Ku przestrodze...

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 7 mar 2012, o 10:02

GOPR na swej stronie napisał(a):Akcja poszukiwawcza na stokach Połoniny Wetlińskiej

Z niedzieli na poniedziałek (26/27 lutego) pracowitą noc mieli ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Poszukiwano 24 letniego turysty z Krakowa, którego ok. godziny 13 widziano w schronisku na Połoninie Wetlińskiej, gdzie pożegnał znajomych i wędrując dalej miał zejść do miejscowości Chmiel na nocleg. GOPR zawiadomiła matka zaginionego w późnych godzinach wieczornych zaniepokojona brakiem kontaktu telefonicznego.
W górach warunki z każdą chwilą się pogarszały, padał momentami obfity śnieg przy temperaturze -10 st. i silnych porywach wiatru. Ze względu na duży obszar poszukiwań zapowiadała się bardzo trudna wyprawa, do której zaangażowano 25 ratowników. Patrole piesze i na skuterach śnieżnych wyruszyły na niemal każdy możliwy wariant zejścia, samochodami sprawdzano doliny i przysiółki od Suchych Rzek po Jaworzec. W tych warunkach nocą bez GPS trudno było trafić z każdej polany na szlak w lesie, padający śnieg szybko zasypywał wszelkie ślady, znalezienie poszukiwanego graniczyło z cudem…
Ok. 5 nad ranem patrol na szlaku Zatwarnica-Przełęcz Orłowicza natrafił na śpiącego w śpiworze zaginionego turystę. Jak się okazało przedzierał się przez parowy i potoki do granic wytrzymałości, postanowił prowizorycznie zabiwakować w śpiworze nie mając świadomości, że jest na szlaku !!! I to go uratowało, był przemarznięty i wycieńczony, ale bez oznak odmrożeń. Został przetransportowany do miejsca noclegu, akcję szczęśliwie zakończono około godziny 7 rano.Uczestniczący w akcji ratownicy z Sanoka niemal z marszu podjęli kolejne wyzwania: jedna grupa pojechała w rejon Dukli wspomóc transport chorego do karetki, pozostali uczestniczyli ( na prośbę policji) w akcji poszukiwania wzdłuż Sanu zaginionej kobiety.
Warunki w górach są trudne, w Bieszczadach panuje śnieżna i mroźna zima, na zlodowaciałe podłoże spadł świeży śnieg, którego pokrywa przekracza 1,5 metra, obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 9 mar 2012, o 10:05

Jest taki problem, że mało wiedząc o górach można sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że zagrożenie lawinowe istnieje także w czasie spacerów dolinami po drogach... jezdnych.
I wcale nie jest prawdą, że lawiny występują wyłącznie w górach typu alpejskiego!
Pocieszające może być to, że w Tatrach, Karkonoszach, Alpach itp. lawiny występują częściej niż w Beskidach.
No tak, ale jednak bywają i nadal mogą się zdarzyć akurat wtedy, gdy staniemy na ich drodze.
Warto zajrzeć - http://vimeo.com/38022554

Akademia Górska TOPR odc.3 pt:"LAWINY"

Film „Lawiny” to kolejny film edukacyjny wyprodukowany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w ramach projektu „Akademia Górska TOPR”, oraz w ramach wspólnej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym akcji; „Załóż detektor. Weź sondę i łopatkę. Nie narażaj życia z miłości do gór” lawinoweabc.pl

Tym razem zajmujemy się zagrożeniem lawinowym. Z naszego filmu można zaczerpnąć podstawowe informacje o czynnikach budujących zagrożenia lawinowe, ocenie zagrożenia lawinowego w terenie i zasadach planowania wyjść w teren wysokogórski zagrożony lawinami. Ważną częścią filmu jest informacja o podstawowym, koniecznym wyposażeniu lawinowym i sposobie jego użycia. Zaznaczamy, że nasz film nie jest wystarczającą formą edukacji w tak skomplikowanym zagadnieniu jakim jest zagrożenie lawinowe. Wskazujemy raczej czego trzeba się nauczyć by zwiększyć nasze bezpieczeństwo.


"Jeśli góra idzie do Ciebie, a nie jesteś Mahometem, to spieprzaj bo to lawina!"
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 9 mar 2012, o 17:12

Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 1 paź 2012, o 15:47

Tylko dla porządku, bo sprawa jest już dyskutowana w innym tu miejscu:
Nowiny napisał(a):Śmierć na szlaku w Bieszczadach. Akcja GOPR pod Tarnicą

61-letnia turystka ze Szczecina zmarła z wychłodzenia na szlaku w Bieszczadach. GOPR-owcy odnaleźli też drugą osobę, która w stanie hipotermii trafiła do szpitala.

- Około godz. 17 zostaliśmy powiadomieni, że w okolicach Tarnicy leży nieprzytomna kobieta - mówi Jakub Dąbrowski ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR. - Do akcji ruszyło 12 ratowników. W połowie drogi znaleźliśmy jeszcze jedną turystkę. Była w stanie hipotermii. Kobieta została przetransportowana do Wołosatego, a następnie do szpitala w Ustrzykach Dolnych. Jest w stanie ciężkim. Na chwilę obecną nie ma z nią kontaktu.

Pozostali ratownicy dotarli w okolice Tarnicy, gdzie reanimowali turystkę ze Szczecina, do której została wezwana pomoc. Towarzyszyły jej trzy osoby. Niestety, kobiety nie udało się uratować. Akcja ratunkowa zakończyła się po godzinie 21.

W Bieszczadach od rana panowały trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Powyżej górnej granicy lasu mgła ograniczała widoczność do 30 metrów. Na Połoninie Wetlińskiej było zaledwie plus trzy stopnie Celsjusza. Padał deszcz.

Nowiny napisał(a):Śmierć turystki w Bieszczadach. Sprawę bada prokuratura

Poprawił się stan zdrowia turystki, którą w stanie hipotermii znaleźli wczoraj na szlaku pod Tarnicą ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR. Druga kobieta nie żyje.

- Pacjentka trafiła do nas w stanie hipotermii. Ciepłota ciała wynosiła 34 stopnie. Jej stan był ciężki. W chwili obecnej jest już dobry. Kobieta jest w pełni świadoma. Być może zostanie u nas jeszcze jeden dzień na obserwacji – mówi Adam Siembab, dyrektor SPZOZ w Sanoku.

Turystka została uratowana przez ratowników bieszczadzkiej grupy GOPR.

- Około godz. 17 zostaliśmy powiadomieni, że w okolicach Tarnicy leży nieprzytomna kobieta - mówi Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR. - Do akcji ruszyło 12 ratowników. W połowie drogi znaleźliśmy na szlaku ok. 67 - letnią kobietę. Była w stanie hipotermii. Została przetransportowana do Wołosatego, a następnie karetką do szpitala w Ustrzykach Dolnych i dalej do Sanoka.

Pozostali ratownicy dotarli w okolice Tarnicy, gdzie reanimowali turystkę ze Szczecina, do której została wezwana pomoc. Nie udało się jej uratować. Akcja zakończyła się po godzinie 21.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że obie kobiety się znały, a o pomoc poprosiła ratowników GOPR ich koleżanka. Policja potwierdza te informacje.

Według wstępnych ustaleń Policji do Wetliny przyjechała 200-osobowa grupa z różnych stron Polski na rajd "Wędrówki po Górskich Parkach Narodowych i Krajobrazowych z PTT”. Wczoraj rano uczestnicy rajdu zostali rozwiezieni na różne szlaki turystyczny, po których poruszali się w kilkuosobowych grupach Wszyscy mieli spotkać się pod koniec dnia w Ustrzykach Górnych lub w Wołosatem.

Z informacji uzyskanych przez policję wynika, że 61-letnia kobieta ze Szczecina ruszyła w trasę, ze swoimi znajomymi. Każdy z uczestników szedł swoim tempem. Po pewnym czasie kobieta osłabła i nie miała siły iść dalej. Jej znajoma poszła po pomoc, po drodze natknęła się na kolejną osłabioną kobietę. W Wołosatem miała powiadomić GOPR, informując, że na szlaku pozostają dwie osoby potrzebujące pomocy.

Sprawę bada Prokuratura Rejonowa w Lesku.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 10 lut 2013, o 09:56

esanok.pl napisał(a):19-letniego turystę odnaleziono w okolicach Komańczy
źródło - http://esanok.pl/2013/bieszczady-19-let ... anczy.html

BIESZCZADY. Sygnał od kobiety mieszkającej w okolicach Komańczy pomógł w odnalezieniu turysty ze Szczecina. Policjanci odnaleźli młodego człowieka, gdy przemarznięty brnął przez zaspy. Jak ustalono, niepełnosprawny 19-latek podczas wycieczki odłączył się od grupy. Policja bada, czy opiekunowie nie zaniedbali swoich obowiązków.

W czwartek około godz. 12.30 do policjantów z posterunku w Komańczy, zatelefonowała kobieta, mówiąc, że widziała młodego chłopaka, który szedł w kierunku miejscowości Duszatyn. Była zaniepokojona tym, że nieznany jej mężczyzna szedł samotnie w trudnych warunkach atmosferycznych po drodze pokrytej grubą warstwą śniegu. Pokonywał zaspy, nie miał odpowiedniego ekwipunku i nie reagował na próbę nawiązania z nim kontaktu. Policjanci niezwłocznie udali się we wskazanym kierunku i po przejechaniu około 10-kilometrowej trasy zauważyli człowieka odpowiadającego rysopisowi. Mężczyzna był przemoknięty i zmarznięty, a kontakt z nim znacznie utrudniony.

Po przewiezieniu go do budynku posterunku okazało się, że odnaleziony, to 19-letni mieszkaniec Szczecina. Młody człowiek jest niepełnosprawny i ze względu na stan zdrowia wymaga stałej opieki. Jak ustalili funkcjonariusze 19-latek przebywał w Komańczy na turnusie dla osób upośledzonych. W czwartek, około godz. 10.30 grupa młodzieży wraz z opiekunami wyszła na wycieczkę do klasztoru sióstr Nazaretanek. Podczas wycieczki 19-latek odłączył się od swojej grupy. Jego nieobecność opiekunki zauważyły dwie godziny później, wówczas rozpoczęły poszukiwania na własną rękę.

Odnalezionego przez policjantów młodego mężczyznę przebadał lekarz. 19-latek był zmarznięty i przemoknięty, jednak jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze przekazali go opiekunom. Sprawę pełnienia opieki nad uczestnikami wycieczki bada sanocka Policja.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez mazg » 10 lut 2013, o 13:00

nie wiedziałem ,że forum to przegląd prasy, no ale może byłem w błędzie....
Avatar użytkownika
mazg
Niedzielny turysta bieszczadzki
 
Posty: 124
Dołączył(a): 17 mar 2009, o 17:47

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 24 lut 2013, o 09:11

Akcja GOPR i LPR w Bieszczadach. Uratowano 21-letniego mężczyznę!
źródło - http://esanok.pl/2013/akcja-gopr-i-lpr- ... akcji.html

BIESZCZADY. W piątek 22.02.2013 podczas prac przy wycinaniu drzew w okolicy miejscowości Bystre w Bieszczadach, wypadkowi uległ 21- letni mężczyzna. W wyniku uderzenia przez odłam drzewa doznał urazu głowy oraz kręgosłupa.

Do akcji wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Sanoka z ratownikiem pokładowym GOPR, ratownicy GOPR z Cisnej, zespół Pogotowia Ratunkowego z Cisnej oraz zespoły PSP i OSP. Po dotarciu na miejsce wypadku okazało się, że transport do przygodnego lądowiska będzie bardzo problematyczny i czasochłonny, dlatego podjęto decyzję o ewakuacji za pomocą długiej liny. Poszkodowanego z ratownikiem GOPR przeniesiono w okolicę lądowiska gdzie został przekazany załodze medycznej SP ZOZ LPR.
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez Zygmunt Skibicki » 6 kwi 2013, o 11:16

Na swój wykład o lawinach zaprasza Ela Fijałkowska - Glajza - http://www.e-horyzont.pl/12-IV-2013-r-w ... nach_1083a
Avatar użytkownika
Zygmunt Skibicki
Snufkin errantes v. insanabilis
 
Posty: 778
Dołączył(a): 17 lip 2011, o 10:23

Re: Ku przestrodze...

Postprzez niwde581 » 22 sie 2013, o 18:58

świetny wykład ! Jakoś nie specjalnie do niego podszedłem a naprawdę dał dużo do myślenia..
niwde581
Stonka bieszczadzka
 
Posty: 3
Dołączył(a): 21 sie 2013, o 18:07


Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zarejestrowanych użytkowników i 0 gości


Loading

O F I C J A L N E    F O R U M    D Y S K U S Y J N E    S E R W I S Ó W:
               

Forum bieszczadzkieforum.pl używa plików typu cookies do poprawnego działania strony, w celach statystycznych, reklamowych, w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz by umożliwić logowanie zarejestrowanym użytkownikom. Korzystanie z forum bieszczadzkieforum.pl, bez zmian ustawień w używanej przez Państwa przeglądarce internetowej oznacza zgodę na wykorzystywanie technologii cookies i zapisywanie ich w pamięci Państwa urządzenia zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.