Migawki z francuskich wojaży 2014

Re: Migawki z francuskich wojaży 2014

Postprzez lidkru » 27 lis 2014, o 06:37

Zatrzymaliśmy się również w lesie, by nazbierać ziół. Jakich? oczywiście prowansalskich

a ja zawsze myślałam, ze to mieszanka bazylii oregano i czegoś tam jeszcze :mrgreen:
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 27 lis 2014, o 16:22

lidkru napisał(a):
Zatrzymaliśmy się również w lesie, by nazbierać ziół. Jakich? oczywiście prowansalskich

a ja zawsze myślałam, ze to mieszanka bazylii oregano i czegoś tam jeszcze :mrgreen:
... a ja myślałem, że jak zbieramy w Prowansji, to zbieramy prowansalskie... :roll:
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez krzyś » 27 lis 2014, o 18:57

Podczas naszego pobytu we Francji oprócz ROUSSILLON zwiedziliśmy jeszcze jedno stare zabytkowe miasto - Pérouges.
Miasto założono w XII w. i zbudowane jest z kamienia. Jest dziś znaną atrakcją turystyczną. Wszystkie zabytkowe miasta są prawie całkowicie zamieszkane. Podobnie jest ze starymi zamkami i pałacami. I jest tego we Francji bardzo dużo. Bo i arystokracja we Francji nadal istnieje i ma się dobrze.

Ale wróćmy do Pérouges. Oto kilka migawek z miasta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miasto znane jest również we słynnych wypieków zwanych galette. Jest to rodzaj słodkiego placka podobnego do pizzy, ze słodką posypką z naturalną nutą pomarańczową
Obrazek
Wystawiane są one w witrynach i pieczone na oczach turystów, a ich zapach roznosi się po całym mieście
Obrazek
Obrazek

My konsumujemy galette w jednej z restauracji (podobno najlepsza w mieście) i popijamy cydrem
Obrazek
Wystrój lokalu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nawet toalety trącą średniowieczem ;)
Obrazek

Podobno na tych uliczkach w sezonie letnim panuje tłok jak... na praskiej Złotej Uliczce
Obrazek
Obrazek
Ale można spotkać tam takie pojazdy
Obrazek

... i jeszcze trochę widoczków
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak zapewne niektórzy z Was wiedzą, nie lubimy zbytnio zwiedzać zabytków. Wolimy przyrodę ("góry, lasy, doły"). Niemniej warto czasem pochodzić sobie wśród starych murów.

W drodze powrotnej Gerald (również miłośnik przyrody) zabrał nas nad tutejsze stawy, gdzie roi się od wszelkiego ptactwa i innej zwierzyny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jednak najpiękniejsze nasze przeżycie "przyrodnicze" jeszcze przed nami...
Ale o tym niebawem...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 27 lis 2014, o 20:31

Wystawiane są one w witrynach i pieczone na oczach turystów, a ich zapach roznosi się po całym mieście

mina Grazynki mówi wszystko :D
a czy ja dobrze widzę na zdjęciu z wiszącą kukurydzą, ze pani jest w czepcu??
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 27 lis 2014, o 21:51

lidkru napisał(a): czy ja dobrze widzę na zdjęciu z wiszącą kukurydzą, ze pani jest w czepcu??
Tak , panie kelnerki ubrane są w stroje z... epoki

Obrazek
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez krzyś » 30 lis 2014, o 22:06

Francja to kraj rolniczy. Większość mieszkańców (ok. 65 %) utrzymuje się z produkcji rolnej.
Nic więc dziwnego, że podczas naszych podróży po zaledwie skrawku Francji oglądaliśmy pola obsiane różnymi roślinami, pasące się bydło na pastwiskach, stawy hodowlane, gaje oliwne, sady owocowe, etc.... i oczywiście winnice, winnice, winnice...

Nie zdziwiło nas, że nasz przyjaciel Gerald chciał nam pokazać Francję również z tej strony.
Zabrał nas więc do miejscowości Saint-Christophe-en-Brionnais, gdzie w każdą środę odbywa się słynna aukcja białych krów hodowanych jedynie dla pozyskania mięsa. Jest to najdroższa wołowina nie tylko we Francji.

Oto one na pastwisku
Obrazek

... i na aukcji
Obrazek
Obrazek

Po żywiec przyjeżdżają hurtownicy z całej Francji, a także z Włoch i Szwajcarii
Obrazek

Bywa, że w tym małym miasteczku sprzedaje się ponad tysiąc sztuk bydła jednego dnia :shock:
Obrazek
Obrazek

Dobry produkt - to i dobra kuchnia :) . Choć francuska kuchnia uchodzi za wykwintną, Francuzi jedzą proste dania, a każdy posiłek kończą konsumpcją serów.
A wiecie ile gatunków serów produkuje się we Francji? Sprawdziliśmy - ponad 6 tysięcy!!! :shock:

Czas więc zasmakować wykwintnej kuchni. Korzystamy więc z zaproszenia siostry Zosi - Danki, która wraz z mężem Francuzem prowadzi małą restaurację w miejscowości Sulignat.
Dziś w menu żaby, specjalnie na nasz przyjazd :roll:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zaczęliśmy od przystawki i... wina, ale najbardziej czekaliśmy na to - żaby smażone na maśle z czosnkiem i pietruszką
Obrazek
Obrazek

Obsługuje nas Ludwik - mąż Danki, szef i właściciel restauracji - przesympatyczny!!!
Obrazek
Potem jeszcze desery
Obrazek
Obrazek
A ponieważ dołączyli do nas przyjaciele Geralda - Rachel i Nanu, a także sąsiedzi Dany i Ludwika...
... szampan (a właściwie Cremant, bo nazwa szampan jest zastrzeżona) leje się strumieniami....
Obrazek
Obrazek

Atmosfera międzynarodowa. Sąsiad Ludwika i Danki jest lekarzem pochodzącym z Dominikany, Polacy, Francuzi, kolejne cremant, ... ile?, nie liczyłem, ... może i lepiej... atmosfera przesympatyczna..., kolejne cremant... i...
...poranek mniej sympatyczny... :roll:

Ufff!, a mówią że Polacy to pijacy :lol:
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 1 gru 2014, o 06:48

ale wracając do meritum: żabki smakowały? bo ze bąbelki tak, to nie wątpię :mrgreen:
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez krzyś » 1 gru 2014, o 20:47

lidkru napisał(a):żabki smakowały?
Wiele osób się nas pyta jak smakują. Otóż jest to wyjątkowo delikatne mięso o niepowtarzalnym smaku :)
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez krzyś » 1 gru 2014, o 21:53

A teraz nasze najlepsze, najpiękniejsze przeżycie natury przyrodniczej :)

Gerald w poniedziałkowej prasie znalazł ogłoszenie, że najbardziej znany i ceniony ogrodnik Francji André Gayraud udostępnia swój ogród dla zwiedzających. Trzeba jednak zadzwonić i zapisać się na zwiedzanie, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Jeśli ktoś zna francuski, może o tym przeczytać:
http://www.voixdelain.fr/blog/2014/05/01/andre-gayraud-le-paysagiste-aux-mille-jardins-vous-ouvre-les-portes-du-paradis/.

Pytanie do nas: czy chcemy się tam wybrać, bo to okazja jedyna w swoim rodzaju. No cóż, pomyślałem. Może wolałbym gdzieś w góry..., może Mont Blanc zobaczyć...może francuska Jura... Ale niech będzie, w końcu kierownik jest jeden :roll:

Powiem Wam - nie zawiodłem się :) .
Żeby tam trafić nie pomaga nawet gps. Zadupie i tyle... Szczęście spotkaliśmy w miasteczku listonoszkę, która szczegółowo nam objaśniła drogę.

Posiadłość owego Ogrodnika leży na przełomie rzeki Ain i obejmuje obszar ponad 10 000 ha!!! (tak, tak nie pomyliłem się). Ogród słynie z rzadkich odmian drzew i krzewów z całego świata, przystosowanych do warunków europejskich.

Kiedy przyjechaliśmy na miejsce przywitał nas niepozorny starszy pan ubrany... niepozornie. Okazało się, że to on...
Obrazek

Przywitał nas słowami: "Jeśli na świecie istniał raj, to na pewno był on tu"
Obrazek
Obrazek

Następnie z pasją opowiadał o swoim ogrodzie (po francusku :( ) i pokazywał owoc swoich 50 lat pracy.
Obrazek
Obrazek
Drzewo pagodowe
Obrazek
... i inne (o nazwy nie pytajcie...)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jego pasja stało się ostatnio przeszczepienie na francuski grunt uprawy cornus (po polsku dereń), rosnących we wschodniej Europie
Obrazek

Wydał na ten temat książkę, którą można było nabyć (50 euro) zasilając konto fundacji ekologicznej
Andre zaprosił także na poczęstunek i podpisywał książki swoimi dedykacjami
Obrazek

A kiedy się dowiedział, że jesteśmy z Polski, nam również wręczył egzemplarz - gratis!!! :D
Obrazek

... i jeszcze wspólna fotka...
Obrazek

... i na tle przełomu Ain...
Obrazek

... i jeszcze fotki z przełomu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Posiadłość Andre od strony rzekiObrazek

Oj!!!.. wrażeń moc!!! warto było tu przyjechać. Może wolelibyśmy wybrać się na wędrówkę po istniejących tu szlakach
Obrazek

... może warto by wspiąć się na jakąś górę...
Obrazek

... może popłynąć z nurtem Ain...
Obrazek

...może, może... ale i tak wrażeń mieliśmy pod dostatkiem :D

Ach, Francja... Na pewno tu wrócimy!!!
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez lidkru » 2 gru 2014, o 07:50

Obrazek
tutaj sączyć kawkę, lub winko....