Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 13 wrz 2011, o 10:22

IraS napisał(a):
lucyna napisał(a):Z tego co wiem to nie. Moim zdaniem to jest dobry dyrektor, nie mamy na szczęście w Bieszczadach lunaparku.

Lunaparku może i nie za to świetne małpiegaje i tory przeszkód na Połoninach

Mając do wyboru tory przeszkód i ludzi grillujących na Tarnicy wybieram tory przeszkód. Życie pokazało, że muszą być zabezpieczenia. W sumie rzadko jestem na najwyższej górce w Bieszczadach, tylko kilka razy w roku ale to co widzę diablo nie podoba mi się. Pokoty turystów leżących na trawie, dzieciaki wrzeszczące i zbierające kwiatuszki dla mamusi, panowie gaszący papierosy w trawie, była nawet parka grillująca to moim zdaniem lekka przesada. O pielgrzymce nie wspomnę. To obraz prawie codzienny, być może bariery to powstrzymają.
Miejże litość, w innym wątku narzekaliście na brak tablic na ścieżkach dydaktycznych. Są małpie gaje źle, nie ma - też źle.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 13 wrz 2011, o 10:33

No właśnie to miej litość i tych ludzi tam nie prowadzaj, ulżysz Tarnicy. I po co te zabezpieczenia jak za chwile wyraża się zgodę na "drogi krzyżowe" które idą jak im się podoba, co widać na wielu zdjęciach. Może wyznaczyć dwie trasy na które będą wpuszczane grupy zorganizowane (Tarnica z Wołosatego) i (Chatka z Wyżnej) odrutować je drutem kolczastym, zaminować a resztę szlaków po prostu zamknąć dla grup większych niż 10 osób i przestać masakrować krajobraz wszystkich Połonin.

Albo zrobić od razu tak i nikt nie wyjdzie poza i nic nie nadepnie, będzie nowocześnie i trwale :twisted:

Obrazek
IraS
Administrator

Postprzez lidkru » 13 wrz 2011, o 10:38

Iras, startuj na dyra, masz pomysły ;)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 13 wrz 2011, o 11:23

IraS napisał(a):No właśnie to miej litość i tych ludzi tam nie prowadzaj, ulżysz Tarnicy. I po co te zabezpieczenia jak za chwile wyraża się zgodę na "drogi krzyżowe" które idą jak im się podoba, co widać na wielu zdjęciach. Może wyznaczyć dwie trasy na które będą wpuszczane grupy zorganizowane (Tarnica z Wołosatego) i (Chatka z Wyżnej) odrutować je drutem kolczastym, zaminować a resztę szlaków po prostu zamknąć dla grup większych niż 10 osób i przestać masakrować krajobraz wszystkich Połonin.

Albo zrobić od razu tak i nikt nie wyjdzie poza i nic nie nadepnie, będzie nowocześnie i trwale :twisted:

Obrazek

Bądź człowiek i nie strasz. Ohyda :evil:
Jeżeli chodzi o pielgrzymki to pełna zgoda. Jeden przemarsz moim zdaniem powoduje więcej szkód niż pozostali turyści w sezonie.
To nie tak. Moim zdaniem grupy zorganizowane pod "wodzą" dobrego przewodnika powodują mniejsze straty. Ja na ten przykład jestem cerberem, nie ma łamania regulaminu, gdy prowadzę. Poza tym my przewodnicy jesteśmy na celowniku, pod schroniskiem na Połoninie Wetlińskiej Strażnik wlepił z tego co wiem 15 mandatów grupie prowadzonej przez Goprowca-Przewodnika, na innego polowano - sami turyści byli oburzeni zachowaniem grupy i ich przewodnika. Przy najbliższej okazji o ile znam naszych Filanców oberwie mu się i to dobrze. Takie przykłady działają mobilizująco na nas.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 13 wrz 2011, o 11:40

Ja nie wiem w jaki sposób ty panujesz nad grupą 40 dzieciaków, ale często widzę takie obrazki. Wycieczka wykupuje bilety na szlak i w tym momencie jeszcze są zbici w kupę, ale już po 15 minutach peleton rozciąga się na dobre sto metrów a przewodnik przeważnie idzie na końcu grupy, więc w jaki sposób może upilnować tych co są już za kilkoma zakrętami dużo z przodu. Nie widzi czy ktoś zszedł ze szlaku, zerwał kwiatka czy rzucił w krzaki papierek od cukierka. Drugi obrazek to schronisko na Wetlińskiej, dochodzi grupa, przewodnik idzie na kawę do środka a dzieciarnia hasa na siatkach po grani i gdzie tylko uda im się wejść. Z moich obserwacji wynika, że nie są to jednostkowe przypadki, tak się dzieje zawsze. Pominę już fakt darcia się w niebogłosy przez takie watahy, słychać je już z kilometra. Gdyby wpuszczano na szalki grupy nie większe niż 10 osób byłbym skłonny uwierzyć, że nad taką można zapanować a i przewodnicy by mieli więcej pracy bo jeden autokar musiało by obsługiwać ich kilku ;)
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 13 wrz 2011, o 12:34

Kłania się metodyka prowadzenie grupy i żelazna dyscyplina. Mi jest łatwiej prowadzić, bo mam wiedzę przyrodniczą. W autokarze wprowadzenie, wierz mi na słowo dzieciaki uwielbiają słuchać o zwierzątkach i roślinkach. Potem przed wejściem na szlak pogawędka, przestawienie reguł obowiązujących w górach, w tym regulaminu. Przede wszystkim ustawienie nauczycieli, przewodnik nie jest od pilnowania grupy, od tego są opiekunowie. Idę zawsze na przodzie, za mną grupa, tempo uzależnione od tempa najsłabszej osoby, za wyjście poza przewodnika op... i to niezły. Jeden z opiekunów zamyka grupę, pozostali idą rozstawieni w środku. Nie prowadzę po szlaku lecz po ścieżce edukacyjnej, częste przystanku, tu jest taka roślinka, to jest pyszne, to jest łupek, a to bukwa itd. To dyscyplinuje grupę, poza tym przez cały czas gadam z dzieciakami z przodu odpowiadając na setki pytań.
Pod schroniskiem porządku pilnują nauczyciele czy opiekunowie. Oczywiście poinformowani o wysokości mandatów, mundury Straży Parku są widoczne i działają mobilizująco. Poza tym coby o Chłopakach nie powiedzieć to lubią sobie pogadać ze mną, a ja z Nimi i wszyscy wespół zespół z grupą. W ub. roku jeszcze był w budce kasowej Sołtys Wetliny więc zanim weszliśmy to byliśmy objaśniani, przeważnie kończyło się to bólem przepony ze śmiechu.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 13 wrz 2011, o 13:21

Załóżcie może wątek pt. "dobre rady dla przyszłego dyrektora" + poradnik "jak być dobrym przewodnikiem i radzić sobie ze stadem rozwrzeszczanych gówniarzy wśród roślin chronionych gór Polski". Ewentualnie wątek na sugestie co do działań BdPN (ten byłby akurat pożyteczny, włącznie z tym, że i ktoś z parku może by na tym skorzystał). Bo coś czuję że jak wszyscy zaczną tu wylewać swoje żale na park to miejsca na serwerze braknie a temat wątku jest nieco inny i bardziej zwięzły ;)
Piotr_S
Administrator

Postprzez jerzumarian » 14 wrz 2011, o 19:58

Napiszę krotko.
Dobry dyrektor PN to dyrektor KaPeeNu (dla bieszczadzkich wilków- Karkonoskiego PN) pan Andrzej Raj. jak ktos ma watpliwości odsylam do info o działaniach parkow narodowych opublikowanych przez min ochr środowiska. A Pan Winnicki wedle mnie winien szukać pracy w grin-PiS-ie. Tyle od malkontentnego i niekompetentnego Jerza
Ps. Jestem tylko półprzewodnikiem ostatnio. ale nie narzekam na moje grupy. a kto jest najlepszym przewodnikiem na swiecie wszyscy wiemy. nie napiszę kto z imienia i nazwiska bo mi Pioter wlepi mandat. Poza tym mogloby to zostać odebrane jako niedozwolona reklama. Pozdrawiam wszystkich słabych przewodników takich jak ja.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez leobek » 26 wrz 2011, o 21:35

Witam
Wklejam link do wiadomości na temat konkursu - artykuł "Dokąd zmierza ochrona przyrody w polskich parkach narodowych?":
http://prawylas.pl/
leobek
Stonka bieszczadzka

Postprzez browar » 26 wrz 2011, o 22:16

leobek napisał(a):Witam
Wklejam link do wiadomości na temat konkursu - artykuł "Dokąd zmierza ochrona przyrody w polskich parkach narodowych?":
http://prawylas.pl/" target="_blank" target="_blank

Ciekawy artykuł tylko medium mało ciekawe - jakieś dziwaczne antynergalowe akcje,Gadomski itp,itd
Mógłbyś trochę nam przybliżyć problem, jako człek z wewnątrz,tak bez skrzywienia prawicowego albo łukacijewskiego??

A tak na marginesie - co z muzeum w Tarnawie N ? Wydano parę stówek na remont i... ????
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska