Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 7 paź 2011, o 17:41

Z tego co wróbelki ćwierkają w Bieszczadach wynika, że nowy dyr będzie 14. Te same wróbelki bardzo dobrze poinformowane ćwiergolą, że minister wściekł się na naszych parkowców po tym jak ten wytypowany na nowego dyrektora zrzekł się stanowiska na rzecz tego drugiego.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez Piotr_S » 8 paź 2011, o 14:27

lucyna napisał(a):Z tego co wróbelki ćwierkają w Bieszczadach wynika, że nowy dyr będzie 14. Te same wróbelki bardzo dobrze poinformowane ćwiergolą, że minister wściekł się na naszych parkowców po tym jak ten wytypowany na nowego dyrektora zrzekł się stanowiska na rzecz tego drugiego.

W sumie to nie ma znaczenia co mówią wróbelki, bo jak było naprawdę wiedzą tylko zainteresowani. Natomiast nie wygląda to dobrze i na pewno wszystkim czterem panom wystawia laurkę - ale chyba taki był cel założenia tego wątku, tylko się okazało, że mało kogo tak naprawdę obchodzi, który z panów będzie dyrektorem (oprócz ministra ;)). Park nigdy nie czuł potrzeby informowania o swoich działaniach za pośrednictwem for i nadal nie będzie czuł - co zrozumiałe, więc temat nie pojawił się tu przypadkowo.

Podany wyżej link - fakt, do bardzo nieciekawego medium - wnosi niby coś do tematu, bo skoro został tu podsunięty, to zakładam że reprezentuje wersję (i poglądy) zainteresowanych. Wnosi tyle, że jak na dłoni widać że to tylko gierki o stołki. Stołki - nie stołek, bo zmiana na stanowisku dyrektora o 180 stopni wiąże się na ogół (a nawet powinna) ze zmianą na kilku podległych stanowiskach. Jeżeli prawdą jest, że kandydaci wystartowali jako "koalicja" to jest to co najmniej nieetyczne (ale też nie zabronione). Jeżeli prawdą jest, że jeden z nich odmówił przyjęcia stanowiska (art. temu zaprzecza), to powinien mieć co najmniej dożywotni zakaz ubiegania się o takie i podobne stanowisko, bo to nie konkurs krasomówczy, gdzie można sobie robić jaja. Kolektywnie to do Sejmu można kandydować, akurat była okazja. Rodzi to też podejrzenia, że wyniki takie zostały osiągnięte celowo - tak, aby obecny dyrektor miał punktów najwięcej (choć więcej trudno by było mieć). Krótko mówiąc zwykłe gierki, a my nie mamy ani wpływu na to kto będzie dyrektorem, ani co będzie potem robił, więc i ta wiedza do niczego nie potrzebna.

I żeby nie było że jestem anty i malkontent: mijająca kadencja była średnia dla wielu turystów i kiepska dla wizjonerów chcących wyciągów na Szerokim czy innej Tarnicy, albo lunaparku w dolinie Wołosatki, natomiast dobra dla przyrody. Mimo kilku kontrowersyjnych decyzji i kilku nieprzemyślanych (nawet tak błahych jak ostatnia akcja z psem przewodnikiem - ale niestety ma to wpływ na wizerunek parku). Trzeba w tej materii postępować twardo, bo każda liberalizacja czy ustępstwo powoduje efekt cielaka chcącego całą rękę i wchodzenie na głowę. Nie miałbym zatem nic przeciwko, aby obecny dyrektor został na stanowisku kolejne 5 lat.
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 8 paź 2011, o 14:37

No prawda.
Coby nie powiedzieć kandydaci byli diablo dobrzy. Bardzo chciałabym aby dyr Winnicki był nadal dyrektorem. Nie mamy jednak na to wpływu. Boje się, żeby po tym "wyczynie" parkowców nie dano nam spadochroniarza, który doprowadzi do tego, że zamiast parku narodowego będziemy mieć lunapark. Ostatnio wykłócałam się z miejscowymi z okolicznych miejscowości, na samo wspomnienie otwiera mi się nóż w kieszeni. Mam nadzieję, że nie będą mieli żadnego wpływu na decyzje nowego dyrektora. Strach pomyśleć coby było, gdyby dać im palec. Prawdę powiedziawszy rzadko spotykam się z taką dawką głupoty, wręcz kretynizmu i ignoracji z jaką miałam kontakt w czasie rozmowy z miejscowymi, w tym przedstawicielami bysnesu turystycznego.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez leobek » 9 paź 2011, o 13:30

Witam

Pogłoski o tym, że drugi kandydat zrezygnował są zdecydowanie nieprawdziwe. Minister nie zaproponował stanowiska żadnemu z uczestników konkursu. Oficjalna odpowiedź jest bradzo mętna - wynika z niej, że ogłoszono nowy konkurs ponieważ dotarły do Ministra wiadomości na temat trudności we współpracy Parku ze "środowiskami lokalnymi". Rozporządzenie nie przewiduje takiej przyczyny ogłoszenia nowego konkursu (Minister więc postąpił, moim zdaniem, zdecydowanie niezgodnie z prawem). Konkurs się odbył, pytania były stosunkowo trudne, komisja chyba oceniała sprawiedliwie (ja przynajmniej nie mam pretensji co do otrzymanej oceny), wszyscy kandydaci mieli dobry wynik (powyżej 90 pkt. - pomimo tego nikt nie został wybrany. Jest to co najmniej dziwne. Dyrektor powinien stać na straży przyrody Parku - Minister również. Samorządy raczej nie będą Parkowi przychylne - tak się dzieje w całej Polsce. Minister powinien stanąć po stronie przyrody a nie samorządów chcących zabrać Parkowi wszystkie mieszkania. Oczywiście mogę sobie wyobrazić sytuację, że mieszkania są prywatne i nie szkodzi to przyrodzie. Aby tak było trzeba by zmodyfikować kilka ustaw - a o tym nikt nie myśli. Jak na razie własność prywatna w środku parku narodowego prowadzi do wielu konfliktów - tak jest w Pienińskim PN, w Ojcowskim PN, w Kampinoskim PN i innych. Nie sądzę aby w Bieszczadach było inaczej. Park jest Parkiem Narodowym a nie lunaparkiem, czy Parkiem samorządowym - i moim zdaniem tak powinno pozostać.

Pozdrawiam.

PS. Komentarze do tekstu na "Prawym lesie" to głównie żenujące pomówienia i nie będę się do nich odnosił.
leobek
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 19
Dołączył(a): 7 wrz 2011, o 21:28
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 11 paź 2011, o 05:48

Kilka miesięcy temu analizowałam infrastrukturę turystyczną na terenie gminy Cisna. Oto kilka danych. Na terenie gminy Cisna mamy 161 obiektów hotelarskich,84 z nich jest prowadzonych przez miejscowych lub takie osoby,które w gminie prowadzą interesy dłużej niż 10 lat (tu zarabiają w sezonie ale mieszkają i płacą podatki np. w Rzeszowie,Krakowie,na Śląsku,w Lubelskiem),77 obiektów należy do przyjezdnych,który chcą tu robić interesy. Są to nowe inwestycje,działające nie dłużej niż 5 lat,większość z nich powstała 2-3 lata temu. Na 161 obiektów 31 to gospodarstwa agroturystyczne –oczywiście z nazwy,gdyż na terenie gminy Cisna nie ma rolnictwa –naliczyłyśmy tylko 3 miejsca,gdzie są zwierzęta gospodarskie inne niż konie służące turystom. Mamy do czynienia więc z turystyką wiejską,ale kwestie finansowe są typowymi rozwiązaniami dla agroturystyki (podatki).
Czy mam godzić się na to,aby ten teren ceny przyrodniczo,jedyny w swoim rodzaju,będący w sieci NATURA 2000 w bardzo dużej mierze (także więc cenny dla całej Unii Europejskiej) ma być miejscem do robienia interesów dla ludzi nie związanych z naszym regionem,traktujących go jak każdy inny kawał ziemie w naszym Kraju z którego można nie zważając na interes przyrody i mieszkających tu ludzi,wyciskać każdym sposobem pieniądze?

Następna kwestia. Praca dla miejscowych. To w dużej mierze mit. Bardzo dużo gestorów zatrudnia osoby spoza Bieszczadów,dla naszych nie ma pracy. Jeżeli jest to bardzo słabo płatna. Oficjalnie na terenie województwa podkarpackie średnie płace pracowników sektora turystycznego są ponad 40 % niższe niż średnie płace w regionie. I tak są to szczęśliwcy,którzy mają zatrudnienie,rzesza pracuje na czarno. Zarabiają 5 zł/godz pracy i jak szef jest uczciwy to wypłaci całość dniówki,bywają z tym jednak kłopoty.

Jeżeli jedyny argument Pana Ministra na niekorzyść obecnego Dyrektora to ten, że nie potrafi porozumieć się z miejscową branżą turystyczną to ja to …(tu brzydkie słowo). Proszę zastanówcie się nad moim postem.
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 17 paź 2011, o 19:03

Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez leobek » 18 paź 2011, o 21:57

Witam
W mojej ocenie właśnie naciski samorządowców były główną przyczyną nierozstrzygnięcia konkursu na stanowisko Dyrektora Parku.
Ale nie jest to jedyne zagrożenie. Okazuje się, że spadkobiercy ostatnich właścicieli Beniowej i Bukowca domagają się około 150 mln zł odszkodowania za utracone nieruchomości (głównie lasy) - po połowie od Lasów Państwowych i Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 19
Dołączył(a): 7 wrz 2011, o 21:28
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez Piotr_S » 20 paź 2011, o 08:40

leobek napisał(a):Ale nie jest to jedyne zagrożenie. Okazuje się, że spadkobiercy ostatnich właścicieli Beniowej i Bukowca domagają się około 150 mln zł odszkodowania za utracone nieruchomości (głównie lasy) - po połowie od Lasów Państwowych i Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Ale nie jest to zagrożenie związane z osobą dyrektora - a raczej niezależne od tego kto nim będzie. Przy czym w naszym realiach uzyskanie takiego odszkodowania jest praktycznie niemożliwe, zatem nie zawracałbym sobie za bardzo tym głowy.
Avatar użytkownika
Piotr_S
Administrator
 
Posty: 1365
Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:33

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez leobek » 27 paź 2011, o 21:49

Witam

Namiar na nowe wątki w temacie:

http://przeglad-bieszczadzki.pl/?p=783" target="_blank
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3497 ... _Spor.html" target="_blank

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 19
Dołączył(a): 7 wrz 2011, o 21:28
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 19 lis 2011, o 14:46

Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje Panie Dyrektorze :)
Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Mam nadzieję, Panie Dyrektorze, że w Pańskim sercu nadal pozostanie troska o Turnicę i park, który nie powstał Turnicki Park Narodowy.
Kurczę Kolega z Forum nowym szefem Parku, niezłe :)))
Avatar użytkownika
lucyna
Zbanowany
 
Posty: 2158
Dołączył(a): 1 lut 2010, o 10:04
Lokalizacja: Góry Sanocko-Turczańskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.