Leniwiec z synem mają 7 dni na Bieszczady.

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Leniwiec z synem mają 7 dni na Bieszczady.

Postprzez Filo » 25 lip 2011, o 22:28

Witam,

jestem niestety "biurkowym" leniwcem, który w tym roku chciałby wraz z 11 letnim synem przypomnieć sobie jako to się podróżowało bez samochodu. W zeszłym roku zwiedzaliśmy Bieszczady z samochodem i namiotem, z zazdrością spoglądając na góry, połoniny. W tym roku, w pierwszej połowie sierpnia chciałbym pojechać PKS'em z plecakami, namiotem i od noclegu do noclegu (najchętniej od schroniska do schroniska) powolutku, bez stresu i ograniczoną dzienną marszrutą (kiepska kondycja) powędrować po Bieszczadach tak aby jak najwięcej zobaczyć, pogłębić relację z synem i złapać oddech przed nadchodzącymi wyzwaniami zawodowymi. Mamy 7 dni, od Soboty do Soboty, będę ogromnie wdzięczny za propozycję trasy, lub propozycje poszczególnych dni - spróbuje je później złożyć w jakąś całość. Odwołuję się do Waszej wiedzy i doświadczenia bo moje w tej materii są marne.

Pozdr, Filo.
Filo
Stonka bieszczadzka

Re: Leniwiec z synem mają 7 dni na Bieszczady.

Postprzez lidkru » 26 lip 2011, o 05:12

polecam Ci tę stronę
http://5schronisk.bieszczady.pl/mapka.html

Miałam taki pomysł w ub. roku i bazowałam na tamtejszych podpowiedziach, bo wtdey jeszcze nie znałam tego forum :mrgreen:
tylko jak dla mnie trasa z Komańczy do Cisnej to trochę długa, wiec dodałabym nocleg pomiędzy nimi w bazie studenckiej namiotowej gdzieś blisko jeziorek Duszatyńskich :)
A poza tym, otwórz sobie mapę , na której są zaznaczone schroniska i masz trasę jak znalazł, a nawet kilka. Latem jest o tyle łatwiej, że są czynne schroniska sezonowe i bazy namiotowe, a co do szczegółów, to na pewno zaraz odezwie się kilka osób z gotowymi pomysłami tras :D
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 26 lip 2011, o 08:00

Filo napisał(a):W tym roku, w pierwszej połowie sierpnia chciałbym pojechać PKS'em z plecakami, namiotem i od noclegu do noclegu (najchętniej od schroniska do schroniska) powolutku, bez stresu i ograniczoną dzienną marszrutą (kiepska kondycja)

Na przykład:

1. Komańcza - Prełuki - Duszatyn - Jeziorka Duszatyńskie - Chryszczata - baza namiotowa Rabe (gdyby dla biurowego leniwca była to zbyt długa trasa, można ją podzielić na dwa i nocleg pod namiotem w Duszatynie)

2. SBN Rabe - szlakiem bazowym Wołosań - Cisna - schronisko "Pod Honem"

3. Cisna - Jasło - Okrąglik - Fereczata - Smerek (wieś). W Smereku jest baza namiotowa Wideta (przy zejściu do wsi) lub np. ośrodek Smerek Dolny (nie schronisko, ale warunki schroniskowe).

4. Smerek - Smerek (góra) - przełęcz Orłowicza - Połonina Wetlińska - schronisko Chatka "Puchatka". Jakby ten schron okazał się zbyt dużą extremą, to jeszcze zejście do Berehów i pole namiotowe.

5. Wetlińska (lub Berehy) - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne
lub Wetlińska - Caryńska - przełęcz Wyżniańska - bacówka "Pod Małą Rawką"

6. Ustrzyki Górne - Wołosate - p. Bukowska - Halicz - p. Goprowska - p. Krygowskiego - Tarnica - Wołosate (nocleg hotelik Pod Tarnicą lub namiot)

7. Wołosate - UG (busem, stopem, żeby nie tracić czasu) - Wielka Rawka - Mała Rawka - Dział - Wetlina.

W przypadku drugiej wersji trasy 5 wyjście na Rawki, potem UG i Wołosate.
Alternatywa dla obu tras nr 5 to zejście z Caryńskiej na drugą stronę, czyli do schroniska Koliba na Przysłupie lub do Bereżek (nawet lepiej, pole namiotowe przy szlaku). Następnie Bereżki - Bukowe Berdo - Tarnica - Wołosate.

Rzuć okiem na mapę i czasy przejść.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Filo » 26 lip 2011, o 20:54

Wielkie dzięki za propozycje ! Dzięki Wam mam już ogólną koncepcję i warianty na improwizację.

Pozdr, Filo.
Filo
Stonka bieszczadzka

Postprzez lidkru » 26 lip 2011, o 20:57

ta improwizacja - to bardzo dobry pomysł na Bieszczady :D
no i pochwal sie po powrocie, jak było :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez jerzumarian » 28 lip 2011, o 18:52

do takiej wedrówki dla leniwca z synem nastoletnim wbilbym przejażdżkę wąskotorowką i wizyta w jakimś obiekcie cerkiewnym- zeby zasygnalizować zjawisko. nie zeby nasycic wycieczkę zwiedzaniem, ale zeby zapunktować zjawisko i troche urozmaicić. Mozna tez posiedziec dłużej w jednym schronisku zeby złapać klimacik. w sezonie ciekawie jest w Kolibie na Przyslupiu Carynskim. a może baza w Łopience. Tam jest wyjątkowo klimatycznie. i ta mięta gotowa dla wszystkich przybylych na baze...
Wrócilem z Bieszczadów. Raz na zawsze.
jerzumarian
Zakapior bieszczadzki

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi