Lustrzanka dla początkującego

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Re: Lustrzanka dla początkującego

Postprzez bmiller » 13 kwi 2009, o 14:29

Misieg napisał(a):mogłoby mnie denerwować brak live view
Ja nigdy nie miałem aparatu z live view więc z reguły mi tego nie brakuje. Wyjątkiem jest robienie zdjęć małym roślinkom (trzeba się położyć płasko na ziemi) lub próby zrobienia zdjęć przez szpary, półprzymknięte drzwi lub wybite okna (zdarza się przy fotografowaniu cerkwi). W klasycznym plenerze live view jest moim zdaniem kompletnie bezużyteczne.

okulary
Współczesne aparaty mają możliwość ustawiania w wizjerze korekty +- kilka dioptrii, więc to nie powinna być przeszkoda.

Raz jeszcze powtarzam: idź do jakiegoś dużego sklepu, pomacaj kilka aparatów, przyłóż wizjer do oka, ustaw korektę... Ten, który Ci spasuje sprawdź potem w sieci. Jeżeli ma to, czego potrzebujesz - kupuj. I nie przejmuj się za bardzo opiniami, że szumi, że pomiar światła szwankuje, że ... Ja robię zdjęcia "zabytkowym" już obecnie Nikonem D50 i brakuje mi w nim tylko jednej pomocniczej funkcji. Choć z drugiej strony gdybym miał szansę zmienić na coś nowego (czytaj: D90) zaraz bym to zrobił :-D

Zwróć za to baczną uwagę na sprzedawany w zestawie obiektyw. Często (podobno szczególnie w Canonach) jest to najsłabsze ogniwo zestawu - zamiast kombinować z puszką pokombinuj z obiektywem: kup sam korpus i do tego jakiś lepszy obiektyw.
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 13 kwi 2009, o 14:35

co Ty chcesz od d50? :twisted:
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Misieg » 13 kwi 2009, o 14:51

bmiller napisał(a):Zwróć za to baczną uwagę na sprzedawany w zestawie obiektyw. Często (podobno szczególnie w Canonach) jest to najsłabsze ogniwo zestawu - zamiast kombinować z puszką pokombinuj z obiektywem: kup sam korpus i do tego jakiś lepszy obiektyw.

Dzięki za poradę :) Tylko jak przeglądam oferty w sklepie to właśnie zestawy w których wchodzi od razu jakiś obiektyw są najkorzystniejsze cenowo, tym bardziej,że studenckie fundusze są ograniczone:)
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez bmiller » 13 kwi 2009, o 15:19

krysia napisał(a):co Ty chcesz od d50?
Nie ma możliwości włączenia na matówce siatki linii pionowych i poziomych, czasem nazywają to matówką architektoniczną. Pierdoła, prawda? A mnie tego brakuje... Chyba dlatego, że miałem to w Nikonie F80 :-D Aby to uzyskać w D50 trzeba wymienić matówkę na nie-nikonowską.

Misieg napisał(a):zestawy w których wchodzi od razu jakiś obiektyw są najkorzystniejsze cenowo
Wiem :-) Musisz sam zdecydować, czy obiektyw z zestawu Ci podchodzi. Mnie nie pasował, standardowy obiektyw do D50 to była według wszelkich znaków na niebie i ziemi porażka. Było mi o tyle łatwiej, że miałem już wcześniej pasujący obiektyw po F80 (dziadowski, ale był). Mój "standard" dokupiłem kilka miesięcy później (Nikkor 18-70).
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez PaweleS » 14 kwi 2009, o 07:26

Faktycznie,grunt to w miarę szybka aczkolwiek przemyślana decyzja.Już idzie piękna wiosna więc jest co fotografować.
Trzeba się zdecydować i brać po pierwsze to co najlepiej leży w rękach.
Wszystkie lustrzanki jakby nie patrzeć są do siebie bardzo podobne.
Proponuję pójść do jakiegoś sklepu gdzie jest jakiś wybór lustrzanek i wziąć do ręki każdy model którym jesteś zainteresowany.Bez tego ani rusz.A zakupy zdecydowanie w jakimś sklepie internetowym.Oczywiście zaufanym.
Różnicę w cenie zawsze można przeznaczyć na jakieś dodatkowe akcesoria typu drugi komplet baterii,torba,filtry statyw ,ewentualnie lepszy obiektyw.
Jeśli chodzi o Pentaxa i dostępność obiektywów to nie oszukujmy się nie ma ich wcale tak mało.Zresztą przecież nie potrzeba ich od razu Bóg wie ile.Kitowy 18-55 jest naprawdę dobry i bardzo chwalony.Do tego jakiś zoom 55-200 albo lepiej 55-300 i na razie wystarczy.A potem cała masa manualnych obiektywów ,naprawdę świetnych za całkiem dostępną kasę.
do tego zasilanie na akumulatory paluszki.Dla wielu zaleta.Łatwo dostępne zamienne baterie.
Ale jeszcze raz powtarzam : potrzymać ,pomacać ,zobaczyć jak leży w rękach-to podstawa.

Pamiętam jak ja kupowałem aparat.Praktycznie brałem pod uwagę tylko Nikona d50 lub d70s i Pentaxa K100D. Wybrałem Pentaxa choć stwierdzam ,że gdybym wybrał Nikona też bym nie żałował.
Te wszystkie aparaty robią dobre zdjęcia.

Pozdrawiam
Życzę dobrego szybkiego, wyboru i zadowolenia po zakupie.I wielu wspaniałych zdjęć.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 14 kwi 2009, o 07:34

PaweleS napisał(a):Te wszystkie aparaty robią dobre zdjęcia.
.

a to pewnie dlatego, że to nie aparat robi zdjęcia :D
moje ulubione powiedzonko: na nic sprzętu kupa, gdy fotograf d... :mrgreen:
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez PaweleS » 14 kwi 2009, o 07:46

Tyle ,że ten aparat ma pomóc robiącemu zrobić zdjęcie.
I dlatego lepiej żeby to był dobry pomocnik :lol:
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krysia » 14 kwi 2009, o 07:51

ale jak słusznie napisałeś na tym samym poziomie cenowym one się prawie niczym nie różnią.
lecz obojętność,
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez PaweleS » 14 kwi 2009, o 08:05

Prawie robi jednak wielką różnicę.
Np. uszczelnienie korpusu,stabilizacja,rodzaj zasilania,współpraca z manualnymi obiektywami i choćby kolorystyka.
Nie mogę się oprzeć ,że Nikon ma jakby zimniejsze kolory.
Pentax tak jakby jednak cieplejsze.
Ale i tak twierdzę ,że są to dobre aparaty i bardzo dużo zależy od fotografa i obiektywów.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez robines » 14 kwi 2009, o 08:23

Nie patrz na te milony pikselków,wszystkie isa i inne pierduły.Kup se byle jakie body za pare groszy(może byc nawet kilkuletnie).Do tego co Ci zostanie weź jakiego dobrego kredyta i kup se kilka szkiełek bo to podstawa.Nie chcesz głupiego jaśka ino lustrzanke to przygotuj sie na duże uszczuplenie budżetu w ciagu kolejnej parolatki... :lol:
Nigdy nie kłóć się z głupcem - ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
robines
Stonka bieszczadzka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotografia