Licznik odwiedzin

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Licznik odwiedzin

Postprzez Barnaba » 9 maja 2014, o 14:40

Ilu turystów odwiedza Bieszczady? Np w sezonie 2013.
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Licznik odwiedzin

Postprzez Piotr_S » 9 maja 2014, o 19:19

Barnaba napisał(a):Ilu turystów odwiedza Bieszczady? Np w sezonie 2013.

Raczej nie uzyskasz takich wiarygodnych danych - bo niby kto miałby to wiedzieć? Firmy robiące audyty, analizy i inne duperele w branży turystycznej z danymi z sufitu? Jakieś raporty Ministerstwo co roku publikuje - może coś tam być.
Gdybyś zapytał o BdPN a nie Bieszczady, to takie dane uzyskasz bezpośrednio w parku. Nie wiem czy były publikowane na rok 2013. W 2011 było 330 tysięcy chyba. Tyle tyle, że to są dane baaardzo szacunkowe. Czyli przyjmiesz 150-400 tys. to się powinieneś zmieścić. A czemu baaardzo szacunkowe - dlatego, że te wszystkie urządzenia mierzą / liczą nie liczbę konkretnych osób tylko ilość osób. Dlatego np. dane typu 330 tys. turystów w roku 2011 uważam za bzdurę. To tak samo jak podawanie odsłon zamiast wizyt w statystykach strony internetowej :) A raczej od 2011 ta tendencja nie powinna rosnąć, zainteresowanie Bieszczadami maleje. Do tego sobie dodaj że kolejka podaje że przewiozła w zeszłym roku ponad 100 tys. turystów - tylko też mierzone na tej samej zasadzie. Zagroda pokazowa żubrów - też w tym roku pewnie będzie ze 100 tysięcy. Tylko że ja w tym roku byłem w niej już 3 razy. To jakby każdy tak poszedł 3-4 razy w roku, to ile byłoby turystów: 100 tys. czy 25 tys? :) Tak to chyba działa.
Piotr_S
Administrator

Postprzez Barnaba » 9 maja 2014, o 19:45

Dzięki za odpowiedź. Nie spodziewałem się konkretnej liczby. GUS ma informacje gdzieś tam ukryte, BPN chyba też nie ma czym się chwalić bo milczy... Faktycznie te 100- 150 tys jest realne, biorąc pod uwagę fakt że np wrzesień i październik były 2x bardziej "najechane" niż lipiec.
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 11 maja 2014, o 17:29

Park podał dane za weekend majowy 2014:

"Mimo niesprzyjającej aury w sobotę i niedzielę wielu turystów wybrało się na szlaki BdPN. Ogółem w okresie od 1-szego do 4 maja zanotowano 20 129 wejść na szlaki i ścieżki przyrodnicze. To o ponad 25% więcej niż notowano w kilku ostatnich latach. Tradycyjnie już najwięcej osób rozpoczynało swoje wędrówki w Wołosatem (3 473 osób poszło w kierunku Tarnicy, 996 - w kierunku Przełęczy Bukowskiej i Rozsypańca). Popularne były również wejścia w Wetlinie Starym Siole (1 709 osób) oraz na Przełęczy Wyżniańskiej (wejście na Rawki) – 1 550)."

Ponadto zobacz: http://www.bdpn.pl/dokumenty/roczniki/tom20/art24.pdf, co prawda lata 2009-2011, ale jest tu frekwencja dobowa, z której tez można co nieco wywnioskować. Liczba unikalnych osób podawana jest jako 47-48 tysięcy na całe wakacje (o ile dobrze to rozumiem) a wakacje (lipiec i sierpień) to 50% wejść z całego roku.
Piotr_S
Administrator

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi