Kije

Porady, wskazówki, wymiana doświadczeń na temat sprzętu turystycznego

Re: Kije

Postprzez FrancisBegbie » 24 sie 2011, o 12:44

Witam,

Możecie mi coś więcej powiedzieć o tych kijach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czy warto brać? jak się to będzie spisywało w Bieszczadach?
FrancisBegbie
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sie 2011, o 12:49

To są średniej klasy kije do Nordic Walking.
Do turystyki się nadają... kiepsko.
Rzekłbym nawet, że dla turysty są wręcz niebezpieczne.
W dodatku bardzo niewygodne do wędrówek.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez FrancisBegbie » 24 sie 2011, o 13:09

Rzekłbym to nie dobrze... :) trzeba będzie zapewne znowu wywalić kasę - tak to jest jak się chce zaoszczędzić...
FrancisBegbie
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sie 2011, o 14:04

FrancisBegbie napisał(a):Rzekłbym to nie dobrze... :) trzeba będzie zapewne znowu wywalić kasę - tak to jest jak się chce zaoszczędzić...

Bez przesady z tym "wywalić kasę"!
Najtańsze na "alle-drogo", oferowane tam zresztą jako kije do NW, a właśnie stricte trekkingowe - http://allegro.pl/kije-nordic-walking-k ... 07853.html
Jak jeden średniej klasy, ale na pewno wystarczający na sezon kijek trekkingowy kosztuje na poziomie puszki marnego piwa, to... nie jest najgorzej, nie?
Zygmunt Skibicki

Postprzez FrancisBegbie » 24 sie 2011, o 15:40

W tym rzecz, że nie szukam kijów na sezon czy jedną wędrówkę. Chcę kupić kije, które po prostu będą.

PS: Notabene - w czym ww. kije zasługują na tak negatywną opinie? co w nich nie tak, że się źle będzie wędrowało czy są niebezpieczne?
FrancisBegbie
Stonka bieszczadzka

Postprzez skazaniec » 24 sie 2011, o 18:53

Francis...potwierdzę opinię Zygmunta kije do NW w górach sprawią się kiepsko...co do kijów trekkingowych zaś - ja w tym sezonie przeszedłem około 300km w różnym terenie (wycieczki jedno i dwudniowe) z kijami marki marketowej za cenę około 36 zł. I oprócz zdartej farby w miejscu gdzie działał system antishock (a jakże!) wszystko ok. Polecam Ci też lekturę pewnego niezależnego forum jest tam o marketówkach :) Pozdrawiam.
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 sie 2011, o 20:59

FrancisBegbie napisał(a):...w czym ww. kije zasługują na tak negatywną opinie? co w nich nie tak, że się źle będzie wędrowało czy są niebezpieczne?

Kije trekkingowe mają zupełnie inne połączenie z dłońmi. Taśmy zakładane są tak, że w razie zachwiania otwierająca się dłoń jest od razu pusta i można się nią czegoś chwycić lub po prostu podeprzeć. W kijach do NW kij puszczony cały czas pozostaje w dłoni i to przeszkadza w chwyceniu się czegoś i jest groźne w razie upadku, bo zwykle kończy się kontuzją dłoni.
Poza tym ostrza kijów do NW kiepsko "trzymają" na pochyłościach, a mikroskopijne talerzyki nie chronią kijków w razie wpadnięcia w szczelinę między głazami. Poza tym kije do NW są bardzo wrażliwe na zgięcia. A te które pokazujesz są do tego wszystkiego nie składane - fatalne w transporcie oraz w poruszaniu się wewnątrz schronisk, czy wśród ludzi na chodnikach...
Dokładnie i bardzo szczegółowo opisuję to na swoim forum - http://skibicki.pl/forum/viewforum.php? ... 7204978c0a
Jest tam także dość dokładna instrukcja-film o chodzeniu na kijach trekkingowych.
Sorry za ten link, ale kopiowanie tu tego wszystkiego moim zdaniem mija się ze zdrowym rozsądkiem...
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 25 sie 2011, o 11:02

FrancisBegbie napisał(a):...nie szukam kijów na sezon czy jedną wędrówkę. Chcę kupić kije, które po prostu będą.

I cóż można na takie stwierdzenie odpowiedzieć?
Ktoś przeszedł na swoich kilka zaledwie wycieczek, inny 300 km, ja na moich 1 500 km i dopiero wtedy musiałem wymienić jeden rozpieracz i groty... I nadal na nich chodzę. Teraz to już będzie grubo ponad 2 000, może nawet gdzieś pod 3 000 kilometrów, bo groty zbliżają się do kolejnej wymiany.
Pytanie jest wcale niebanalne: ile komu potrzeba?
I drugie: jak się ma cena do trwałości kijków trekkingowych?
Z moich obserwacji wynika, że najrozsądniej jest kupić pierwsze kije możliwie najtańsze, bo jakie by nie były, brak wprawy spowoduje ich pogięcie lub nawet połamanie. Dopiero drugie w życiu kije trekkingowe warto kupić zdecydowanie trwalsze. Ale... każdy zrobi, jak uważa i też będzie mu dobrze... jakoś tam. Jak się nie ma jeszcze własnej skali porównawczej, to... musi!
Zygmunt Skibicki

Postprzez FrancisBegbie » 25 sie 2011, o 12:14

w czym te kije, które pokazałem są takie złe? - padło proste pytanie
FrancisBegbie
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 25 sie 2011, o 12:28

FrancisBegbie napisał(a):w czym te kije, które pokazałem są takie złe? - padło proste pytanie

I padła prosta odpowiedź - trzy posty wyżej!
Z tym że jest to ocena przydatności do turystyki.
NW to zupełnie inna bajka i nie zamierzam się na ten temat wypowiadać.
Zygmunt Skibicki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt turystyczny