Kilka pytań :)

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Re: Kilka pytań :)

Postprzez Piotr_S » 13 gru 2012, o 16:40

FAMASik napisał(a):Czyli jeśli chcielibyśmy wpaść na Słowację czy Czechy musimy zgłosić to straży granicznej. Podejrzewam że przeprawa na dziko przez granicę grozi aresztowaniem.

Słyszałeś kiedyś o Schengen? Wewnętrzne granice Unii są otwarte dla jej obywateli. Co i komu chcesz zgłaszać? :D Granicę UE możesz przekraczać w dowolnym miejscu. Natomiast nie znaczy to, że nie zapłacisz np. mandatu (pokuta) jeśli będziesz przechodził poza szlakiem, ponieważ po słowackiej stronie też częściowo jest Park Narodowy (na wysokości Bieszczadów Wysokich mniej więcej).
Inna sprawa jest z przejściem do Czech. Polecam zajrzeć w jakąś mapę - może być nawet samochodowa mapa Polski, byle wydana po 1993 roku.
Piotr_S
Administrator

Postprzez creamcheese » 13 gru 2012, o 18:14

FAMASik napisał(a):No ktoś wyżej musiał nie doczytać ...
...Czyli jeśli chcielibyśmy wpaść na Słowację czy Czechy musimy zgłosić to straży granicznej.

Tym ktosiem chłopaki, to pewnie jesteście WY...kilka godzin wcześniej napisałem:
creamcheese napisał(a):Także samo mało prawdopodobne jest przekroczenie z Bieszczad granicy Polsko-Czeskiej ...choć chciałbym żeby Bieszczady sięgały do Cieszyna i dalej...

teraz dołożył :
Piotr_S napisał(a):Inna sprawa jest z przejściem do Czech. Polecam zajrzeć w jakąś mapę - może być nawet samochodowa mapa Polski, byle wydana po 1993 roku.

polskie Beskidy kończą sie w okolicy Zwardonia (a Bieszczady kilkaset kilometrów dalej na wschód)...a po drugiej stronie granicy nadal Słowacja. Upieranie się by pójść na drugą stronę granicy do...Czech...tak troszkę podważa Wasze umiejetności czytania mapy, chocby w tym podstawowym zakresie.
Nie obrażajcie się na kpiarski ton ostatniego postu alegorna, ale o ile w swoim pierwszym dał Wam kilka rad, tak w kolejnym wypunktował Waszą niewiedzę "zimową".
Idzie zima...weźcie swój sprzęt i doswiadczenie i pojedźcie choćby na Roztocze. Jak porządnie napada śniegu to w okolicach Lipowca czy Zwierzyńca będziecie mieli szkółkę chodzenia po wąwozach zaśniezonych po szyję. Może spokorniejecie i zrewidujecie swoją dobrą samoocenę
FAMASik napisał(a):Ogólne nasze dośw. z zakresu survivalu, topografii, pierwszej pomocy i ogólnych praktyk nocowania w zimowych warunkach mamy bardzo duże.

Może tymi postami ktoś uratuje Wasze nastoletnie dupy.
alegorn napisał(a):... w Bieszczadach także umierają turyści.

Pozdrawiam
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez skazaniec » 15 gru 2012, o 20:13

Mnie to tylko dziwi dzielenie gór na łatwe i "trudne, z pokorą do nich". Ja napiszę w punktach, bo mnie się resztki włosa na głowie zjeżyły (nie mylić z jerzem):
1.Wychodzicie z dala od skupisk ludzkich - "w razie w" karetka nie dojedzie, trzeba sobie radzić samemu i wiedzieć jak sobie radzić, a nie szkodzić.
2. Warto informować GOPR - skutecznie potrafią odradzić.
3.Co do chodzenia poza szlakami i nocowania na dziko. Podobnie jak niektórym przedpiścom - zdarzało mi się, ale im wiecej lat na karku, tym mocniej przestrzegam regulaminów - ktoś je po coś wymyslił, czasem sie naprawdę przydają.
4. Co do gore z WP. zależy czy macie t nowe czy z demobilu. Sprzęt demobilowy często jest zajechany (potraktowany np. detergentami) i wtedy to raczej worek a nie membrana. Bardziej skupiłbym się na tym co pod to gore wrzucicie. Zresztą koledzy podpowiadali co i jak
5. Granice - temat rzeka. Do ukraińskiej podchodzić nie warto IMHO. Kiedyś próbowaliśmy na Przełęczy Bukowskiej - Straż Graniczna szybko się zjawiła i szczęśliwie dla nas mieliśmy kilka numerów telefonów do pracowników BdPN - skończyło się na upomnieniu. Koledzy, którzy wracali z dalszej wyprawy pojechali razem z Panami Strażnikami.
6.Co do Czech...polecam pochylić się nad mapą.
7.Nocowanie na dziko w zimie. Jeśli tego nie robiliście w zimie w górach liczcie się z ryzykiem największym - pójścia na Niebieskie Połoniny

Taka refleksja mnie naszła - od trzech lat wypuszczam się w Bieszczady, od dłuższego już czasu w inne góry...Chodziłem 3sezonowo. Poza zimą (taki charakter pracy). W tym roku po raz pierwszy mam zamiar wyruszyć na szlak w zimie - pytam bardziej doświadczonych o szlaki, warunki, tricki. Planuje trasy krótkie, które znam z lata, tak by były to dla mnie przyjemne wędrówki. Wracam do ciepłego mieszkania w agroturystyce. Po prostu szanuje te góry - bo przyroda nie zna litości dla lekkomyślnych.

Nie obraź się, ale nie uda Ci się zrobić prostego transferu doświadczeń z puszczy i lasów janowskich (pięknych swoją drogą) na góry. To całkiem inna bajka. Zalecam ostrożność, logiczną kalkulację, a przede wszystkim nie dzielenie gór na łatwe i trudne, stąd już blisko do lekceważenia, a lekceważenie zazwyczaj przysparza pracy GOPRowi.
Na koniec uwaga ogólna - nikt nie chce Ciebie zniechęcić do gór, po prostu boimy się o Wasze tyłki. Dlaczego? Pewnie nieco powątpiewamy w Wasze umiejętności orientacji w terenie. Dlaczego? no weź mapę i sprawdź gdzie te Czechy leżą, a gdzie Bieszczady. No, kurcze...

PS. Alegorn bylbym wdzięczny za rady odnośnie rakiet:)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Poprzednia strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi