Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Rośliny i zwierzęta, czyli wszystko na temat bieszczadzkiej przyrody oraz problemy i zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska i ekologią

Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez leobek » 10 wrz 2011, o 23:02

Witam
Na początku lipca odbył się konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W konkursie startowało 5 kandydatów (4 pracowników Parku i jeden emerytowany pracownik Parku). Wszyscy kandydaci uzyskali bardzo wysokie noty - sporo powyżej wymaganego minimum. Komisja rekomendowała ministrowi dwóch kandydatów. Niestety kilka dni temu Minister Środowiska unieważnił konkurs bez POdania przyczyn.
I jak tu mówić przestrzeganiu prawa.

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka

Re: Konkurs na Dyrektora Bieszczadzkiego PN

Postprzez lucyna » 10 wrz 2011, o 23:28

Hmm nie wydaje mi się aby to była sprawa polityczna. Przeważnie poszczególne rządy w poważaniu mają ochronę środowiska i nie ważna jest opcja z jakiej się wywodzą.
Jestem niezmiernie ciekawa kto zostanie nowym Szefem Parku. W sumie to dyrektor wskazuje na piorytety, oby przyszły miał na uwadze przede wszystkim ochronę przyrody i nie dał się zwariować. Przywiązana jestem do naszej bieszczadzkiej przyrody i wszelkie ustępstwa na korzyść np. biznesu turystycznego, moim zdaniem, przyniosłyby nam same straty. Nie oznacza to jednak iż nie widzę pewnych, moim zdaniem, złych rzeczy. W sumie chyba można Nikosowi pozwolić na remont bacówki, taż to ani przyrodzie, ani środowisku nie szkodzi.
lucyna
Zbanowany

Postprzez leobek » 12 wrz 2011, o 19:26

Witam.
Myślę, że Minister ulega jednak naciskom politycznym. Ustawa o ochronie przyrody oraz ogłoszenie Ministra w sprawie konkursu precyzyjnie określa kryteria jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko Dyrektora. Wszyscy kandydaci te kryteria spełnili i zostali dopuszczeni do konkursu. Maksymalnie w konkursie można było dostać 125 pkt. Minimum aby móc być przedstawionym ministrowi wynosiło 65 pkt. Czterech kandydatów osiągnęło powyżej 90 pkt., najlepszy z nich miał 124 pkt. Nie wiem ile miał piąty kandydat. Komisja zarekomendowała Ministrowi dwóch najlepszych. Nie wybrał żadnego z nich. W komisji zasiadało 2 profesorów z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, przedstawiciel Marszałka Województwa i dwoje przedstawicieli Ministra. Minister zignorował ich werdykt i unieważnił konkurs bez podania przyczyn.
Tymczasem § 11. Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora parku narodowego określa dokładnie kiedy konkurs można unieważnić, brzmi on tak:
„W przypadku dopuszczenia przez komisję do prezentacji mniej niż trzech kandydatów, niewyłonienia przez komisję co najmniej dwóch kandydatów lub stwierdzenia naruszenia trybu przeprowadzenia konkursu ogłasza się ponowne przeprowadzenie konkursu”.
Jeśli minister nie lubi, np. łysych brodatych, czy jakichś innych to mógł to zastrzec wcześniej - po co przeprowadzać konkurs na niby.
Inną sprawą jest ocena dotychczasowej działalności Dyrekcji, tutaj oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania, ale moim zdaniem ma się to nijak do prawa obowiązującego przy wyłanianiu Dyrektora.

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka

Postprzez IraS » 12 wrz 2011, o 19:36

A tak z ciekawości. Startował w konkursie obecny dyrektor Parku ? A jeśli tak to załapał się do tej pierwszej dwójki i z jakim wynikiem ?
IraS
Administrator

Postprzez Piotr_S » 12 wrz 2011, o 20:06

Generalnie, aby coś pogdybać musiałyby być znane nazwiska owych dwóch kandydatów i ewentualnie sympatie polityczne. Moim zdaniem stanowisko dyrektora jakiegokolwiek PN obsadza się wg klucza politycznego. Podobnie jak od dawien dawna obsadza się w ten sposób stołki w RDLP - od dyrektora po nadleśniczego. A na tym terenie wszystko jest już w rękach PO, wystarczy zestawić chronologicznie jak się to odbywało:
nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna,
wójta, poseł a potem europoseł o tym samym nazwisku lecz odmiennej płci,
mianowanie Balwierczaka na dyrektora RDLP (skąd, przez kogo?)
likwidację Nadleśnictwa Wetlina (po co, przez kogo?),
zmiany personalne w innych nadleśnictwach,
itd.
Generalnie jak wszystko jest w rękach jednej opcji to na ogół też dobrze nie jest. Prędzej czy później.

Mija (lub już minęła) 5 letnia kadencja dyrektora, zapewne obowiązuje teraz jakiś termin rozpisania nowego konkursu i wyłonienia kandydatów (a co jeśli będą ci sami?).
Piotr_S
Administrator

Postprzez krzyś » 12 wrz 2011, o 20:35

Jak chcecie znać szczegóły, wystarczy zapytać Pani Danusi, gospodyni "Pod Szerokim Wierchem". ;)

P.S. Dyrektor BpPN to "fauna", czy "flora" Bieszczadów?
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez leobek » 12 wrz 2011, o 20:45

leobek
Stonka bieszczadzka

Postprzez lucyna » 12 wrz 2011, o 21:31

IraS napisał(a):A tak z ciekawości. Startował w konkursie obecny dyrektor Parku ? A jeśli tak to załapał się do tej pierwszej dwójki i z jakim wynikiem ?

Z tego co wiem to nie. Moim zdaniem to jest dobry dyrektor, nie mamy na szczęście w Bieszczadach lunaparku.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 12 wrz 2011, o 21:42

Piotr_S napisał(a):Generalnie, aby coś pogdybać musiałyby być znane nazwiska owych dwóch kandydatów i ewentualnie sympatie polityczne. Moim zdaniem stanowisko dyrektora jakiegokolwiek PN obsadza się wg klucza politycznego. Podobnie jak od dawien dawna obsadza się w ten sposób stołki w RDLP - od dyrektora po nadleśniczego. A na tym terenie wszystko jest już w rękach PO, wystarczy zestawić chronologicznie jak się to odbywało:
nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna,
wójta, poseł a potem europoseł o tym samym nazwisku lecz odmiennej płci,
mianowanie Balwierczaka na dyrektora RDLP (skąd, przez kogo?)
likwidację Nadleśnictwa Wetlina (po co, przez kogo?),
zmiany personalne w innych nadleśnictwach,
itd.
Generalnie jak wszystko jest w rękach jednej opcji to na ogół też dobrze nie jest. Prędzej czy później.

Mija (lub już minęła) 5 letnia kadencja dyrektora, zapewne obowiązuje teraz jakiś termin rozpisania nowego konkursu i wyłonienia kandydatów (a co jeśli będą ci sami?).

W mordę jeża. Co prawda to prawda. Tak i tak, mimo, że burzy się we mnie ekologiczna krew zagłosuję na nr 5 na liście PO czyli na Wójcinę Cisnej. Dobry kandydat, Baba z piekła rodem, skuteczna, samorządowiec znający region. Poza tym jestem Jej coś winna. Na naturowej konferencji Pani Wójt zapewne wzorując się na Gierku zapytała się, czy ekolodzy pomogą Jej zdobyć pieniądze na kanalizację gminy. Nie namyślając się odpowiedziałam, że tak. Oczywiście, wyrwałam się przed orkiestrę i dostałam op... . Głosując na Renatę wypełnię daną obietnicę. Kanalizacja to podstawowy problem w naszym regionie.

Z tego co wiem to byli diablo dobrzy kandydaci. Szkoda, że nie został już wyłoniony nowy Szef parku. Rzeczywiście to pachnie polityczną szopką. Zresztą mówi o tym Leobek, a On jest przecież najlepiej zorientowanym w temacie. Z tego co pamiętam to pod petycją w sprawie zmiany ustawy o ochronie przyrody chodziło nie tylko o zmianę prawa ale także o odpolitycznienie stanowiska dyr parku, a nawet o ochronę byłych dyr przed dyskryminacją m.in. na rynku pracy. Kurczę myślałam, że szefem będzie nasz forumowy Kolega.
lucyna
Zbanowany

Postprzez IraS » 13 wrz 2011, o 10:15

lucyna napisał(a):Z tego co wiem to nie. Moim zdaniem to jest dobry dyrektor, nie mamy na szczęście w Bieszczadach lunaparku.

Lunaparku może i nie za to świetne małpiegaje i tory przeszkód na Połoninach
IraS
Administrator

Następna strona

Powrót do Flora i fauna Bieszczadów, ochrona środowiska