Kalibracja Map

Nawigacja GPS - porady, dyskusje, wymiana doświadczeń

Kalibracja Map

Postprzez IraS » 21 mar 2010, o 19:35

Mam Garmin nuvi 205 i mapy wgrywam programem Mapsurce. Chciałbym mapy w pliku jpg jakoś skalibrować i wgrać je do urządzenia. Chodzi mi głównie o stare mapy gór rumuńskich: http://www.karpaty.travel.pl/index.php? ... s&fn_id=35 na stronie są w flashu, ale mam pliki jpg w sporej rozdzielczości. Jakieś punkty charakterystyczne mógłbym ustalić na postawie mapy gps Rumunii Road 2008 Jak to zrobić tylko tak łopatologicznie :) ?
IraS
Administrator

Re: Kalibracja Map

Postprzez Bies Błądzoń » 21 mar 2010, o 20:39

Witam, nie wiwm czy w Nivim wogóle jest to możliwe.... najlepszym sposobem na oswojenie się z tematem bedzie lektura Garniaka: http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=6899" target="_blank Pozdrawiam.
Bies Błądzoń
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 21 mar 2010, o 21:19

Bies Błądzoń napisał(a):Witam, nie wiwm czy w Nivim wogóle jest to możliwe.... najlepszym sposobem na oswojenie się z tematem bedzie lektura Garniaka: http://www2.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=6899" target="_blank" target="_blank Pozdrawiam.

Ciężko mi się oswajać na forum osób, którzy zajmują się tylko tymi zagadnieniami gdy ja jestem zielony i nie za bardzo wiem o czym piszą. To trochę tak jak Ty byś potrafił w samochodzie wymienić tylko koło a ktoś odesłał by cię na forum mechaników samochodowych.

Jeżeli jest to niemożliwe to po sprawie, ale jak możliwe to może ktoś się pokusi objaśnić laikowi jak to zrobić. Może ktoś to zrobi (pliki do pobrania), ja zamieszczę na portalu karpackim by więcej osób mogło z tego skorzystać. Kiedyś dostałem od Wojtka czy Andrzeja już nie pamiętam namiar http://gpsmaniak.com/new/porady-kalibracja.htm ale nie wiem też jak to ugryźć :(
Dodam, że nie chodzi mi o to by w urządzeniu działa nawigacja w sensie że mnie prowadzi, ale żeby tylko na takiej mapie pokazywało aktualną lokalizację.
IraS
Administrator

Postprzez GPS Maniak » 22 mar 2010, o 14:28

Widzę, że mamy ten sam modelik Garmina do samochodu ......

W temacie: Na dzień dzisiejszy NUVI nie obsługuje map rastrowych przygotowanych przez użytkownika, tzn. nie ma możliwości abyś zobaczył swoją pozycję na tle takiej mapy. Tak więc jeżeli chodzi o N-205 i skalibrowane mapy rastrowe - zapomnij.

Tak nieco przy okazji. Funkcja związana z obsługą własnych map rastrowych w odbiornikach Garmina nosi nazwę "Custom Maps" i dotyczy wyłącznie nowszych modeli outdoorowych: Coloardo, Oregon i Dakota. Nadmienię jednak, że i tu występują pewne ograniczenia związane z ilością map (a dokładniej z ilością tzw. "kafelków"), które można wgrać do odbiornika.
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez andrzej627 » 22 mar 2010, o 15:44

IraS napisał(a):Mam Garmin nuvi 205 (...) Chciałbym mapy w pliku jpg jakoś skalibrować i wgrać je do urządzenia.

Nie da się tego zrobić w odbiornikach samochodowych. Jeżeli chodzi o Garmina, to jest tylko możliwe w najnowszych odbiornikach turystycznych - Oregon, Dakota, Colorado. Mapy skalibrowane mogą tez być używane na PC lub na Pocket PC za pomocą programu OziExplorer. Ten wariant może być dla Ciebie interesujący.

Wyjaśniam niewtajemniczonym. Mapa skalibrowane to po prostu skan mapy papierowej wraz z plikiem pozwalającym na określenie współrzędnych geograficznych wszystkich punktów na mapie. Zwykle do zrobienia pliku kalibracyjnego wystarczy podanie współrzędnych punktów na rogach mapy.

PS.W międzyczasie GPS Maniak, który jest największym autorytetem w tych sprawach, już odpowiedział. Wysyłam jednak to, co przygotowałem.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez IraS » 22 mar 2010, o 16:07

A czy w takim razie nuvi 205 może pełnić rolę anteny gps do małego laptopa ? Powiedzmy, że mam oziego w laptopie łączę laptopa kabelkiem z Nuvi i Ozi w laptopie pokazuje mi aktualną pozycję ? Czy muszę dokupić jakąś antenę gps do lapka.
IraS
Administrator

Postprzez andrzej627 » 22 mar 2010, o 16:20

IraS napisał(a):A czy w takim razie nuvi 205 może pełnić rolę anteny gps do małego laptopa ?

Nie może.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez GPS Maniak » 22 mar 2010, o 21:30

IraS napisał(a): Czy muszę dokupić jakąś antenę gps do lapka.

Używając precyzyjniejszego języka, musisz dokupić odbiornik GPS, a nie antenkę ;)

Osobiście nie siedzę zbyt mocno w tym temacie, zatem nie potrafię powiedzieć czy i jak można skonfigurować Oziego, aby widział taki czy inny odbiornik. Podejrzewam, że to może być proste, ale zawsze warto przed zakupem zadać pytanie sprzedającemu - czy próbował dany model z Ozim?

A co do modelu, czy raczej co do rozwiązania - masz dwie drogi wyboru.
1. Moduł pracujący w standardzie BT (jeżeli laptop obsługuje BT).
Zalety:
- wszędzie można położyć,
- dodatkowo można wykorzystać go na wycieczkach pieszych jako odbiornik współpracujący z np. z komórką :!:
Wady:
- musisz zapewnić mu co kilkanaście godzin ładowanie.
2. Odbiornik na wejście USB. Tu zresztą też mogą być różne rozwiązania. Odbiornik na kabelku (można położyć na podszybiu), albo odbiornik wpinany do laptopoa tak jak pendrive. Odbiornik pracuje na prądzie z latpopa co jest zaletą. Wada: nie wykorzystasz go z komórką.

Konkretengo modelu niestety nie potrafię polecić. Nie zajmuję się tym segmentem rynku. Ceny na Allegro zaczynają się w granicach 80-100,- zł.

Wspomniałem tu o komórce. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że prawie na każdym "zwykłym" (tu lista telefenów kompatybilnych: http://compass.krakow.pl/page_21/" ) telefonie komórkowy z kolorowym wyświetlaczem, obsługującym BT oraz posiadającym na pokładzie odpowiednią wersję Javy można zainstalować program TrekBuddy do obsługi map rastrowych. Ekranik co prawda mały, ale dla piechura, który nie chce wydawać tysiaka na Garmina może to być rozwiązanie "jak ulał". W takim układzie - patrząc przyszłościowo - warto do laptopa kupić jednak coś pracujące w standardzie BT.
GPS Maniak
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 22 mar 2010, o 21:48

A zadam pytanie trochę z innej beczki czy mając skalibrowaną mapę w Ozi można tam sobie w komputerze, ręcznie nanieść ślad np jakąś drogę która jest na mapie i przenieść go jakoś do Mapsurce. Np mam w Ozim jakąś mapę Rumunii na której zaznaczona jest jakaś droga leśna której nie mam na mapie Rumuni gps, rysuje ślad w Ozi i zapisuje go jakoś by odczytał go Mapsurce ?
IraS
Administrator

Postprzez IraS » 22 mar 2010, o 22:07

IraS napisał(a):A zadam pytanie trochę z innej beczki czy mając skalibrowaną mapę w Ozi można tam sobie w komputerze, ręcznie nanieść ślad np jakąś drogę która jest na mapie i przenieść go jakoś do Mapsurce. Np mam w Ozim jakąś mapę Rumunii na której zaznaczona jest jakaś droga leśna której nie mam na mapie Rumuni gps, rysuje ślad w Ozi i zapisuje go jakoś by odczytał go Mapsurce ?

Ale to też bez sensu bo chyba ślady naniesione w mapsurce nie wgrają mi się do Nuvi tylko oryginalna mapa.
IraS
Administrator

Następna strona

Powrót do GPS - porady, wskazówki, traki, waypointy, sprzęt