Kirkut w Woli Michowej

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez Nic To. » 22 kwi 2010, o 22:03

Piotr_S napisał(a):Można było do takich wniosków dojść przed akcją i jej po prostu nie zaczynać.

Już za późno, stało się, więc do nie zaczynania zastosuję się przed zaczęciem następnej akcji.
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.
Avatar użytkownika
Nic To.
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 21
Dołączył(a): 15 lis 2009, o 11:04

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 22 kwi 2010, o 22:47

Magda dopiero patrząc się na zdjęcia z Czystogarbu uzmysłowiłam sobie ile zrobiliśmy. Piękne fotografie, dziękuję za ich wrzucenie.


Moim zdaniem jest problem i należy go rozwiązać. Jutro zadzwonię do pani Agnieszki. Nie pamiętam gdzie, czy to jest w Torze czy talmudzie ale na pewno jest wzmianka, że na cmentarzu żydowskim nie można wypasać zwierząt. Dobrym rozwiązaniem byłby zwykły pastuch, taki sam, który kilometrami grodzi pastwisko. postaram się też zadzwonić do właścicieli koni o ile zdobędę ich numer tel.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez vm2301 » 23 kwi 2010, o 05:30

lucyna napisał(a):Moim zdaniem jest problem i należy go rozwiązać. Jutro zadzwonię do pani Agnieszki. Nie pamiętam gdzie, czy to jest w Torze czy talmudzie ale na pewno jest wzmianka, że na cmentarzu żydowskim nie można wypasać zwierząt


Lucynko nie trza konsultacji z panią Agnieszką, ani też czytania Tory, czy Talmudu, by dojść do wniosku, że końskie gówna na terenie cmentarza, to niezbyt fortunna ozdoba.
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki
 
Posty: 459
Dołączył(a): 12 mar 2009, o 08:55

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 23 kwi 2010, o 10:10

Piotr_S napisał(a):
lucyna napisał(a):Mam wątpliwości. Największym zagrożeniem dla kirkutu są konie. W to, że baba nie będzie ich puszczać na cmentarz nie wierzę. Następne prace to odsłonięcie dalszych przestrzeni na które będą mogły wejść zwierzaki.

Więc być może należy tym zainteresować właściciela terenu - jest nim o ile dobrze pamiętam nie Gmina Komańcza tylko Agencja Własności Rolnej, teren jest objęty również programem Natura 2000. Mamy tu do czynienia w jakimś sensie z profanacją - sprawę mogłaby również ruszyć Komisja Rabinistyczna, składając odpowiednią skargę, gdyż:
Agnieszka Nieradko napisał(a):zadaniem Komisji nie jest sprzątnie cmentarzy lecz nadzorowanie pracy wolontariuszy na nekropoliach oraz ogólnie rzecz biorąc kontrolowanie by co cokolwiek się na cmentarzu dzieje, odbywało się zgodnie z prawem żydowskim.

Jak widać nie odbywa się.
lucyna napisał(a):W niedzielę umówiliśmy się, że nie będziemy ruszać krzaczorów położonych tuż przy pastwisku, mają być czymś w rodzaju zasieków. Poza tym jak wytniemy wewnątrz przestrzeń to zwierzaki wejdą bardziej w głąb cmentarza i już nie tylko na obrzeżach ale także tam, gdzie jest najwięcej nagromadzonych nagrobków będzie tak nabrudzone jak pod olchami.

Można było do takich wniosków dojść przed akcją i jej po prostu nie zaczynać. Optymistyczniej trzeba patrzeć, ale być może istotnie najpierw warto byłoby uregulować sprawę koni - albo na drodze formalnej skoro nie ma innego wyjścia, albo odgradzając teren skutecznie. Pastuchy są i jak wszyscy widzieli są w odpowiedniej odległości od cmentarza - są jedynie nieskuteczne.


Właścicielem terenu jest gmina Komańcza. W chwili obecnej trwa przekazywanie cmentarza Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Cały proces formalno-prawny ma być zakończony latem. NATURA 2000 raczej nie ma nic wspólnego z ochrona zabytków, brałam w maleńkim stopniu udział w szkoleniach i konferencjach na ten temat, sieć to raczej ochrona terenów cennych przyrodniczo przed inwestycjami i dewastacja plus ochrona piorytetowych gatunków i siedlisk. Skontaktowałam się z FODZ, mają zająć się to sprawą. Gdy już zostaną właścicielami terenu cmentarza to ogrodzą go. Ten wątek jest czytany przez przedstawiciela Fundacji i przez kogoś z Komisji więc tą drogą także musimy prosić o udostępnienie kirkutu: brak drogi, ścieżki, mostku na Chliwnym. Należy pamiętać, że ten cmentarz jest też atrakcją turystyczną (wiem, że taki zestaw słów źle brzmi ale nie widzę powodu aby o tym nie mówić). Pod względem atrakcyjności ustępuję nekropolii w Lesku więc nie sądzę, żeby pojawiali się na nim masowo turyści. Następna kwestia to psy. To już nie w gestii Fundacji ale chyba właścicielki stadniny. Oby psiska nie pogryzły łydek gościom odwiedzającym kirkut.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 26 kwi 2010, o 12:46

Damian Nowak (Kolega z forum info) wrzucił na facebooku informację, że od 30 do 3 maja ratują cmentarz grek. w Płonnej. 3 mam wolne, chciałabym im pomóc ale niestety nie mam jak dostać się do Płonnej na godz.9. Czy ktoś z Was czasami nie jedzie w kierunku Komańczy rano 3 maja?
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 26 kwi 2010, o 18:20

Już znaleźli się Dobrzy Ludzie, którzy mnie podrzucą.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 29 lip 2011, o 12:00

Niestety, prac nie będziemy kontynuować. Nie oznacza to, że w tym roku nie będę pracować na cmentarzach. Wezmę udział w cmentarne warsztaty inwentaryzacyjno-remontowe na Pogórzu Bukowskim prowadzonych przez Stowarzyszenie do którego już tak naprawdę należę http://dmk.witryna.org/. Sądzę, że każdy będzie mógł pomóc w pracach, należy o tym tylko pogadać z Ewą Bryłą.
GINĄCA ATLANTYDA RUSINÓW VI-XI.2011 - projekt dotyczący inwentaryzacji i zabezpieczenia nagrobków na cmentarzach greckokatolickich nieistniejących wsi Płonna, Przybyszów, Karlików. W ramach projektu również realizujemy warsztaty, które odbędą się w dniach 31.07-13.08.2011 oraz wystawę. Dane potrzebne do zgłoszenia się na obóz znajdują się w linku kontakt
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Poprzednia strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

cron