Kamery

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Kamery

Postprzez IraS » 1 lut 2010, o 18:27

Tak chodzi mi po głowie zakup kamery a, że w tej dziedzinie jestem zielony to liczę na jakieś wasze sugestie. Oczywiście chce by była w miarę tania ale dobra, mała, HD oczywiście cyfrowa. Dobrze by w zestawie był jakiś porządny soft do obróbki. Co możecie polecić i dlaczego ?
IraS
Administrator

Re: Kamery

Postprzez browar » 1 lut 2010, o 19:01

IraS napisał(a):Tak chodzi mi po głowie zakup kamery a, że w tej dziedzinie jestem zielony to liczę na jakieś wasze sugestie. Oczywiście chce by była w miarę tania ale dobra, mała, HD oczywiście cyfrowa. Dobrze by w zestawie był jakiś porządny soft do obróbki. Co możecie polecić i dlaczego ?

Filmuję od 86 roku,robiłem to nawet dla (tfu,tfu) pieniędzy,używałem 8 różnych kamer, więc chyba dam radę pomóc.Ale musisz zeznać do czego potrzebujesz kamerę (imprezy,teren,rodzinne itp) i ile kasy możesz wydać,na czym będziesz oglądać (internet,komputer,telewizor itp).Jak się określisz,coś wymyślimy.
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez IraS » 1 lut 2010, o 19:23

Głównie teren, góry no i czasami trudne warunki atmosferyczne. Oglądał będę po jakimś tam montażu na TV HD więc chyba powinna mieć łącze hdmi lub optyczne (nie mam pojęcia jak to jest w kamerach) No a jak się uda coś ciekawego z filmować i zmontować to i do netu się wrzuci ;) ,ale do tego to już chyba super jakość nie jest potrzebna. Kiedyś pracowałem w Kodaku i nawet sprzedawałem kamery ale analogowe a potem z cyfrowym zapisem na taśmie ale to było 13 lat temu i od tej pory tematem się nie interesowałem. Wtedy królowało Sony. Nie wiem jakie karty pamięci są stosowane najczęściej w kamerach ale preferował bym CF lub Memory Sick by były kompatybilne ze sprzętem foto. A cena rozsądna nie będę tego robił profesjonalnie czy komercyjnie.
IraS
Administrator

Postprzez kuusamo » 2 lut 2010, o 00:27

IraS napisał(a):Tak chodzi mi po głowie zakup kamery a, że w tej dziedzinie jestem zielony to liczę na jakieś wasze sugestie. Oczywiście chce by była w miarę tania ale dobra, mała, HD oczywiście cyfrowa. Dobrze by w zestawie był jakiś porządny soft do obróbki. Co możecie polecić i dlaczego ?

Posiadam Panosonic'a HDC-SD5 na karty. Soft jest TRAGICZNY; kamera jako sprzęt przyzwoita. Moim następnym zakupem będzie Canon HV30 na kasetki miniDV (wraz z pokrowcem przeciwdeszczowym), po nagraniu filmów można je wsadzić od razu na półkę i po sprawie - mi to odpowiada i jest wygodne. Problemem w kamerach HD jest obróbka plików AVCHD - mało jest dostępnego i taniego oprogramowania do edycji. Trzeba polegać na tym co daje producent kamery (w przypadku Panasonica jest to jakiś knot :evil: ..)
precz z kubkami termicznymi
kuusamo

Postprzez browar » 2 lut 2010, o 22:29

Najpierw o producentach.Filmowałem w sumie 8 kamerkami,4 to były Panasoniki,4 Sony.Do tego kumpel,z którym jeździłem miał dwie kamerki Sony.Minęło sporo lat od 86 i te cztery + dwie Sony są martwe,wszystkie cztery Panasy żyją.Fakt,kamerki Sony z tego samego przedziału cenowego miały ciut lepszą jakość obrazu,dawniej lepsze trochę aku,ale do Panasów jest za to sporo tanich zamienników.Canony,JVC,Sharpy zawsze miały trochę mniejszy wybór,Samsung robi kamery od niedawna,na ich temat nie mam zdania.Panasy też się psują,ale najdroższa naprawa to 100zł.Każdy soniak,jak się zepsuł,to po sprawie.

Teraz o rodzaju.Obecnie królują kamerki w rozdzielczości HD.Są jeszcze w rozdzielczości PAL (768x576),800.000 pikseli,ale do krajobrazów nadają się średnio.Te HD są w różnych rozdzielczościach,ale na przyszłość interesują nas full HD czyli 1080i.Te w najlepszej rozdzielczości 1080p są niedostępne.Te tańsze mają jeden przetwornik,droższe trzy (zdecydowanie lepsza jakość,różnica taka jak między prostym kompaktem a dobrą lustrzanką)
Zapis.Kamerki obecnie zapisują na płytkach DVD (same wady,oprócz tego że można odtworzyć bezpośrednio w odtwarzaczu DVD),na dyskach HD (żrą dużo prądu,ciężkie) no i na kartach.Sony zapisują na memorystickach,Panasy na SDHC.Jak masz aparat Sony,to memorysticki będą zamienne,ale karty SDHC można wetknąć bezpośrednio do czytnika w laptopie lub telewizorze.Szkoda że nie nagrywają na taśmach,można je przechowywać dziesiątki lat,mam zapisaną w 89r i jakość jest dalej niezła.Płytki czy karty niestety się psują i są nieodtwarzalne.
Ważny w kamerze jest stabilizator,koniecznie optyczny,w tych lepszych jest zawsze.W gorszych jest cyfrowy,działa słabo.
Przydaje się wizjer,obecnie rzadkość.
Koniecznie powinna być kompensacja tylnego oświetlenia,jeszcze lepiej - ręczna przysłona.
Zdecydowanie przydaje się tryb słabego światła,nightshot,tzw 1 lux ew. 0 lux.Ten pierwszy to tzw długa migawka,drugi to bliska podczerwień,z własnym doświetlaczem.
Pierwszy jest znakomity do imprez,drugi do nocnych polowań na zwierza.

Reasumując,ceny zawierają się między 2300zł a ... Te prawdziwe,amatorskie, z dobrą optyką to minimum 10.000 zł ;)
Ale spójrz tutaj: http://www.panasonic.pl/oferta.php?sub=427
HDC SD20 albo HDC SD200 :-)
browar

Postprzez kuusamo » 2 lut 2010, o 23:06

zwróć uwagę również na zakres ogniskowych, szczególnie tych dolnych, czyli "szerokokątność"- jeśli tak to można nazwać. Przykładowo, w wyżej wspomnianym Panasonicu SD20, odpowiednik ogniskowej dla filmu 35mm wynosi...44mm czyli bardzo słabo, w zasadzie to ogniskowa obiektywu standardowego. W pomieszczeniu zbyt wiele nie zmieścisz w kadrze. Wybieraj kamery z możliwie szerokokątnym obiektywem. Przed zakupem przestudiuj dane techniczne obiektywu, które są z reguły odniesione do formatu filmu 35mm.
precz z kubkami termicznymi
kuusamo

Postprzez browar » 2 lut 2010, o 23:12

kuusamo napisał(a):zwróć uwagę również na zakres ogniskowych, szczególnie tych dolnych, czyli "szerokokątność"- jeśli tak to można nazwać.

Ale kamera to nie aparat,szeroki kąt się o tyle nie przydaje,że kamera powinna widzieć jak oko ludzkie (w okolicy 50mm) albo wężej.Poza tym w kamerze dystorsja jest niedopuszczalna,chyba że w celu artystycznym,jej się nie da skorygować softowo,jak w aparacie.
browar

Postprzez IraS » 3 lut 2010, o 10:09

No to z tą ceną mi pojechałeś ;) Chyba bardziej byłem skłonny przeznaczyć na to kwotę do 2000 zł, ale może jak głębiej zagłębie się w temat to jakoś przełknę 2300 ;). Boję się tylko żeby nie było jak kiedyś z kamerą analogową, po pół roku znudziła się i poszła w odstawkę. Fakt, że wtedy w warunkach domowych raczej ciężko było się bawić w jakiś montaż i itp a żywe filmy były nudne jak flaki z olejem.
Zakup planuje pod koniec kwietnia więc mam jeszcze sporo czasu na wybór. Może np za 3 miesiące będzie można kupić któryś z wymienionych przez Ciebie modeli z drugiej ręki już znacznie taniej ? A jak być miał coś kupić do 2000 zł to co byś wybrał ?
IraS
Administrator

Powrót do Fotografia