Książki, które polecamy

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Książki, które polecamy

Postprzez jerzumarian » 1 sty 2014, o 17:50

Jako,że takiego wątku nie odnalazłem na forum (sa beletrystyka i takie tam o Biesach) to proponuję w tym watku pisać o ksiazkach , które warto przeczytać. W informacji-recenzji proszę aby podawać podstawowe dane o książce, czyli tytuł, autor i krótką recenzję, info DLACZEGO TWOIM ZDANIEM WARTO PO DANY TYTUŁ SIĘGNĄĆ,a prosze nie pisac o pozycjach, które nie sa godne polecenia

Na początek kilka słów o książce, która dotarła do naszej gawry 30 grudnia po południu...
"Wanna z kolumnadą", Filip Springer. Wyd Czarne

Ksiązka o polskiej przestrzeni,w której autor w formie reportaży ukazuje dlaczego w naszym pieknym kraju tak wiele sprawia,że pieką oczy.... Brzydota osiedli kolorowanych na "pastelowo", "klejnoty" podobne do hotelu gołebiewskiego w Karpaczu, zaklejone nielegalnymi reklamami mury i płoty, getta w których ludzi nawet na skwerowych ławkach siadają do siebie tyłem, o braku planów zagospodarowania przestrzennego i ... o poziomie edukacji plastycznej i estetycznej naszego narodu. Reportaże Springera mimo piekących oczu pozwalają spojrzeć na otoczenie i krajobraz miejski w sposób bardzo realny i jednocześnie każe spojrzeć na swoją postawe wobec tych arcymaszkar i makabrył.... Polecam.
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Re: Książki, które polecamy

Postprzez jerzumarian » 6 sty 2014, o 12:34

Przed chwila skończyłem czytać Gottland. W zasadzie dziś zacząłem i dziś skończyłem. Pochłonął mnie. Reportaż Szczygła o sąsiadach, tych zza miedzy południowej, tych którzy w 1938 oddali się w ręce Hitlera bo zwyczajnie realnie obliczyli swoje siły ... o Batovkach, Bacie, Tomiczku, Vondraczkowej, Gott'cie, Havlu i Zdenku, trzeciej pochodni... Realizm spojrzenia, zimna krew(?).... Dobre na śniadanie
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Londar » 8 sty 2014, o 14:02

Ja polecam nasze polskie książki a w szczególności nasze bogactwo narodowe.
Londar
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 8 sty 2014, o 15:58

jerzu, żyjesz? :lol: :lol: :lol:
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 25 sty 2014, o 16:32

Londar napisał(a):Ja polecam nasze polskie książki a w szczególności nasze bogactwo narodowe.

Londarze, Twoja wypowiedź poruszyła moje serce i dusze do tego stopnia, że postanowiłem przeczytać Książke kucharską w opracowaniu Okrasy i musze przyznac ,że zawiera ona niesamowite bogactwo narodowe. Karkówka(chyba z kiboli jakiegos trzecioligowego klubu na podlasiu), Żeberka(poodbijane na ustawce w polu pod Świdnikiem), Golonki, kapusniaki iinne smakołyki wyaly mnie się szczególnym dobrem narodowym.
Wielkie bogactwo narodowe, które równiez tutaj nalezy wspomniec to nasz czarny wungiel kamienny i miedź, której to wydobywamy najwięcej w Europie...

Londarze, napisz jeszcze co powinniśmy czytać, bo wydałes sie zaiste moim guru w doborze literatury. Teraz będe czytał tylko to co polecisz i zaopiniujesz na forum bieszczadzkim.

lidkru napisał(a):jerzu, żyjesz? :lol: :lol: :lol:

Lidka , długo tu nie pisałem, bo serce mi nie pozwalało. Bałem się ,że peknie mi z milości do polskich dóbr narodowych.

Kilka dni temu skończyłem czytać "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", Andrzeja Stasiuka. Zbior opowiadań w charakterystycznym, dla autora przaśnym stylu, przenosi czytelnika w świat krain oddalonych od centrow i głównych traktów komunikacyjnych. Przenosi w świat zapomnianych wsi i miasteczek, w ktorych zycie toczy sie innym trybem, niźliw wielkomiejskim ryku samochodów, industrialnych dzielnic i gonitwie za mamoną. Dzięki tek książce można popodrózowac po Albanii, Dalekim wschodzie i krancach polski tej zapomnianej i niedocenianej. 170 stron czasu na rozmyslania i autorefleksję nad znajomością swojego wnętrza.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 25 sty 2014, o 22:12

jerzumarian napisał(a):"Nie ma ekspresów przy żółtych drogach", Andrzeja Stasiuka

.. i pewnie ją też przeczytam, gdyż:
1. lubię czytać Stasiuka - pasują mi jego klimaty,
2. sporo dobrego się o tej książce nasłuchałem (choćby na "trójce"),
3. skoro w zeszłym roku znacznie podniosłem średnią czytelnictwa w Polsce, to w tym muszę ją utrzymać... ;)
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez creamcheese » 26 sty 2014, o 10:11

Mam "Ekspresy...' ale zostawiam sobie na deser po...Stasiuku :D ...Właśnie zacząłem "Białego kruka"
creamcheese
Ekspert bieszczadzki

Postprzez lidkru » 26 sty 2014, o 10:59

u mnie zakopały się pod stosem map i gazet , zaczynam wykopki :roll:
Dzięki za przypomnienie ;)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 26 sty 2014, o 11:22

a teraz widzę,że sensownym było zakladanie wątku i ruszenie tematu. Czytajcie narodzie. warto.
"Ilekroc slyszę biadolenie, o braku polskiej powieści na miarę czasów oraz możliwości, przychodzi mi do głowy droga numer 816. Licząc od poludnia, zaczyna się w Zosienie, a kończy w terespolu. Uważam, że jest to jedna z piękniejszych dróg w naszym kraju. Jedzie się kilometrami, nie spotyka żadnego auta. Pola , zagajniki, można zobaczyc pasące się sarny. czasami pojawia sie zrujnowana cerkiew. Po prawej towarzyszy nam Bug. To dalej to bliżej, ale zawsze jest gdzieś za linią drzew, w sitowiach toczy swe zielonkawe wody. To Polska B , a moze nawet C." (...) A. Stasiuk, "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach"
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 1 lut 2014, o 14:17

Aktualna lektura, to "Jadąc do Babadag" , A. Stasiuka. Dobrze mnie się czyta tę książkę w podróży do pracy... Zresztą to też jest proza drogi.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Następna strona

Powrót do Offtop