Moczarne czyli co w trawie piszczy

Szlaki, czasy przejść, dojazd i inne praktyczne tematy

Moczarne czyli co w trawie piszczy

Postprzez Barnaba » 19 lis 2011, o 01:39

Dla nie wtajemniczonych, Moczarne to dolina na południe od wschodniego krańca Wetliny. Rezerwat ścisły, top secret niby itd.

Byłem tam jakiś czas temu, pod sztandarem uczelni, że niby badać wodę tam. Poszedłem i teraz, niedawno. W pełni świadomie wsadzam teraz kij w mrowisko i uwaga co następuje:

1. 10 minut od bramy, po lewej stronie jest całkiem świeża chata. Skoro rezerwat, do dlaczego ta chata stoi, ktoś tam śmiga autem itd. Plebs nie może bo mandaty, a jak ktoś jest kimś, to już wolno?

2. Przy wspomnianej w pk1. chacie jest żeremie bobrowe, kto był tak genialny i wzmocnił wały zbiornika siatką? Zbiornik bobrowy ma 2 krawędzie regularne i dwie nie regularne. Co było pierwsze bobry czy człowiek? Ciekaw jestem co na to BPN, czy inne gminne archiwalia.

3. Doszedłem do stacji kolejki wąskotorowej a nawet z 200m dalej- to tam urywa się ślad oleju, który ciągnie się od samej bramy.

Pytam więc wprost: kto (osoba, organizacja SG czy inne), wlecze świadomie swoje auto w serce rezerwatu ścisłego z ostro cieknącym silnikiem? Jeśli ja idę sobie przez rezerwat- narażam się na karę, mimo że upierać się będę- nie niszczę rezerwatu. Jakie konsekwencje wyciąga więc gmina, wobec tak rażących nadużyć?

Tu proszę oto foty:
https://picasaweb.google.com/barnaba.ho ... directlink

Wniosek: w nosie należy mieć rezerwaty. Trzeba włazić, węszyć, obserwować to co jest i kiedy jeszcze jest. W przeciwnym razie bogate lajdaki, buce, gamonie i pomniejsze pierdoły zagarną, zniszczą to co jest niby prawnie chronione.
http://www.lesneoko.com"
- że przewodnik napisałem i wycieczki robię. HA!

"Zawsze znajdzie się filozofia do braku odwagi"
Albert Camus (1913-1960)
Barnaba
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Moczarne czyli co w trawie piszczy

Postprzez lucyna » 19 lis 2011, o 06:33

Dodałabym tam jeszcze opalające się panienki przy włączonym na pełny regulator jakimś odtwarzaczu. (zdjęcia, relacje) Z tego co pamiętam to tam niedźwiedzica zżarła reklamówkę ze śmieciami co było przyczyną jej zgonu. Nawet domek w Moczarnem stał się miejscem plenerowym, ponoć dość ostrych zdjęć erotycznych. Nie przeglądałam tego świństwa. Dość dużo w świecie wirtualnym o tym mówiło się.
Moczarne znam sprzed lat, byłam tam wieki temu. Między Bogiem, a prawdą znam ładniejsze doliny w Bieszczadach. Moczarne to mit, kilka razy w tym roku dzwoniono do mnie abym tam wprowadziła gości. Odmówiłam, mimo to ludzie tam byli, raz dostałam fotki.
Kto poniesie odpowiedzialność? Oczywiście, że nikt. Mam nadzieję, że Dyrektorzy o tym przeczytają i zareagują.
lucyna
Zbanowany

Postprzez leobek » 20 lis 2011, o 21:18

Witam
Domek w Moczarnem znajduje się na początku doliny w strefie ochrony częściowej (ochrona ścisła zaczyna się trochę dalej). Domek nie jest nowy - był budowany jeszcze za czasów Nadleśnictwa. Obecnie domek służy jako baza noclegowa dla naukowców prowadzących różne badania w dolinie Moczarnego. Jeśli były tam jakieś imprezy to musiało się to odbywać nielegalnie. Wjazd w dolinę Moczarnego ma wyłącznie Straż Graniczna i Służba Parku - oczywiście samochody powinny być sprawne.
O zauważonych nieprawidłowościach proszę zawsze informować dyrekcję Parku (forum nie zawsze czytamy).

Pozdrawiam
leobek
Stonka bieszczadzka

Postprzez Michał » 25 lis 2011, o 18:22

Witam

leobek napisał(a):Witam
Domek w Moczarnem znajduje się na początku doliny w strefie ochrony częściowej (ochrona ścisła zaczyna się trochę dalej). Domek nie jest nowy - był budowany jeszcze za czasów Nadleśnictwa. Obecnie domek służy jako baza noclegowa dla naukowców prowadzących różne badania w dolinie Moczarnego. Jeśli były tam jakieś imprezy to musiało się to odbywać nielegalnie. Wjazd w dolinę Moczarnego ma wyłącznie Straż Graniczna i Służba Parku - oczywiście samochody powinny być sprawne.
O zauważonych nieprawidłowościach proszę zawsze informować dyrekcję Parku (forum nie zawsze czytamy).

Pozdrawiam

Bardzo mnie ciekawi pojęcie rezerwatu/jego części jako ochrona częściowa.
No chyba, że nie jestem na bieżąco i powstała nowa forma ochrony na użytek Parku Narodowego/ Nadleśnictwa/leśnictwa
I czy Wojewoda zatwierdził taki status.

I ciekawi mnie jak sformuowano w planie ochrony tego rezerwatu reguły udostępniania.

No i jeszcze jedno - rozumiem, że tych "naukowców" na teren rezerwatu wwożą wyłacznie pojazdy SG lub SP.
I tylko w sprawnych pojazdach, które dalej już ich broń boziu nie wożą - tylko swoje cele "naukowe" realizują z buta.

Pozdrawiam
Michał
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez laszlo » 25 lis 2011, o 20:36

Michał napisał(a):Bardzo mnie ciekawi pojęcie rezerwatu/jego części jako ochrona częściowa.

W Parkach Narodowych nie ma żadnych rezerwatów gdyż wg Ustawy o Ochronie Przyrody rezerwat jest niższą formą ochrony niż Park Narodowy. W Parkach Narodowych wyznaczone są Obszary Ochrony Ścisłej. Chałupa w Dolinie Moczarnego stoi poza takową strefą
laszlo

Postprzez lucyna » 25 lis 2011, o 21:19

Michał napisał(a):Witam

Bardzo mnie ciekawi pojęcie rezerwatu/jego części jako ochrona częściowa.
No chyba, że nie jestem na bieżąco i powstała nowa forma ochrony na użytek Parku Narodowego/ Nadleśnictwa/leśnictwa
I czy Wojewoda zatwierdził taki status.

Święty Duch Pana Boga chwali, Mój Ulubiony Pan Michał we własnej osobie pojawił się na Forum. Witam, witam :D

Zmiana ustawy. Na terenach parków narodowych występują obszary: ochrony ścisłej, ochrony częściowej i ochrony krajobrazowej.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Michał » 25 lis 2011, o 21:34

Witam ponownie

laszlo napisał(a):W Parkach Narodowych nie ma żadnych rezerwatów gdyż wg Ustawy o Ochronie Przyrody rezerwat jest niższą formą ochrony niż Park Narodowy. W Parkach Narodowych wyznaczone są Obszary Ochrony Ścisłej. Chałupa w Dolinie Moczarnego stoi poza takową strefą

To nie ja sugerowałem w swojej odpowiedzi taki podział. Poza tym gdzie, gdzie tam jest zapisane, że rezerwat jest niższą formą ochrony środowiska.
Bo jest wymieniony na drugim miejscu. Bez jaj.
Takie pisanie sugeruje ludziom, że skoro jest niższą formą to chulaj dusza.

Piszącym tutaj raczej chodzi o równe traktowanie wszystkich, a nie uznawanie według lokalnych widzimię co komu wolno.
Może to sie nazywać Obszar Ochrony Ścisłej, bo toto w Parku Narodowym.
Poza parkiem toto nazywa sie Rezerwat ścisły.
Z takimi samymi prawami.

Dla mnie jasne jest więc, że to co nie sięga tego OOŚ jest częścią Wetliny i każdy może sobie tam potuptać, poczytać tabliczkę, wypić piwko przy domku dla "naukowców" i grzecznie wrócić. Gorzej oczywiście, kiedy będzie zmuszony zejść z grzbietu ścieżką. Pomimo nie olejenia i nie rozjeżdżania wszelakich stworzonek wypasionymi furami, albo klekotami leśnymi.

Pozdrawiam
Michał

Postprzez Michał » 25 lis 2011, o 21:43

Witam Szanowna WPP

lucyna napisał(a):Święty Duch Pana Boga chwali, Mój Ulubiony Pan Michał we własnej osobie pojawił się na Forum. Witam, witam :D

Zmiana ustawy. Na terenach parków narodowych występują obszary: ochrony ścisłej, ochrony częściowej i ochrony krajobrazowej.

Tego akurat nie musisz mi wyjaśniać. Chyba, że skleroza Cie dopada powoli :-) i zapomniałaś, gdzie pracuję.
Zreszta odpisałem na post Laszlo chyba w jasny sposób.
Sądzę, że powinni bardziej zadbać o to co robią na "swoim podwórku" i na co pozwalają.

Widzę, że dalej trolujesz na potęgę.
Może pora założyć własne forum.
:-)

Pozdrawiam serdecznie
Michał

Postprzez laszlo » 25 lis 2011, o 21:51

Chodziło mi jedynie o to, że nazywanie Doliny Moczarnego rezerwatem jest błędem. Owszem w ustawie jest na drugim miejscu bo uszeregowanie poszczególnych form ochrony w ww ustawie nie jest przypadkowe i ta wyżej umieszczona oznacza wyższą formę ochrony.

Co się zaś tyczy plamy oleju to może po prostu w jakimś upoważnionym do wjazdu pojeździe nastąpiła awaria. Może GOPR wjechał tam żeby uratować przed zamarznięciem "nielegalnego" turystę i w czasie akcji nastąpił wyciek oleju?

Jeśli ktoś ma dowody na to, że w Dolinie Moczarnego dzieje się coś niezgodnego z prawem to niech to zgłosi dyrekcji Parku a nie płacze na forum
Ostatnio edytowano 25 lis 2011, o 21:56 przez laszlo, łącznie edytowano 1 raz
laszlo

Postprzez lucyna » 25 lis 2011, o 21:53

W mordę jeża następny. Może macie rację, ale nie chce mi się. Ja jestem starym trollem obecnym chyba na ponad 20 forach, przeważnie rozrabiam na naukowych.

Ty wiesz, ale może zdarzyć się, że do wątku zaglądną osoby niezorientowane. Poprzedni podział dogłębnie zapadł w ludzką pamięć.

@ Laszlo
Aj tam, od razu donosy pisać. Łatwiej coś skrobnąć na forum. Przecież wiadomo, że tu i na forum beskidu niskiego są Parkowcy. Przeczytają.
Turyści są cięci na wszelakie przejawy nierównego traktowania. Zarówno Moczarne jak i Ciechania w MPN są pod obstrzałem, nawet z małego naruszenia zasad robi się aferę. W sumie to może wyjść przyrodzie tylko na zdrowie.
lucyna
Zbanowany

Następna strona

Powrót do Informacje praktyczne - pytania i odpowiedzi