Kto za kim przylazł i inne przepychanki

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Bieszczadzkie chamstwo

Postprzez Karpatia » 3 sty 2012, o 19:54

Zygmunt Skibicki napisał(a):
Karpatia napisał(a):Słyszysz Zygmunt! 'Dobre słowo
السلام عليكم

Tak się zastanawiam: co jest przyczyną, jaka cecha ludzka - mam nadzieję, że... ludzka! - powoduje, że jeden Polak zwraca się do drugiego Polaka słowami, których w oryginalnym zapisie sam napisać zapewne nie potrafi oraz - podejrzewam - w ogóle nie rozumie, a tamten z olbrzymim prawdopodobieństwem musi zaangażować tłumacza?
I po jaką ciężką cholerę tak ów "nadawca" się puszy?
Jak jaskrawo farbowanym ogonem chce się zasłonić?
Co chce tym udowodnić i... komu?
Zwłaszcza, że jedno już udowodnił... wszystkim...
..............
Chcesz Karpatio powiedzieć dobre słowo?
Chcesz je skierować do mnie?
No, to przestań się stroić na bardzo wykształconą poliglotkę, bo razem z tą Twoją "uzasadnioną ksenofobią" pasuje Ci to jak... mniejsza z tym. Ty mi to powiedz po polsku!
Wstydzisz się tego języka?
Czy wstydzisz się powiedzieć publicznie drugiemu człowiekowi zrozumiałe dla wszystkich dobre słowo?
Jeśli choćby na jedno z powyższych pytań miała byś odpowiedzieć pozytywnie, lub z jakiegoś powodu skłamać, to lepiej zamilknij...

A tak przy okazji...
Szalom alechem, to myśmy zamiast "dzień dobry" mówili w liceum kolegom Żydom i koleżankom Żydówkom w czerwcu roku 1967-ego, gdy ich "wielcy rodacy" wszczęli wojnę na Bliskim Wschodzie, bo to hebrajskie powitanie hamowało ksenofobiczne naszych kolegów widzenie świata. Znaczy... walnęłaś tym teraz jak słoń o goły beton. No i znów coś konkretnego udowodniłaś... innym. Chyba jednak komunikacja międzyludzka, zwłaszcza dobra nie jest mocną stroną... Twoją.

Zygmuncie! Napisałam ci po prostu "Salam alejkum " i wierz mi, że miałam powód. Co aż tak Cie zezłościło?
W pierwej poznaj ludzi zanim ich obrazisz Wszystkich...
Karpatia
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 3 sty 2012, o 20:26

Karpatia napisał(a):Zygmuncie! Napisałam ci po prostu "Salam alejkum " i wierz mi, że miałam powód.

Jakoś Ci zupełnie... nie wierzę.
Ty w ogóle rozumiesz, co te słowa znaczą?
Napisałaś po hebrajsku, więc trzeba by się odnieść do tamtej kultury...
Karpatia napisał(a):Co aż tak Cie zezłościło?

Jak to, co?
To, że śmiesz się w ogóle do mnie odzywać nie odwołując wpierw tamtych kretynizmów o "uzasadnionej"!
Karpatia napisał(a):W pierwej poznaj ludzi zanim ich obrazisz Wszystkich...

Nie jesteś znowu taka "Wszystkich"... to po pierwsze.
A po drugie: wcale nie zamierzałem obrażać Ciebie, a jedynie odwieść od makabrycznego widzenia świata. To Ty sama zidentyfikowałaś się z tą okropną cechą i na skutek tej identyfikacji poczułaś obrazę swojego ego. To wielka różnica!
A po trzecie wreszcie: nadal nie widzę Twojego jasnego i zdecydowanego odżegnania się od ksenofobii, więc póki co nie mam najmniejszego zamiaru... poznawać.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez Karpatia » 4 sty 2012, o 10:22

Więc raz jeszcze - Salam alejkum
Zanim cokolwiek powiesz weź pod uwagę historie tegoż regionu. W Lesku synagoga stoi do dziś... A skąd wiesz kim jestem?
Jeszcze ktoś pomówi cię o antysemityzm :)

miłego dnia!
Karpatia
Stonka bieszczadzka

Postprzez Zygmunt Skibicki » 4 sty 2012, o 10:57

Karpatia napisał(a):W Lesku synagoga stoi do dziś... A skąd wiesz kim jestem?
Jeszcze ktoś pomówi cię o antysemityzm

Tego się akurat nie obawiam w najmniejszym stopniu. Wychowałem się i mieszkam W Łodzi, mieście współcześnie i historycznie bodaj najbardziej wielokulturowym w Polsce. Z każdą ksenofobią potrafimy tu sobie radzić - z żydowską także. Każdą tępimy jak przysłowiową zarazę.

A wracając do upartego powtarzania owego hebrajskiego pozdrowienia...
Chyba jednak nie masz nawet bladego pojęcia, że... bluźnisz, a próbujesz pouczać i to jeszcze... historią regionu.
Skąd się to bierze?
Z niewiedzy, ze zwykłej głupoty, czy też z nieokiełznanej pychy...?
Ono, to pozdrowienie zawiera jedno z 99-iu imion Boga, zatem nie wolno go wypowiadać w miejscach nieczystych (np. w toaletach) oraz w nieczystych... stanach, czyli na przykład w stanie trwającego sporu. Jeśli ten trwający spór miałby charakter poważny, a światopoglądowe na pewno są takimi, zwracanie się do adwersarza z takim pozdrowieniem było by jawną obrazą nie tylko jego, ale głównie... Boga. Jeśli tego nie wiesz, albo nie rozumiesz, to może zajrzyj do tej przywoływanej tu synagogi. Tam, albo w pobliżu powinien kręcić się jakiś choćby cadyk...
Kto pyta, rzadziej... błądzi!
Ostatnio edytowano 4 sty 2012, o 11:11 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 1 raz
Zygmunt Skibicki

Postprzez jaNO » 4 sty 2012, o 11:42

Nie karmić trolla !
jaNO
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez anka-szklanka » 4 sty 2012, o 19:25

salam alejkum hebrajskie? absolutnie. Szalom alechem jest pozdrowieniem żydowskim, ale również Żydów z pochodzenia a wiary np.chrzescianskiej, więc nie masz racji Zygmuncie, twierdząc,ze nie mozna go używać w miejscach nieczystych.

Coś nikt nie chce znami jechac jutro na Bieszczady :(
anka-szklanka
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 4 sty 2012, o 19:35

anka-szklanka napisał(a):nie masz racji Zygmuncie, twierdząc,ze nie mozna go używać w miejscach nieczystych.(

Wikipedia napisał(a):Salam alejkum (arab. السلام عليكم As-Salāmu `alaykum ) - Jedno z powitań w krajach muzułmańskich, znaczące dosłownie "pokój z Wami". Odpowiada się na nie "wa `alejkum salam" - co oznacza "i z Wami (niech również będzie) pokój". Skrótem powszechnie używanym przez muzułmanów jest po prostu "as-salam", nie można jednak mylić go ze słowem "Salam" co bez przedrostka "as" często znaczy "pozdrawiać".

Często rozwija się to pozdrowienie do postaci: "as-salāmu ʿalaikum wa raḥmatuʾllāhi wa barakātuh" ( السلام عليكم و رحمة الله و بركاته ) czyli "pokój niech będzie z wami i łaska i błogosławieństwo boże". Odpowiedzią jest wtedy: "i z wami pokój i łaska i błogosławieństwo boże" "wa ʿalaikum s-salām wa raḥmatuʾllāhi wa barakātuh" (و عليكم السلام و رحمة الله و بركاته ).

As-Salam jest również jednym z 99 imion Boga dlatego zabronione jest używanie tego pozdrowienia podczas wykonywania czynności nieczystych (np. w ubikacji).
źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/Salam_alejkum" target="_blank" target="_blank" target="_blank

Rzecz, co oczywiste dotyczy także kultury hebrajskiej.
Z Wikipedii najłatwiej zacytować, ale można to znaleźć w wielu innych miejscach o znacznie bardziej utrwalonej renomie.
Ostatnio edytowano 4 sty 2012, o 19:43 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 2 razy
Zygmunt Skibicki

Postprzez lucyna » 4 sty 2012, o 19:41

Aj waj, wielka śmietnikowa encklopedyja wikipedią zwana została nobilitowana. To źródło wiedzy wszelakiej objawionej :mrgreen:
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 4 sty 2012, o 19:50

Potrzeba bardziej wiarygodnych źródeł niż Wikipedia?
Proszę bardzo:
السلام عليكم ورحمة اللهوبركاته

علي بن صالح الجبر البطيّح

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
ما أجملها وأحلها من كلمات , بصياغتها الكاملة تقرأها على من عرفت ومن لم تعرف حتى وإن كان من غير بلدك من إخوانك المسلمين الذين يحسون بدفْ الأخوّة عندما يسمعونها تنطلق من فيك – بارك الله فيك – ولعل المتأمل في حالنا يجد تقصيراً ظاهرا في ذلك وخصوصاً مع العمالة الوافدة .. وقفت متأملا في إحدى محطات الوقود لرصد مايمكن رصده من التقصير ففوجئت بأن الذين يقرأون السلام على عمّال المحطة قليلون جدا , أمّا الكثير فتتراوح أقوالهم وأفعالهم بين ( الاكتفاء بالمنبّه مرّة أو مرات مزعجات لمناداة العامل المسكين - أو الاشارة خلف النوافذ المغلقة بأن قم باللازم أيها العامل وعلى عجالة من أمرك بكذا ريال – أو يا صــديق – أو يامحمد وهنا يحسن أن تقول : ياعبدالله كما أفتى بذلك فضيلة الشيخ / محمد بن عثيمين – رحمه الله تعالى - لأنه عبدٌ لله حتى وإن كان كافراً - يجري كل ذلك مع انعدام الابتسامة أو ندرتها !!
أخي : أرجوك أن تعذرني قليلاً لأقول لك : لوكنت مكانه ويمرّ عليك عدد كبير من الناس لايسلمون عليك بالله عليك ماهو شعورك ؟؟؟
في التموينات الغذائية مثلا نسمع ( فيه لبن ؟ بدلا من السلام عليكم ) وهكذا ولا أريد أن أزيدك أمثلة للطرافة فالموقف لايستدعي ذلك وإنما هي ذكرى وتذكير بتحية الإسلام أن تشيع بيننا في مساجدنا وأسواقنا وعبر اتصالاتنا بالجوال والهاتف الثابت وهكذا , ولك أن تسأل نفسك : هل أنا مقصر – فعلا - ؟ ولا تنتظر من الناس إلا ماينتظرونه منك وأخيرا السلام بصياغته الكاملة ثلاثون حسنة في موازينك كما ورد في الحديث الشريف عن الصادق المصدوق – صلى الله عليه
Tekst powinien być justowany do prawej!

Wystarczy?
Tylko, kto i co z tego pojmie?
Zwłaszcza jak się to przepuści przez jakiegoś komp-translatora... :shock:
Zygmunt Skibicki

Postprzez kumak_gorski » 4 sty 2012, o 20:11

WTF??

Gdzie są admini, tak wyczuleni na ład i porządek na tym forum?
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Offtop