Lato 1978

Ludzie, miejscowości, zabytki, architektura sakralna - dyskusje oraz zdjęcia

Lato 1978

Postprzez Główny Mechanik » 2 kwi 2010, o 09:01

Piszę opowiadanie, którego akcja dzieje się latem 1978 roku w Bieszczadach i moi bohaterowie muszą tam pić jakieś piwo. Proszę o informacje, jakie piwo mogło wtedy królować w Bieszczadach? Miałem wcześniej informacje o piwie zarszyńskim, ale podobno browar w Zarszynie zamknięto - według jednych danych w 1975 roku, według innych właśnie w 1978. Jakie piwo mogło je zastąpić?
Główny Mechanik

Re: Lato 1978

Postprzez Piotr_S » 2 kwi 2010, o 09:05

Główny Mechanik napisał(a): Jakie piwo mogło je zastąpić?

Prawdopodobnie Leżajsk - wydaje mi się że to piwo królowało w Bieszczadach już od tamtego czasu albo i wcześniej, ale głowy nie daję.
Piotr_S
Administrator

Postprzez browar » 2 kwi 2010, o 13:40

W osiemdziesiątym bezwzględnie królował Leżajsk
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 2 kwi 2010, o 18:56

A to ktoś jeszcze pamięta? ;)
Wańka-Wstańka, Jarocin 87 i Leżajski Full :)

BTW: sprawdziłem. Bieszczady zostały zalane Leżajskiem (pierwsze chyba było o nazwie Pełne) właśnie w roku 1978 i potem już piwo to królowało w ówczesnym krośnieńskim. Natomiast nie mogło go być przed rokiem '78 z prostej przyczyny - browar w Leżajsku został wybudowany w latach 1972-1977 a pierwsze piwo zeszło "z taśmy" 2 stycznia 1978 roku.
Piotr_S
Administrator

Postprzez IraS » 2 kwi 2010, o 19:01

W 1979 jako brzdąc pierwszy posmakowałem Leżajska, było to na Wetlińskiej i sam ojciec dał mi się napić (upał nie miłosierny a mój tatuś i wujo wzięli tylko do picia piwo i nie mieli wyjścia musieli dać gówniarzowi ;) )
IraS
Administrator

Postprzez Główny Mechanik » 6 kwi 2010, o 08:19

Dzięki! Czyli, rozumiem, w lecie 1978 roku - już Leżajsk, nie Zarszyn?
Główny Mechanik

Postprzez Stały Bywalec » 1 maja 2010, o 09:42

Główny Mechaniku, mam pytanie - jacy są ci Twoi bohaterowie. Jeśli to bieszczadzcy ludzie prości, to faktycznie musisz dotrzeć do informacji, jakie najtańsze regionalne piwo królowało w Bieszczadach w 1978 r.

Ale jeśli to ludzie tylko z nieco wyższej sfery, to śmiało możesz napisać, że pili piwo żywieckie - popularną "tańczącą parę". W owym roku miałem już 27 lat i pamiętam sporo firm piwnych z tamtego czasu. I wiem, że "Żywiec" oraz "Okocim" to były wtedy piwa takie z "górnej półki" - dostępne w restauracjach i kawiarniach w całym kraju. Może nie w "mordowniach", ale już w takich całkiem przeciętnych lokalach gastronomicznych. A już w Polańczyku (wówczas jeszcze rozbudowywanym) i Solinie owe piwa były na pewno w lokalach oraz w delikatesach.

Możesz też pokusić się o szybką kwerendę w Internecie. W 1978 r. Bieszczady znajdowały się w województwie krośnieńskim. Zacznij od strony miasta Krosno, dalej historia, przemysł, browary, itd., itp. Trochę na chybił trafił, ale powinieneś coś znaleźć.
Jaka jest najpiękniejsza górska miejscowość w Polsce?
Podpowiedź: 4 sylaby, w tym pierwsza: "Za".
Jeśli jednak myślisz o Zakopanem, to jesteś w błędzie.
Prawidłowa odpowiedź brzmi: Zatwarnica.

Pozdrawiam
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Prezydent na uchodźstwie

Postprzez DeWuLot 78 » 6 lis 2011, o 21:30

Zarówno kufel w Bóbrce (po drugiej stronie szosy było pole biwakowe) nad zalewem Myczkowskim był z Okocimia. W restauracji w Myczkowcach również Okocim i na zagrychę dorsz czarniak, ewentualnie smażona kargulena. Oj! wypiło się trochę tego. Żywiec owszem był, ale jak obecnie droższy no i oczywiście Leżajski full w e flaszkach (miód w gębie)
DeWuLot 78
Stonka bieszczadzka

Postprzez gostel » 8 lis 2011, o 10:58

A to ktoś jeszcze pamięta? ;)
Wańka-Wstańka, Jarocin 87 i Leżajski Full :)

Ja pamiętam;-)
byłam na tym koncercie, jak i na wszystkich Jarocinach na przestrzeni lat 1983-89
ehh, było tam tak samo pięknie, jak w Bieszczadach ;-)
"..ponad rzecz realną przed okamgnieniami.."
gostel
Stonka bieszczadzka

Powrót do Historia Bieszczadów