Kto za kim przylazł i inne przepychanki

Tematy nie pasujące do pozostałych działów oraz luźne pogaduchy o wszelkich sprawach, polityka, historia, obyczaje, kultura, rozrywka, rozmaitości

Re: Kto za kim przylazł i inne przepychanki

Postprzez lucyna » 8 sty 2012, o 11:28

Nie martw się, moje też :mrgreen: To było od pewnego momentu klasyczne darcie łacha, głupawka.
Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy wnioski. Karatia ma rację, nie osądzajmy zbyt szybko. Nasz świat, nie tylko bieszczadzki jest barwny, wielowątkowy, wielokulturowy, nade wszystko tolerancyjny. To tu obok siebie przez wieki żyli Rusini, Polacy, Niemcy, Cyganie Górscy, Ormianie i wiele innych narodów. Nasz region był przykładem tolerancji. Ostatnio na Forum historycznym wprawiałam w zdumienie nawet naukowców udowadniając iż Żydzi mogli wejść w Lesku do stanu mieszczańskiego. Dla mnie to było takie normalne, dla osób z zewnątrz unikat na skalę krajową. W Bieszczadach ta tolerancja jest żywa, jest tu miejsce dla wszystkich, nawet dla tych z dziwacznymi dla innych poglądami. Sądzę, że odzwierciedleniem Bieszczadów może być to Forum. Jesteśmy taką zgrają indywidualności, każdy z nas jest wartością sam w sobie, pozwólmy wszystkim przysiąść się do forumowego ognia .Uszanujmy cudze poglądy, wartości. Moim zdaniem jest miejsce i dla Karpatii, Skibickiego, dla Ciebie i dla mnie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Zygmunt Skibicki » 19 kwi 2012, o 21:35

lucyna napisał(a):Ostatnio na Forum historycznym wprawiałam w zdumienie nawet naukowców udowadniając iż Żydzi mogli wejść w Lesku do stanu mieszczańskiego. Dla mnie to było takie normalne, dla osób z zewnątrz unikat na skalę krajową.

Jeśli to rzeczywiście byli naukowcy, a w dodatku historycy, to:
lucyna napisał(a):było od pewnego momentu klasyczne darcie łacha, głupawka.

Albowiem:
Jakub Krzysztof Petelewicz napisał(a):Najbardziej znanym i pierwszym o takiej skali aktem prawnym dotyczącym Żydów na ziemiach polskich był tzw. Statut Kaliski wydany w roku 1264 w Kaliszu przez księcia Bolesława Pobożnego (1221-1279). Gwarantował w nim Żydom pełne bezpieczeństwo, wolność dla praw i własności. Statut ten potwierdził - Król Polski Kazimierz III Wielki w 1334, 1364, 1367, a następnie kolejni władcy Polski. Dzięki uregulowaniom prawnym Żydzi stali się w Polsce niejako odrębnym stanem - obok stanu szlacheckiego, duchowieństwa, mieszczaństwa i chłopstwa. Wspomniane przywileje dawały, obok gwarancji bezpieczeństwa i wolności praktykowania swojej religii, prawo do działalności handlowej, dzierżawy ceł, myt i przywilejów propinacyjnych a także działalności quasi bankierskiej (jako, że chrześcijanom religia zabraniała udzielania pożyczek na kredyt, Żydzi opanowali ten segment usług finansowych, niejednokrotnie kredytując nawet władców). W okresie późniejszym do tych uprawnień doszło jeszcze prawo prowadzenia karczm i zajazdów, a także wiążące się z tym przywileje wyszynku alkoholi. Ograniczeniem, jakim objęto Żydów (podobnie zresztą jak i mieszczaństwo), był całkowity i surowo przestrzegany zakaz nabywania ziemi. W związku z powyższym ludność żydowska osiedlała się głównie w miastach lub w ich pobliżu. Jednym z ważniejszych przywilejów przyznanych Żydom przez statuty królewskie było prawo do posiadania własnego samorządu.

Proszę zwrócić uwagę: przywilej pochodzi z roku 1264-go, podczas gdy o Lesku jako mieście pierwszy zapis historyczny jest dopiero z roku 1480-go!

Pomijając kompletnie nieprawdziwe, a wręcz kłamliwie i naukawo naciągane uzasadnienie "historycznego" równouprawnienia wszelkich nacji jakoś wyjątkowo w Bieszczadach - a skąd te bieszczadzkie rzezie narodowościowe? - racja co do miejsca we wspólnej społeczności dla wszystkich na tym forum istnieje. Tam jednak gdzie powstaje jakaś społeczność, muszą obowiązywać zasady współżycia, bo bez nich jakakolwiek społeczność funkcjonować zgodnie nie może nigdzie. Jak się komuś nie podobają zasady, to... droga wolna! Na tym forum zasady współistnienia określają, co zrozumiałe, Administratorzy-Właściciele i lepiej będzie jeśli się do nich dostosujemy zamiast namolnie przekonywać, by co i raz dostosowali je do czyichkolwiek zupełnie wyjątkowych potrzeb ze względu na czyjeś, jakieś szczególne prawa, zasługi, wnoszone skądś "rangi" czy cholera wie co jeszcze...
Podstawową bowiem zasadą zgodnego współistnienia na forach dyskusyjnych jest absolutne równouprawnienie wszystkich userów i przy pełnym przestrzeganiu tej równości możliwie rzadka i prawie niezauważalna ręka Administratorów.
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis

Postprzez chwastek » 19 kwi 2012, o 22:25

Jestem prawie pewna, że ta wiedza na nic się już tutaj zda Lucynie. W najbliższym czasie - jak długim? któż to wie ...
Otóż, Panie i Panowie ...

... wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że ten interes trzeba będzie już zamknąć. Zwinąć liny, zrolować matę z podłogi, elementy stalowe gongu na złom, drewno na ognisko, narożniki na kupkę (na kupkę poskładać).

Nasza Lucy wymościła sobie gniazdko na innym forum. Cytuję co tam napisała :

Lucyna napisał(a): […] tu nie ma pozwolenia na wojenki w stylu niektórych for górskich, chamstwo nie jest tolerowane, nie ma zgody na przeniesienie piekiełka bieszczadzkiego. Na bieszczadzkim też zostałam zbanowana pewien okres za reklamy m.in. mojej stronki. Postanowiliśmy się wycofać całą grupą. […]

Aczkolwiek nie wiem, kogo ma na myśli Lucy pisząc „całą grupą” - w każdym bądź razie wszystko wskazuje na to, że teraz tam będzie miała swoje miejsce …

... do czasu aż znowu tutaj nie wróci :lol:
Bo ta historia ma to do siebie, że wciąż zatacza koła. Pozwoliłam sobie napisać tego posta i zacytować z innego forum te jej słowa aby ubaw był jeszcze większy gdy wróci.

Ktoś już cuci organizatora tej imprezy? 8-)
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 kwi 2012, o 11:17

chwastek napisał(a):Jestem prawie pewna, że ta wiedza na nic się już tutaj zda Lucynie.

A była gdziekolwiek, kiedykolwiek, jakakolwiek szansa, by się... zdała?
chwastek napisał(a):... wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że ten interes trzeba będzie już zamknąć.

Fanzolisz...!
chwastek napisał(a):Nasza Lucy wymościła sobie gniazdko na innym forum.

Ani pierwsze ani ostatnie, które "po wiadomych przejściach" gdzie indziej potem opluje...
Ale... kogo to może jeszcze tu obchodzić?
Poza tym...
Jaka "nasza"? Moja na pewno nie!
chwastek napisał(a):Cytuję co tam napisała

Wiesz co? Nie rób tego więcej, ok?
chwastek napisał(a):Ktoś już cuci organizatora tej imprezy?

Chyba znów niepotrzebnie przeginasz...
Trauma jakaś, cy... cóś?
Ostatnio edytowano 20 kwi 2012, o 11:27 przez Zygmunt Skibicki, łącznie edytowano 1 raz
Zygmunt Skibicki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 kwi 2012, o 11:22

Sorry, dubel...
Zygmunt Skibicki

Postprzez chwastek » 20 kwi 2012, o 11:54

Cóż Zygmuncie,
wczoraj nie potrafiłam odmówić sobie dwóch rzeczy. Zjedzenia trzeciego bezika:

Obrazek

oraz napisania tego posta :oops:
Jestem słabym człowiekiem ... a te słabości kiedyś mnie zgubią :oops:

Zygmunt Skibicki napisał(a):
chwastek napisał(a):Cytuję co tam napisała

Wiesz co? Nie rób tego więcej, ok?

Oj przepraszam. To przez tego bezika. :oops:

Zygmunt Skibicki napisał(a):
chwastek napisał(a):Ktoś już cuci organizatora tej imprezy?

Chyba znów niepotrzebnie przeginasz...
Trauma jakaś, cy... cóś?

To taki rodzaj szorstkiej przyjaźni 8-) ... no i ten bezik ...

Zygmunt Skibicki napisał(a):Sorry, dubel...

istnieje możliwość samodzielnego skasowania zdublowanego posta.
chwastek
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Zygmunt Skibicki » 20 kwi 2012, o 13:44

chwastek napisał(a):istnieje możliwość samodzielnego skasowania zdublowanego posta.

A mnie to się nie może przytrafić także jakiś... bzik? :lol:
Zygmunt Skibicki

Poprzednia strona

Powrót do Offtop