiam nad 18-105 mm
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Jakie szkło w góry

Postprzez Polej » 12 mar 2009, o 10:58

Ja też sporo się zastanawiałem nad wyborem obiektywu. Czy zakupić z szerokim zakresem (18-200), czy też „rozparcelować” ogniskową. Wybrałem drugą opcję, ma sporo minusów: jest mniej poręcznie, dodatkowy ciężar w plecaku, większe prawdopodobieństwo zabrudzenia matrycy przy przepinaniu szkieł itd. Wygodniej byłoby stosować jeden, uniwersalny obiektyw, ale jak wiadomo, jak coś jest do wszystkiego – to jest do niczego. W tej chwili mam 3 szkiełka 18-55, 70-300, 50/ 1.8. Teraz myślę o wymianie 18-55 na wspomniany 18-105. Ten zestaw jest dla mnie zadawalający.
Pozdrawiam
Przemek
Polej
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 12 mar 2009, o 11:03

No właśnie widziałam testy porównawcze 18-200 i 18-105 i to drugie ostrzejsze.
Trochę mnie ten plastikowy bagnet przeraża, bo już u 2 osób czytałam się on po prostu połamał.
ale skolei w 18-55 też jest plastik i nie łamie mi się nic, szkło super. Z drugiej strony "mój" Wojtek ma 18-200 i to Sigmy i efekty osiąga rewelacyjne wbrew pozorom.
Wieczorem wkleję linka do jego www.
Choć mi by chyba wystarczyło to 105mm na długim końcu.
Może ktoś ma w takim razie to szkiełko?
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez IraS » 12 mar 2009, o 11:07

A ja myślę że jako dodatkowy obiektyw taki 18-200 to super rozwiązanie. Jak wyprawa lajtowa to można dźwigać rurki i cztery. Ale czasami gdy liczy się każdy gram i miejsce a na plecach niesie się dom, to jest to jakieś rozwiązanie. Sam chyba się skuszę na taką Sigme.
IraS
Administrator

Postprzez krysia » 12 mar 2009, o 11:16

No Ty wyboru nie masz :mrgreen:
a ja nie lubię zbytnio podróbek, mamy nikora 18-200, ale na dzień dzisiejszy cena zań jest kosmiczna, a za 18-105 bardziej przyjazna człowiekowi jednak;-))bo są to szkła , z których bym korzystała tylko w górach, a więc kilka razy do roku max.
Z drugiej strony zastanawiałam się nad kompakcikiem Canon g9-ma możliwość robienia w RAWach, maluni, leciuni, na góry idealny, ale no co lustro to lustro jednak
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez robines » 12 mar 2009, o 11:24

Krysiu zastanów się nad tym co piszesz w ostatnim zdaniu.Ja mam podobnego wypierdka canonka i jego zabieram w górki.Szkoda mi lustrzanki a już przede wszystkim szkiełek(chociaz mam eLki które są stosunkowo wytrzymałe).Foty nigdy nie zrobisz takiej samej jakościowo ale jest lżej i do kieszonki włożysz,w hoteliku zostawisz itp. pozdro ;) .
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
robines
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 12 mar 2009, o 11:27

no więc właśnie, mi tego g9 polecał zawodowy fotograf z Trójmiasta, na szybko pokazał jego możliwości i ja byłam w szoku, dodatkowo można dokupić taką tulejkę na filtry (szara połowka np) i nasadkę szerokokątną.
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez robines » 12 mar 2009, o 11:32

Bierz,dobra cena ale "lekko używany":

http://www.allegro.pl/item575214130_can ... _cena.html" target="_blank
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
robines
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 12 mar 2009, o 11:34

niiii, teraz pieniędzy brak;-((
na Rumunię odkładam. A Ty Robert to masz właśnie g9 czy coś innego?
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez jank » 12 mar 2009, o 12:00

Nie mam ja wielkiego w fotografii doświadczenia, ale lubie sobie czasem coś pstryknąć. Z miesiąc temu w nagłym przypływie entuzjazmu po wizycie w Bieskach kupiłem Nikona P80 - takie "coś pośrodku". Lekkie to, na siłę i do większej kieszeni sie zmieści a fotki całkiem sympateczne wychodzą. Myślę, że mimo niewielkiego stażu mogę polecić.

Pozdrawiam
Jank
jank
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Fotografia