Kirkut w Woli Michowej

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Kirkut w Woli Michowej

Postprzez Piotr_S » 13 lis 2009, o 09:23

Tak się nieśmiało zastanawiam, czy istnieje szansa skrzyknięcia się paru osób (wiosną) i zrobienia czegoś pozytywnego na tym kirkucie. Obecnie zachaszczony totalnie. Chodzi oczywiście o wycinkę krzaczorów, itp. - od macew są fachowcy i tylko oni moga się tym zająć. Magurycz (wówczas Nadsanie) prowadził tam prace w roku 1995/96.

Myślę że sprzęt bez problemu udałoby się załatwić, Kiju na pewno się w to włączy - zapewni dostęp do sprzętu, może jakichś dodatkowych ludzi, itp. Teren należy do Gminy, więc jakieś pozytywne ruchy z tej strony również byłyby możliwe. Szkoda tego cmentarza, jest na uboczu i mało kto tu zagląda, to nie Baligród czy Lesko.

Przy okazji mam pytanie do fachowców (nie wiem czy Szymon tu zagląda) - czy na tak rozproszonym terenie, gdzie macewy są porozrzucane w sporej odległości i miejscami na dużym stoku, istnieje możliwość ich częściowego zebrania i większego skupienia?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Piotr_S
Administrator

Re: Kirkut w Woli Michowej

Postprzez lucyna » 13 lis 2009, o 13:43

Piotr, po pierwsze ciekawa inicjatywa. Po drugie skrzyknąć można, wystarczy powiedzieć nam co i gdzie ale co ze zgodą komisji rabinistycznej. Wiesz coby się działo, gdybyś doprowadził do konfliktu. Nie wiem czy Szymon tu zagląda, ostatnio z nim rozmawiałam o inicjatywie forum info. Zbierają pieniądze na odrestaurowanie cmentarza w Berehach Górnych, potrzeba im tylko 3000 zł. Dołożę się wiosną. Sądzę, że także zainteresuje się to inicjatywą. Pogadaj z Jackiem Łeszegą z informacji w Lesku. Poznaliście się wiosną. On uratował kirkut w Ustrzykach Dol. Na pewno udzieli Ci rad.
lucyna

Postprzez Piotr_S » 13 lis 2009, o 14:07

lucyna napisał(a):ale co ze zgodą komisji rabinistycznej. Wiesz coby się działo, gdybyś doprowadził do konfliktu.

Dlatego na razie to tylko sonda, bo nie jest to robota dla jednej czy dwóch osób. Znaczy można i we dwie ale wtedy miesiąc zejdzie.

Po drugie mówię o posprzątaniu, bez ruszania macew. Teren trzeba odkrzaczyć i gdyby się to udało zrobić to byłoby już dużo, koszt minimalny.

Po trzecie nie sądzę żeby owa komisja robiła jakieś problemy, z drugiej strony prywatne moje zdanie jest takie, że licząc na ich inicjatywę za jakiś czas kirkutu wcale nie będzie i uważam że do sprzątnięcia nie jest to potrzebne, jednak jeśli będzie to tym lepiej. Ponadto teren jest własnością Gminy Komańcza - zawsze gmina żydowska może się zwrócić o oddanie i na pewno go dostanie. Zakładam że gdyby chcieli, to już by to zrobili - a to jak teren wygląda obecnie to wstyd dla jednych i drugich. Może to też być jakiś bodzieć, bo posprzątany teren chętniej wezmą - już gdzieś czytałem o takim przypadku... Są po prostu jakieś granice dopuszczania do dewastacji. Można też kombinować w drugą stronę - skoro zgodnie z tradycją żydowską cmentarza w zasadzie nie powinno się ruszać, to powiedzieć o tym jasno, upamiętnić stosowną tablicą i przede wszystkim nie mówić we wszelkich przewodnikach, itp. że kirkut jest atrakcją turystyczną (a dla przeciętnego turysty jest), bo to wstyd i żenada tam kogoś prowadzić.

W połowie sierpnia (akurat byłem w Baligrodzie) był tam również naczelny rabin Polski - Schudrich. Miał zaglądnąć również do Woli Michowej (może nie mógł trafić, bo w zaroślach słabo go widać obecnie, zwłaszcza latem..).
Są przymiarki w każdym razie, wiem że były prowadzone rozmowy na temat wykorzystania więźniów z Łupkowa do tej pracy - ale na razie chyba na gadaniu się kończy.
Ważne żeby coś za jakiś czas zacząć robić, bo na razie jest tylko gadanie i nic z tego nie wynika, macewy się walą, krzaki rosną.

Wiem również, że są żale po ostatnich pracach (1995/96) o czym czytałem na forach a dotyczących tego, że wiadoma osoba zobowiązała się do jego utrzymywania w należytym stanie. Ale z drugiej strony wcale się nie dziwię - sam bym takiej deklaracji też nigdy nie złożył.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 13 lis 2009, o 17:21

Sądzę, że będzie duży odzew, gdy podasz już konkrety. Przypomnij sobie tablicę Marcina. Wiele osób pojawiło się na Łopienniku. Rocznicę świętowaliśmy w jeszcze większym gronie. Trzeba nas tylko "poprowadzić", a to już będzie Twoja rola. ;)
lucyna

Postprzez Misieg » 16 lis 2009, o 15:35

Ja chętnie pomogę w miarę moich możliwości :)

Gdybyście mieli jakieś już konkrety to proszę o info.

Pozdrawiam
Michał
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 19 lis 2009, o 19:43

Wyjaśniła się nieco sytuacja w kwestiach formalnych. Dzięki uprzejmości jednego z forowiczów cytuję stanowisko Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na temat aktualnego stanu kirkutu w Woli Michowej:

- omawiana nekropolia znajduje się w trakcie procesu restytucji, co w konsekwencji prowadzi do chwilowego zaniechania możliwości prawnej prowadzenia wszelkich prac (w myśl przepisów prawnych), w tym również takich, które na celu maja przywrócenie świetności cmentarza

- istnieje możliwość /i na tej się skupiamy/ zadziałania niejako od drugiej strony- ogrodzenia nekropolii by zwierzęta z pobliskiej stadniny nie wchodziły na teren cmentarza. W tym celu fundacja prowadziła i wciąż prowadzi rozmowy z władzami pobliskiego cmentarza, by w okresie wiosennym więźniowie postawili ogrodzenie. Koszt ogrodzenia został wyceniony na kwotę 3 000 zł, przy czym do Fundacji zgłosiła się osoba skłonna wyłożyć na ten cel kwotę 1500 zł.

- obecnie na terenie wiezienia prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla więźniów w celu poszerzenia ich wiedzy z zakresu szeroko pojętej wiedzy o kulturze żydowskiej

- Fundacja posiada mapy, w okresie wiosennym zostanie wysłany przedstawiciel w celu min. wytyczenia granic nekropolii

- obecnie trwają również rozmowy z Konserwatorem Zabytków, a dotyczą prac renowacyjnych.

Gdy tylko będą znane końcowe ustalenia, terminy, itp., niezwłocznie poinformujemy o tym na forum i być może wiosną uda się zebrać kilka osób (dziękuję wszystkim chętnym) i w sposób skoordynowany z innymi (np. prace przy ogrodzeniu, itp.) przystąpić do działania.
Piotr_S
Administrator

Postprzez lucyna » 7 kwi 2010, o 08:13

Sądzę, że już o tym mogę poinformować. Jest grupa osób zainteresowanych ratowaniem tego cmentarza. Być może 17-18 kwietnia ruszą prace. Na razie jesteśmy w fazie rozmów. Jeżeli z przyczyn formalno-prawnych prace nie odbędą się w tym terminie to na pewno będzie to przesunięcie w czasie, a nie rezygnacja z uprzątnięcia tego miejsca. Chcemy tylko to miejsce oczyścić ze śmieci, połamanych gałęzi, być może wyciąć tarninę i inną roślinność porastającą to miejsce.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Agnieszka Nieradko » 9 kwi 2010, o 12:31

Szanowny Panie Piotrze S.jestem pracownicą Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy i pozwolę sobie odnieść się do Pańskich uwag na temat Komisji oraz przede wszystkim rozjaśnić Panu kilak spraw. Po pierwsze zadaniem Komisji nie jest sprzątnie cmentarzy lecz nadzorowanie pracy wolontariuszy na nekropoliach oraz ogólnie rzecz biorąc kontrolowanie by co cokolwiek się na cmentarzu dzieje, odbywało się zgodnie z prawem żydowskim. Więc Komisja nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności za to że cmentarz wygląda tak a nie inaczej. Odpowiedzialnym z utrzymanie porządku jest przede wszystkim właściciel i lokalna społeczność. Po drugie Komisja nie jest od robienia problemów. Każda nawet najbardziej szczytna inicjatywa powinna się odbywać z poszanowaniem obowiązującego prawa a na cmentarzu żydowskim obowiązuje prawo żydowskie. Obowiązuje ono w równym stopniu Żydów jaki nie-Żydów. Więc sprzątania cmentarza w sobotę nie wchodzi w grę, niewspominająca o świętach żydowskich. Rozmawiałam dziś z panią Lucyną, wysłałam jej mailem wytyczne dla wolontariuszy pracujących na cmentarzach, zapewne się nimi z Panem podzieli.
Pańskie uwagi że" cmentarz posprzątany chętniej wezmą" pozostawię bez komentarza...

Po drugie mówię o posprzątaniu, bez ruszania macew. Teren trzeba odkrzaczyć i gdyby się to udało zrobić to byłoby już dużo, koszt minimalny.

Po trzecie nie sądzę żeby owa komisja robiła jakieś problemy, z drugiej strony prywatne moje zdanie jest takie, że licząc na ich inicjatywę za jakiś czas kirkutu wcale nie będzie uważam że do sprzątnięcia nie jest to potrzebne, jednak jeśli będzie to tym lepiej. Ponadto teren jest własnością Gminy Komańcza - zawsze gmina żydowska może się zwrócić o oddanie i na pewno go dostanie. Zakładam że gdyby chcieli, to już by to zrobili - a to jak teren wygląda obecnie to wstyd dla jednych i drugich. Może to też być jakiś bodzieć, bo posprzątany teren chętniej wezmą - już gdzieś czytałem o takim przypadku... Są po prostu jakieś granice dopuszczania do dewastacji. Można też kombinować w drugą stronę - skoro zgodnie z tradycją żydowską cmentarza w zasadzie nie powinno się ruszać, to powiedzieć o tym jasno, upamiętnić stosowną tablicą i przede wszystkim nie mówić we wszelkich przewodnikach, itp. że kirkut jest atrakcją turystyczną (a dla przeciętnego turysty jest), bo to wstyd i żenada tam kogoś prowadzić.

W połowie sierpnia (akurat byłem w Baligrodzie) był tam również naczelny rabin Polski - Schudrich. Miał zaglądnąć również do Woli Michowej (może nie mógł trafić, bo w zaroślach słabo go widać obecnie, zwłaszcza latem..).
Są przymiarki w każdym razie, wiem że były prowadzone rozmowy na temat wykorzystania więźniów z Łupkowa do tej pracy - ale na razie chyba na gadaniu się kończy.
Ważne żeby coś za jakiś czas zacząć robić, bo na razie jest tylko gadanie i nic z tego nie wynika, macewy się walą, krzaki rosną.

Wiem również, że są żale po ostatnich pracach (1995/96) o czym czytałem na forach a dotyczących tego, że wiadoma osoba zobowiązała się do jego utrzymywania w należytym stanie. Ale z drugiej strony wcale się nie dziwię - sam bym takiej deklaracji też nigdy nie złożył.[/quote]
Agnieszka Nieradko

Postprzez lucyna » 9 kwi 2010, o 12:49

Pani Agnieszko, cieszę się i to bardzo, bardzo, że wypowiedziała się Pani na łamach Forum.
Mam same dobre wiadomości.
Oczywiście, uszanujemy prawo i tradycję. Szymon to przewidział, zaproponował zmianę programu, Magda wyraziła zgodę. W sobotę pracujemy na cmentarzu w Czystogarbie (Czystohorbie), a w niedzielę na kirkucie w Woli Michowej. To dopiero początek. Rozmawiałam z Magdą, na pewno jeszcze raz powtórzymy oczyszczanie cmentarza żydowskiego w tej miejscowości.
Moi Drodzy nawet nie wiecie jaka jestem szczęśliwa. Gadam z naszym Miśgiem. Zobowiązał się zebrać grupę w lecie i coś dobrego zrobimy. Która to będzie nekropolia nie wiemy. Na pewno w maju albo w czerwcu zostanie upamiętniony cmentarz z I wojny św. w Mikowie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 9 kwi 2010, o 18:27

Przeczytałam wytyczne. Nie widzę tu rozbierzności pomiędzy tym co mamy zrobić, a prawem żydowskim. Na interesuje tylko uprzątnięcie tego miejsca.
lucyna
Zbanowany

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy