Kaszubskie niespodzianki

Każdy gdzieś mieszka i ma w swojej okolicy miejsca godne odwiedzenia, pochwalcie się nimi a nie ciągle tylko o Bieszczadach... ; )

Kaszubskie niespodzianki

Postprzez lidkru » 3 lip 2011, o 20:54

Pierwszy raz w życiu świadomie byłam na Kaszubach. Są cudne. Ale ja nie o tym ;) Ponieważ standardowo na widok strzałki do ruin czy zamku- skręcam, tak stało się i tym razem. W miejscowości Zamek Kiszewski pokazał się taki drogowskaz, więc z piskiem opon Krutul wykręcił gdzie trzeba było i naszym oczom ukazała się taka oto baszta

Obrazek

Na baszcie tabliczka, ze teren prywatny i generalnie teren ogrodzony siatką. Ponieważ przy furtce stało kilka osób, podeszliśmy święcie przekonani, ,że wspólnie nielegalnie wkroczymy na obcy teren, ale w kupie będzie raźniej :mrgreen: Niespodzianką okazał się fakt, że to właścicielka obiektu, i że chętnie nas oprowadzi po swoich włościach. Planowane 15 minut przerwy w podróży zamieniło się w jakieś 2 godziny ciekawej wędrówki ze wspaniałą przewodniczką-pasjonatką-gospodynią. Oprócz faktów historycznych na temat krzyżaków i ich budowli dowiedzieliśmy się, jak to się stało, że ta Pani została właścicielką kompletnych ruin i jak wyglądają prace przy renowacji budynków. Ostatnio udało im się m.in przywrócić pierwotny wygląd fosy otaczającej obiekt.

Obrazek

Przez 1,5 roku odkopywali mury, wywozili gruz i odzyskiwali orginalne cegły, które są wykorzystywane do odbudowywania tego, co się da. Obecnie mur widać prawie w pełnej krasie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W planach są miejsca hotelowe, które będą uruchamiane sukcesywnie,

Obrazek

oraz oczywiście restauracja w tym budynku

Obrazek

nowe okna już są wstawione

Obrazek

Jestem pod wielkim wrażaniem nie tylko zwiedzanego obiektu, ale gł. ogromu pracy, jaki wkładają ci miłośnicy sztuki. którzy starają się rekonstruować zamek w miarę swoich możliwości finansowych. Na razie jest jeszcze w wielu miejscach "tajemniczy ogród" , ale wszystko wskazuje na to, ze za kilka lat będzie to piękny obiekt

Obrazek
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Re: Kaszubskie niespodzianki

Postprzez skazaniec » 4 lip 2011, o 08:27

:) Nigdy nie wiadomo co kryje się w najbliższej okolicy. Takie wypady i odkrycia przysparzają chyba najwięcej satysfakcji - można się poczuć prawie jak Indiana Jones :) Cieszy mnie też pasja właścicieli - jest szansa, że nie zagubią ducha obiektu :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lidkru » 4 lip 2011, o 12:53

jestem święcie przekonana, ze tak sie stanie. To historycy, których marzeniem było mieszkać w zamku, a teraz te marzenia realizują. Ponadto są otwarci na turystów. Na razie tam jest pełno desek, cegieł, rusztowań i worków cementu, ana moje pytanie, kiedy planują zakończyć to dzieło-parsknęli śmiechem. Oni planują każdy kolejny dzień niemalże, plany dalekosiężne - to te na miesiąc do przodu :) Co i rusz pojawia się jakaś niespodzianka, która rujnuje decyzje powzięte 3 dni wcześniej, więc jak tu zaplanować koniec? Mają nadzieję, ze życia im starczy :D Do tego tworzą kompletne archiwum dot. tego obiektu.
Naprawdę polecam, jak będziecie jechać drogą 214, wypatrujcie znaku do ruin zamku krzyżackiego :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 4 lip 2011, o 14:29

Serce rośnie gdy czyta się o takich pasjonatach, którzy chcą stworzyć coś co będzie miało ręce i nogi a nie ślepo gonią by jak najszybciej interes otworzyć i zacząć zarabiać. Dobrze, że są ludzie,którzy mają marzenia oraz chęci i środki do ich realizacji - kibicuję całym sercem. Poza tym oni na tych Kaszubach fajniaście mówią:)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Pochwal się swoją okolicą