Książki, które polecamy

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Książki, które polecamy

Postprzez jerzumarian » 23 mar 2014, o 15:26

Od wczoraj czytam Znaki Szczególne autorstwa Pauliny Wilk.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez ania_m » 9 kwi 2014, o 16:31

Jerzu, widzę, że czytamy podobne pozycje. Polecam bardzo mocno reportaże M. Szczygła Niedziela, która wydarzyła się w środę - historie z lat '90 pokazujące życie ludzi na przełomie systemów. Jeżeli można to tak nazwać.
Springera czytałam dla odmiany Źle urodzone: Reportaże o architekturze PRL - bardzo ciekawy rozdział o budowie Dworca Centralnego. Zmęczyła mnie jedynie część o Hansenach, ale może dlatego, że podeszłam zbyt osobiście do tematu, bo o Lublin przecież chodzi...
A klasykę ktoś w towarzystwie czytuje? Moim numerem jeden są Nędznicy V. Hugo. Niesamowite historie, barwne kreacje bohaterów, uniwersalne problemy i jak dla mnie - świetna narracja. Nie trzeba czytać wszystkich książek. Wystarczy przeczytać tą.

Ktoś wcześniej pisał o Gaumardżos!: Opowieści z Gruzji. Jak wrażenia? Przyznam, że nie przebrnęłam. Zirytowała mnie straszliwie. Nudna narracja, sztuczność i historyjki na zasadzie: spotkałem kogoś - jedziemy, ale nie wiem gdzie - pijemy - robimy (mało) wesołe przygody - pijemy.
ania_m
Stonka bieszczadzka

Postprzez krzyś » 9 kwi 2014, o 21:26

ania_m napisał(a):Ktoś wcześniej pisał o Gaumardżos!: Opowieści z Gruzji. Jak wrażenia? Przyznam, że nie przebrnęłam. Zirytowała mnie straszliwie. Nudna narracja, sztuczność i historyjki na zasadzie: spotkałem kogoś - jedziemy, ale nie wiem gdzie - pijemy - robimy (mało) wesołe przygody - pijemy.
Powiem tak: ja przebrnąłem...
Jest to książka ani reportażowa, ani krajoznawcza, ani historyczna..., a jednak wszystkiego po trochu. No, nie zachwyciła.... Ostatni rozdział mogłem sobie podarować...
Ale żeby "recenzować" - trzeba przeczytać...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez ania_m » 10 kwi 2014, o 08:04

Jest to książka ani reportażowa, ani krajoznawcza, ani historyczna..., a jednak wszystkiego po trochu. No, nie zachwyciła.... Ostatni rozdział mogłem sobie podarować...
Ale żeby "recenzować" - trzeba przeczytać...

Stąd też pytam tych, którzy przebrnęli. Jasno zaznaczyłam, że nie przeczytałam do końca. Dzielę się wrażeniami z tej części, którą przeczytałam. I "recenzowaniem" absolutnie bym tego nie nazwała :)
ania_m
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 10 kwi 2014, o 08:26

Moim numerem jeden są Nędznicy V. Hugo

moze nie nr1, ale bardzo ważną i na honorowej półce stoi. A z klasyki to jeszcze Tołstoj z "Anną Kareniną" na czele. Chyba pora znów odkurzyć :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez ania_m » 10 kwi 2014, o 15:30

Annę Kareninę mam od kilku lat na liście do przeczytania, ale nie mogę się zebrać. Może w tym roku się uda.
ania_m
Stonka bieszczadzka

Postprzez jerzumarian » 10 kwi 2014, o 20:19

Temat rozwija się jak... marzenie...

Nie mam ostatnio czasu pisac recezyj, ale napomkne tylko,ze skończyłem juz Znaki Szczególne Pauliny Wilk. Książka dla mnie pasjonująca, czytałem o sobie i o nas- pokoleniu przełomu. Budziły sie we mnie wspomnienia pierwszego rowerku Pelikan, który strasznie zmasakrowalem dwa dni po otrzymaniu go od Rodziców, nawet rosolkiem z komunii mi się odbiło... bo był jeszcze z 1988 roku... Świetna pozycja, lekki jezyk i mimo,ze niektórym przeszkadza wypowiadanie się autorki w 1 os liczby pojedynczej, to ja w pelni identyfikuje sie z ta pozycją....no moze poza watkiem JPII. Al enie o to nie o to.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 20 kwi 2014, o 18:54

Wczoraj skończyłem "Zrób sobie raj" Szczygła niejakiego, czechofila i miłosnika dobrego humoru... Jestem zachwycony podejściem do tematu, ciekawym spojrzeniem na naszych sąsiadów... mimo,ze pisal tę książke Czechofil, to nie widze w jej treści zachwytu zauroczeńca, a jest w nim pogląd miłosnika, kogos zakochanego, kogoś, kto widzi i zady i walety... Polecam
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 24 kwi 2014, o 18:56

.... bieżaca lektura, to "Śladami Steibecka" autorstwa Gerta Maaka. Wyd Czarne. Książka - podróż. Podróż w dwóch swiatach. W swiecie Steinbecka (autora m.in Gron Gniewu) i w świecie wspólczesnym. Z licznymi odniesieniami do historii, do wspomnień , ale i do odleglejszych w czasie zdarzeń. Punkty na trasie Maaka wywolują potrzebę zdobywania wiedzy o obiektach mijanych w trasie, i opisywanych wcześniej przez Steinbecka w jego "Listach z podróży" i wspomnieniach. Polecam
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez ania_m » 24 kwi 2014, o 20:23

O patrz! A ja, w związku z tym, że ani Gottlandu ani Zrób sobie raj dostać w Lublinie nie mogę, kończę czytać Szczygła Láska nebeská. Krótka, ale ciekawa. O Czechach oczywiście! Myślę Jerzu, że mogłaby Ci się spodobać ;)
ania_m
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop