Kompakt vs Lustrzanka

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Kompakt vs Lustrzanka

Postprzez MORF » 1 gru 2011, o 19:47

Wstęp
Po wielu latach użytkowania Lustrzanek (350D, 40D, 5D) na różnych wyprawach, wyjazdach itp. postanowiłem przesiąść się na kompakt marki Canon, model G11 (obecnie dostępny jest nowy model G12)
Porównując Małpkę do Lustra kierowałem się głównie wyprawami w góry, jednak taki mini test nie odbywał się tylko w terenie górzystym (o czym w dalszej części)
Porównanie nie jest typowym gdyż szerzej chciałbym przedstawić G11 czyli czym jest zaawansowany kompakt.

Do zmiany sprzętu w wyprawach zdecydowałem się po kilku wycieczkach z samym plecakiem foto lub plecak górski + torba foto gdzie nosiłem zazwyczaj Body + 17-40 + 70-200, wiele razy zdarzyło mi się że przez nie uwagę lub nie ostrożność sprzęt prawie nie został poważnie uszkodzony, jednak największym minusem była jego wielkość i waga, kiedy to podczas zwykłej wycieczki człowiek taszczył kilka kilo więcej tylko dlatego żeby zdjęcia były ładne.

Wychodzę z założenia że lustro jest do roboty, a kompakt dla przyjemności.

Wybór marki był prosty, jednak co do modelu miałem kilka oczekiwań które w większości spełnił G11, najważniejszą zaletą każdego kompaktu którego będziemy porównywali do lustrzanki jest jego wielkość i waga, minusem natomiast okaże się brak możliwości wymiany obiektywu czy gorsza jakość zdjęć.

Kilka plusów G11 nad tanimi kompaktami

Plusami G11 w porównaniu do tanich kompaktów (nie zaawansowanych) niewątpliwie jest zapis do formatu RAW, możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej, świetny af czy też wiele czułości iso do wyboru, jednak jeśli te funkcje nie są komuś potrzebne to lepiej przyoszczędzić kilka stówek i zakupić zwykły kompakt lub dozbierać ok 1200/1500zł. i zafundować sobie używaną lustrzankę z podstawowym szkłem.
ISO chociaż na papierze duże w rzeczywistości spokojnie bez większych strat można korzystać do iso400.
Ogniskowa (ekw.35mm) to 28-140 z niecierpliwością czekam na G13 gdzie może będzie w końcu szeroki kąt (24mm), kompakt posiada uchylny ekranik LCD.
G11 leżakuje sobie w futerale Lowepro.

Najważniejsze, jakoś zdjęć

Po kilku miesiącach użytkowania, G11 towarzyszył mi:
na wyprawach górskich
na spacerach
na sesjach portretowych
na weselach

za każdym razem obserwowałem jego wady jak i zalety, pomijając dwie ostatnie pozycje gdzie był użyty z czystej ciekawości (na chwilę podpiąłem radiowy zestaw do wyzwolenia lamp błyskowych i małpeczka na prawdę dawała radę)

Skupiając się na zdjęciach z wypraw górskich, spacerów - do których aparat został zakupiony, jakość zdjęć jest bardzo dobra, odwzorowanie kolorów świetne, przyznam że nie spodziewałem się takiej jakości po kompakcie.
Dodatkowo w jakości zdjęć pomaga nam zapis do formatu RAW, gdzie mamy pełną kontrole nad kolorami.

Porównanie

Kompakt:

+ wielkość i waga
+ RAW
+ możliwość podpięcia zewnętrznej lampy
+ duże czułości ISO
+ zmiana położenia ramki AF
+ uchylny ekranik LCD
+ intuicyjny tryb M
+ cena
+ możliwość podpięcia filtrów i konwerterów

- ogromny szum na wysokich wartościach iso
- brak szerokiego kąta
- zbyt duża ilość przycisków na wysokości kciuka
- słaby wizjer
- brak wyświetlacza na górnym panelu

G11
Klasyczne kadry z gór:

Obrazek

Obrazek

Panoramy (składane z 3 zdjęć pionowych)

Obrazek

Obrazek

Długi czas naświetlania

Obrazek

Obrazek

Ze spaceru

Obrazek

Obrazek

Lustrzanka

+ jakość zdjęć
+ możliwość zmiany obiektywów
+ możliwość dokupienia wielu akcesoriów

- kupno lustrzanki to dopiero początek wydatków
- wielkość i waga

5D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie zdjęcia zrobione aparatami 5D,40D, G11 można zobaczyć w galerii Picassa

Jako zagorzały fan Lustra, pomimo kilku wad kompaktu polecam zdecydowanie zakup kompaktu lub niewielkiej lustrzanki na wyprawy górskie.

Kilka zdań na koniec
Jednak pamiętajmy że to ja robię zdjęcia, a nie aparat
Dlatego jeśli chcemy a by nasze zdjęcia były dobre, a przynajmniej poprawnie skomponowane, naświetlone itp. poczytajmy o najbardziej podstawowych zagadnieniach dotyczących robieniu zdjęć.
W internecie masa jest darmowych poradników np. Szeroki Kadr

Moje porównanie opierało się tylko na modelach które miałem osobiście i mogłem je "testować", oprócz typowych kompaktów i lustrzanek można kupić np.hybrydy, kompakty z wymienną optyką czy systemy 3/4.
Nie należy brać go na poważnie gdyż każdy z nas ma inne oczekiwania co do wykonanych fotografii.
Na wielu forach spotkać można prawdziwe "perełki" fotografii krajobrazowej, oni nie rozstają się ze swoim lustrem nawet gdy wchodzą na łańcuchy, jak widać wszystko zależy od umiejętność fotografa.
Uwagi i sugestie mile widziane.
MORF
Stonka bieszczadzka

Re: Kompakt vs Lustrzanka

Postprzez hadamlicz1 » 1 gru 2011, o 21:42

MORF napisał
Jednak pamiętajmy że to ja robię zdjęcia, a nie aparat

Mała dygresja . Aparat bez człowieka zrobi zdjęcie ,człowiek bez aparatu nie.
Co zrobić ? Takie czasy!

Goneralnie to mam bardzo zbliżone zdanie do Twojego.

Ale wiesz czasem jeździmy autem , czasem rowerem i jedno i drugie jest fajne !

A pozatym powoli staje się fanem Twojej galerii . Pozdrawiam!
Nic mnie tak nie męczy, jak niechodzenie po górach!
Hadamlicz
hadamlicz1
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez nemo7 » 4 gru 2011, o 23:06

Sam aparat nie zrobi - to nie robot :lol: trzeba go włączyć...
Ja staram się z sobą zawsze zabierać dwa, nie zawsze chce mi się wyciągać lustrznkę z plecaka, a kompakta mam przy pasku, chociaż niestety robi "gorsze" zdjęcia (już "staruszek"-Canon 100) ale jestem i tak zadowolony. A teraz lustrzanki coraz lżejsze, chociaż w górachgdy jest się "ślimakiem" każdy gram się liczy i z czegoś trzeba zrezygnować... ale nie zawsze z aparatu ;) A zdjęcia bardzo ciekawe. Pozdrawiam
"Niebo zamiast dachu. Wiatr zamiast ścian. Dla niektórych to dom"
nemo7
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Jarecki » 18 gru 2011, o 11:18

Również korzystam z 5d, do którego najczęściej podpięty jest 17-40mm F4/L, jednak ze względu na wagę sprzętu (dodatkowo z Gripem) i fakt, że taki zestaw jest dość nieporęczny również zastanawiałem się nad zakupem jakiegoś niedużego kompaktu. Przyzwyczajony w pewnym sensie do marki Canon (sprzęt tej firmy nigdy mnie nie zawiódł) wybór małpki ograniczony będzie raczej do tej firmy.

W zasadzie Twój opis przekonał mnie do G11. Musiałbym wybrać się gdzieś do sklepu, sprawdzić ten aparat organoleptycznie (jak leży w dłoni, etc.). Zdjęcia mnie przekonują.

P.S. Twoje fotografie są świetne.
Jarecki
Stonka bieszczadzka

Postprzez ogorkowa » 25 sie 2013, o 22:31

Cuuuuuuuuuudowne zdjęcia ! Wyglądają jak na okładki najlepszych makazynów. Naprawdę. Chciałoby się je oglądać i oglądać ! Wspaniałe ujęcia i kadry! Super!
ogorkowa
Stonka bieszczadzka

Postprzez Kasia3443 » 6 paź 2013, o 09:59

Ten link do galerii picassa co wkleiles nie działa mi. Chcialam zobaczyc resztę bo te sa cudwone.
Kasia3443
Stonka bieszczadzka

Postprzez Monksona » 9 paź 2013, o 08:51

Zastanawiam się właśnie co kupić bo mój aparat odmówił posłuszeństwa. Chyba zainwestuje w lustrzankę bo lepsze zdjęcia bezapelacyjnie wychodzą.
Monksona
Stonka bieszczadzka

Postprzez lukasso » 8 lis 2013, o 12:24

Rety, niesamowite zdjęcia! Zawsze marzyłem o lustrzance, teraz chyba jeszcze bardziej na nią zachoruję... Choć mam świadomość, że to nie tylko aparat, ważne są też umiejętności. No ale od czegoś trzeba zacząć :)
lukasso
Stonka bieszczadzka

Postprzez wawrzyk » 12 lis 2013, o 19:30

Te zdjęcia są genialne !!!
wawrzyk
Stonka bieszczadzka

Postprzez Kudel » 25 lis 2013, o 15:15

MORF - przekonałeś mnie do zakupu lustrzanki. Kompakt idzie w odstawkę niedługo :).
Kudel
Stonka bieszczadzka

Następna strona

Powrót do Fotografia