Koszty wywozu nieczystości i śmieci

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Re: Koszty wywozu nieczystości i śmieci

Postprzez lucyna » 13 sty 2012, o 14:37

Taa, a od kiedy to obowiązuje monopol na świadczenie tego rodzaju usług? To po pierwsze, a po drugie dzwonić do gminy, wypytywać się o wywóz nieczystości hmmm :mrgreen: pachnie mi to :mrgreen:
Ścieki trafiają do oczyszczalni, co do tego nie mam wątpliwości.
Co do śmieci, na terenach, gdzie są niedźwiedzie nie mogą być stawiane kontenery. Zabrano nam. Śmieci są składowane w workach na poboczu drogi i w określanym dniu odbierane. Część domów ma plastikowe kontenerki, które są opróżniane.
Swoje śmieci, a jest ich żałośnie mało, przeważnie puszki po koci0psim żarciu odstawiam w starych reklamówkach. Jedna-dwie na dwa tygodnie. Śmieci papierowe palę, plastików staram się nie używać, a słoiki i inne szklane opakowania lądują w kontenerze.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 13 sty 2012, o 14:47

nie znam sie na Monopolach. Tak mnie poinformowano. że gmina ma podpisną umowe bieżącą z MPGK. a logika wskazuje ze to chyba najtańsze legalne. Skoro MPGK jest administratorem oczyszczalni w Ustrzykach to ma najniższe ceny przyjmowania gówna. tak jest przynajmniej w mojej zapyziałej gminie. prywatni szambiarze bulą więcej za zdanie gówna do oczyszczalni niz jej administrator, mający swoje gównowozy, zwane wozami asenizacyjnymi... Ale mi nikt nie kaze ich brać choć sa najtańsi. A w gminie Olszanica pani od gospodarki komunalnej nic nie słyszla o jakiejś małej oczyszczalence pode wsią... chyba że informacja pochodzi z jakiejś basni o skrzatach i innych małych przedmiotach.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez lucyna » 13 sty 2012, o 14:49

Taaa, niech ci będzie baśń o skrzatach i innych małych przedmiotach.
lucyna
Zbanowany

Postprzez jerzumarian » 13 sty 2012, o 15:01

lucyna napisał(a):Taa, a od kiedy to obowiązuje monopol na świadczenie tego rodzaju usług? To po pierwsze, a po drugie dzwonić do gminy, wypytywać się o wywóz nieczystości hmmm :mrgreen: pachnie mi to :mrgreen:
.

Dzwoniłem do wszystkich bieszczadzkich gmin, bo Twoja informacja wydala mi się ciekawa. a to dlatego, że Twoja gmina pod względem oczyszczania z wszelakich odpadów wydała mi się bardzo przyjazna obywatelom. i w zakresie śmieci, fakt, zdziwiłem się miło. Chciąłbym żeby mój rachunek co kwartał 240 zl wynosił 40 zł na rok od osoby. czyli 25 razy mniej niż obecnie. I niech Ci pachnie czym chce, sprawdzić chciałem i uważam że czytacz tego forum dostał rzeczowa informację. Ale moge się mylić. w końcu nie jestem nieomylny jak Ty.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Zagubiona » 13 sty 2012, o 16:01

I tak to się wszystko od początku przyszłego roku zmieni, bo będzie się uiszczać podatek "śmieciowy" do gminy, jednakowy co do wysokości w całej gminie, a to gmina będzie zawierała umowy z podmiotami, które śmieci wywożą.
Głównym powodem wprowadzenia takiego rozwiązania prawnego było to, że wiele osób zawierało wprawdzie umowy z firmami wywożącymi śmieci, ale np. na jeden kontener na rok. Umowę w razie czego, na wypadek kontroli mogli okazać, płacili za jeden kontener, a resztę śmieci wywalali do lasu lub palili.
Teraz będzie po równo dla wszystkich (od osoby lub od powierzchni lokalu, jak ustalą radni gminy) i umowy z poszczególnymi podmiotami już się nie będzie zawierać tylko zrobi to gmina.

Ustawa już weszła w życie teraz jest okres Vacatio Legis który daje gminom czas na przygotowanie się do pobierania tej opłaty, zawarcie umów z firmami (w trybie przetargów) itd.

Moim skromnym zdaniem - to powinno znacząco poprawić stan lasów i zmniejszyć ilość śmieci palonych w piecach.
Ostatnio edytowano 13 sty 2012, o 16:03 przez Zagubiona, łącznie edytowano 1 raz
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zagubiona » 13 sty 2012, o 16:02

... pomyłka ...
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 13 sty 2012, o 20:42

Nie wiem, nie wiem. Nie mam w tej chwili dostepu do moich kwitków, ale zdaje się ze sprawa jest uregulowana prawnie od dawna. Nie wiem czy ogólnopolsko czy samorządowo. kukne w najbliżższym czasie to zapodam info. a co do umów na jeden kontener na rok- u m,nie było do wyboru albo raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie. i nie jest to jakies widzimisię. Mnie tez sie wydawało ze w dwa tygodnie nie wyprodukuje kontenerka smieci. a jednak...
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Re: Turyści omijają Bieszczady. Co zrobić, by wrócili?

Postprzez vm2301 » 13 sty 2012, o 21:37

lucyna napisał(a):Różnica w cenie może polegać na tym iż Ty korzystasz z usług dużej firmy, jakiegoś zakładu oczyszczania miasta, a ja z usług jednoosobowej firemki. Mniejsza pojemność szambowozu, to taki ciągnik z doczepioną beką. Firma zajmuje się różnego rodzaju usługami.

Jaki procent gospodarstw taka szambo-ryksza obsłużyć może? 5%? 10%?
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 13 sty 2012, o 21:52

Hmm jakby to powiedzieć? Sytuacja podobna do tej z okolic Soliny.
lucyna
Zbanowany

Postprzez bogdan64 » 13 sty 2012, o 23:24

u mnie scieki i smieci od jednej osoby miesięcznie to koszt 20zł. Od 1 stycznia wszedł obowiązek segregacji odpadów. Gmina przygotowuje worki dla kazdego domu, spowoduje to na pewno zwiększenie kosztów. Wprowadzono limit na odpady, każdy dodatkowy worek można nabyć w gminie oczywiście za dodatkową opłatą.
bogdan64
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy