Lustrzanka dla początkującego

Fotografia górska: techniki, sprzęt. Zdjęcia w niniejszym dziale zamieszczamy wyłącznie w celu wymiany doświadczeń, testów, itp.

Lustrzanka dla początkującego

Postprzez Misieg » 12 kwi 2009, o 17:01

Przymierzam się do kupna mojej pierwszej lustrzanki, nie znam się na nich, nigdy nie miałem takiego aparatu, dlatego proszę o porady ( nie śmiać się ze mnie, jestem laikiem w tej materii ;) ). W tym momencie myślę o:
1. nikon d60
2.canon eos 450d
3. sony alpha 350

Proszę o jakiekolwiek sugestie - chce robić głownie zdjęcia w górach + cerkwie itp
http://picasaweb.google.com/michal.organ" - cyfrowa galeria bieszczadzka
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
nr gg: 5476043
Misieg
Niedzielny turysta bieszczadzki

Re: Lustrzanka dla początkującego

Postprzez vm2301 » 12 kwi 2009, o 18:53

No to chłopie zapomnij o poradach - tu zaraz będzie wojna posiadaczy canona i nikona;)

Plus sto tysięcy rożnych sugestii dotyczących szkła...

Ty se Misieg lepiej monetą rzuć :mrgreen: ...albo sprawdź aktualne promocje...

Pozdrawiam:)
vm2301
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Piotr_S » 12 kwi 2009, o 21:22

Misieg napisał(a):1. nikon d60
2.canon eos 450d
3. sony alpha 350
Proszę o jakiekolwiek sugestie - chce robić głownie zdjęcia w górach + cerkwie itp

Myśle że vm ma dużo racji, ale Ci powiem na co ja zwracałem uwagę a dość sporo o tym poczytałem - kupowałem w styczniu.

Po pierwsze zajrzyj na testy, są plusy i minusy oraz przykładowe zdjęcia:

www.fotopolis.pl/index.php?n=7307 A350
www.fotopolis.pl/index.php?n=7024 D60
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7157 450d

Po drugie pamiętaj że kupując lustro wchodzisz w cały system - dokupujesz potem obiektywy i jeśli chodzi o oryginalne to Sony wygląda najgorzej chyba (mało, drogie - Carl Zeiss i zdaje się w ogóle trudno dostępne)

Po trzecie jeśli chodzi o Sony to znowu 2 miesiące przede mną brat kupował. Myślę że żartobliwe powiedzenie "Sony to robi telewizory" ma coś w sobie. Jeśli jednak zdecydujesz się na Sony to raczej A350 nie ma większego sensu - po co przepłacać, ten model nie ma nic szczególnego w stosunku do tańszego A300. Owszem martyca 14mln - tylko do czego?

Po czwarte Sony ma najlepszy chyba stosunek jakości do ceny i dużo więcej bajerów niż np. d60, który jest dość stary, podobnie jak d80. Kwestia czy są potrzebne. Np. podgląd na żywo, odchylany wyświetlacz, autom. czyszczenie matrycy, itp. Ja np. kompaktami nigdy nie robiłem na podglądzie tylko przez wizjer, więc nie musiałem się przyzwyczajać.

Nikon to solidna firma, ale za jakość trzeba dopłacić, dużo użytkowników i dobre wsparcie - zajrzyj choćby na forum Nikona. Sam aparat jest dość solidny, dobrze leży w ręce, itp. czego chyba nie można powiedzieć o Canonach.

W każdym razie jakbym miał wybierać to z tej trójki odrzuciłbym Sony. Chyba że kupujesz np. jeszcze starszy A200 i wtedy za te samą kasę co A350 masz body + 2 obiektywy (Sigma).

Tyle mam do powiedzenia jako laik, ale sam stałem przed takim wyborem (padło na D80).
Piotr_S
Administrator

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 21:32

Piotr_S napisał(a):Owszem martyca 14mln - tylko do czego?
.

:lol: :lol: no co Ty grzeszysz ;-))))))))
Mi co prawda 6 mln pikseli wystarcza,ale jeden tu uważa, że tylko 24 mln pikseli musi być czy ile tam jest teraz maksymalnie :mrgreen:
na minus dla d60-masz mały wybór obiektywów-tylko te z wbudowanym silniczkiem dadzą Ci autofocus, są one droższe też, te bez silniczka z d60 działają ale autofocus nie działa,a to jest naprawdę wygodne.
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez bmiller » 12 kwi 2009, o 22:04

Misieg napisał(a):chce robić głownie zdjęcia w górach + cerkwie itp

Lepiej zastanów się jakie obiektywy trzeba będzie dokupić do aparatu, czy są w danym systemie dostępne i ile kosztują. To właśnie powinno decydować o wyborze systemu, sam aparat jest wbrew pozorom najłatwiej wymienić.

Wg mnie do zdjęć cerkwi i zdjęć w górach będziesz potrzebował czegoś szerokiego. Mnie z 18mm w Nikonowym standardzie było za wąsko, szczególnie w przypadku cerkwi. W przypadku Nikona masz do wyboru Sigmę 10-20 i Tokinę 12-24 oraz znaaaaacznie droższego Nikkora 12-24 (plus kilka innych o niebotycznych cenach). Sprawdź co i za ile mają w Canonie i Sony, wybierz sobie szkła a potem do tego dokładaj korpus. Dla przykładu po podpięciu Tokiny 12-24 do Nikona D60 nie mamy autofocusa, nie wiem jak z Sigmą a nie chce mi się szukać :-) Może Krysia Ci podpowie.

Jest jeszcze jedna ważna sprawa - idź do sklepu i weź każdy z tych aparatów do ręki, zrób jedno czy dwa zdjęcia (nawet bez karty), zobacz jak Ci w ręce leżą. To często ważniejsze niż wyniki testów czy opinie znajomych.
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez krysia » 12 kwi 2009, o 22:08

jeśli HMS oznacza silniczek wbudowany to ma :mrgreen: i robi mocowania i do Sonego i do Canona i pewnie do innych też, mówię o Sigmie 10-20
Odwrotnością miłości nie jest nienawiść
lecz obojętność,
Jeśli nienawidzisz to znaczy,że nadal coś czujesz...
„Lepiej mieć trudny charakter, niż nie mieć go w ogóle”
krysia
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez PaweleS » 13 kwi 2009, o 10:10

Poza Nikonem ,Sony lub Canonem są jeszcze inne firmy.
Sam mam Pentax K100D i jestem bardzo zadowolony.Polecam zaś Pentaxa K200D.Stabilizacja w korpusie,uszczelnienie etc...Bardzo dobry aparat.
Proponuję poczytać sobie coś więcej.
Pozdrawiam.
PaweleS
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez Misieg » 13 kwi 2009, o 10:35

Na początek chce wydać max 2,5tys pln...wiec na cuda mnie nie stać, tym bardziej,że to moja pierwsza lustrzanka będzie więc nie wiadomo czego to i tak nie będę umiał wykorzystać
http://pogorze.phorum.pl/index.php" - pogórzańskie klimaty, wszystko co w pogórzach piszczy
Misieg

Postprzez bmiller » 13 kwi 2009, o 12:38

PaweleS napisał(a):Sam mam Pentax K100D [...] Bardzo dobry aparat.

Faktycznie Pentaksy są bardzo chwalone, ja też mam do nich duży sentyment bo przez lata jechałem na manualnym Pentaksie ProgramA (nadal go mam, razem z kapitalnym Pentaksem-A 50/1.7). Przy przechodzeniu na cyfrę z żalem pożegnałem się z tym systemem bo nie było wówczas w zasadzie żadnego dostępu do obiektywów. Rynek wtórny praktycznie nie istniał a nowych obiektywów było jak na lekarstwo, trzeba było sprowadzać je z zagranicy. Może teraz jest inaczej... choć jak sprawdzam liczbę obiektywów Pentaksa na Allegro to wątpię w poprawę. Szkoda, bo Pentax jest firmą wyjątkowo szanującą klienta - jest pełna zgodność wsteczna i do każdej nowej lustrzanki można podpinać bez problemów wiekowe obiektywy (czasem prawdziwe arcydzieła optyczne). W Nikonie nie jest tak różowo, ze starymi manualnymi obiektywami potrafią się dogadać wyłącznie korpusy z wyższej półki. W Canonie chyba jeszcze gorzej... Ale za to i Nikon i Canon mają bardzo szeroką gamę "współczesnych" obiektywów, i tych nowych i z drugiej ręki.

Tylko nie myśl nad wyborem zbyt długo - idzie sezon, trzeba robić zdjęcia. Jakiej byś lustrzanki nie wybrał będzie dobrze, ważne by nie tracić tygodni na czytaniu testów ;-)
bmiller
Stonka bieszczadzka

Postprzez Misieg » 13 kwi 2009, o 12:53

Tak czytam już o tym,i sam nie wiem już co i jak,pomijając fakt ,że wielu terminów nie rozumiem,to już wiem,że mogłoby mnie denerwować brak live view - jestem przyzwyczajony do kompaktów,do tego okulary były by chyba niewygodne do fotografowania bez tej opcji.
Misieg

Następna strona

Powrót do Fotografia