Most Stacha

Most Stacha

Postprzez krzyś » 19 cze 2012, o 19:54

W czerwcowy długi weekend wybraliśmy się na Pogórze Rożnowskie. Często jeździłem w te okolice wraz z rodzicami będąc dzieckiem, natomiast moja żona jeszcze tam nie była. Dlatego (jak to ma w zwyczaju) poszperała nieco w necie na temat tej okolicy. Znalazła opis niezwykłej budowli: most Stacha.
Postanowiliśmy więc do niego dotrzeć.
Okazało się to niełatwe. W informacji turystycznej w Gródku nad Dunajcem (gdzie się zatrzymaliśmy) nikt o nim nie słyszał. Ale nie poddawaliśmy się. Sołtys (w jego kwaterze nocowaliśmy) udostępnił nam dość dokładną mapę okolic Jeziora Rożnowskiego (nigdzie niedostępna). Skolei przygodnie napotkany strażak z Rożnowa wskazał nam wieś Tabaszowa jako kierunek poszukiwań. Okazał się, że prowadzi tam niebieski szlak turystyczny i jego postanowiliśmy się trzymać.
Pierwotnie myśleliśmy, że dojedziemy tam zabranymi z domu rowerami. No cóż... górki w prawdzie niewysokie, ale górki... Trzeba więc było powrócić do naszego tradycyjnego przemieszczania się, czyli pieszo.

Oto więc krótka relacja z naszych poszukiwań:

Na niebieski szlak wyruszyliśmy z Rożnowa w okolicach kościoła. Dość ostre zejście prowadzi nad Dunajec

Obrazek

... i biegnie przez kładkę dla pieszych

Obrazek

Ze wzniesienia można dostrzec zaporę

Obrazek

Mijamy liczne w tej okolicy pola fasoli jaś z Doliny Dunajca (chroniona unijnym certyfikatem)

Obrazek

Nieco błądzimy, a oto powód

Obrazek

Dochodzimy do Tabaszowej gdzie dowiadujemy sie, że cel naszej wędrówki leży w Znamirowicach.
Zabytkowy drewniany kościół w Znamirowicach

Obrazek

... i piękny widok na jezioro

Obrazek

Jesteśmy już bardzo blisko, ale nikt nie wie dokładnie gdzie ten most ("cóś my słyszelim")

Obrazek

W końcu docieramy... Hurrra!!!

Obrazek
dokładnie przeczytajcie napis na płycie

Warto było!!! 5 godzin poszukiwań!!! Budowla przedstawia się imponujaco!!!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy inną drogą bliżej zapory (za podpowiedzią leśników)

Obrazek

Po drodze podziwiamy pięknie ukwiecone makami pola pszenicy

Obrazek

Kochani, kto będzie w tej okolicy polecam dotarcie do tej niezwykłej budowli. Byliśmy pełni podziwy dla wysiłku jednego człowieka.
Doprawdy warto to zobaczyć!
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Re: Most Stacha

Postprzez lidkru » 20 cze 2012, o 10:36

widzę, Krzysiu, ze mamy podobne zachcianki podróżne ;) ja zapilotowałam Jacka w maju na tamto Pogórze, ale niestety- o moście nie wiedzieliśmy- trzeba to nadrobić :D Kiedy ruszacie gdzies na Kujawy w jakieś ciekawe miejsce? chętnie się podłączę :)
...Właśnie przed chwilą zbiegłam z zakładu
Dla niepoprawnych marzycieli...
lidkru
Zakapior bieszczadzki

Postprzez browar » 20 cze 2012, o 14:59

No no,pod nosem taki rodzyn a ja w niewiedzy :shock:
Z drugiej strony to dobrze,już się cieszę na pierwsze spotkanie z tym mostem.
Dzięki ;)
browar
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez krzyś » 20 cze 2012, o 15:23

Oczywiście w necie można nieco przeczytac na temat tego mostu. Choćby tu:
http://www.pogorza.pl/najwiekszy-most-kamienny.htm

Niemniej opis jak tam dotrzeć jest niedokładny i założę się, że nikt wg tego opisu tam nie trafi.
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Postprzez Zagubiona » 25 cze 2012, o 11:09

Super miejsce.
Pogórza kryją wiele takich perełek.

O moście dawno słyszałam ale mimo że się kręciłam w pobliżu jeszcze przy nim nie byłam.
Zagubiona
Stonka bieszczadzka

Postprzez ramzes » 17 lis 2012, o 22:23

krzyś napisał(a):Niemniej opis jak tam dotrzeć jest niedokładny i założę się, że nikt wg tego opisu tam nie trafi.

a może przypadkiem dysponujesz współrzędnymi GPS? to i trafić będzie łatwiej...
ramzes
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 17 lis 2012, o 22:46

ramzes napisał(a):a może przypadkiem dysponujesz współrzędnymi GPS? to i trafić będzie łatwiej...

Odpowiedź jest tu: Most Stacha. Wystarczy poszukać.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez ramzes » 17 lis 2012, o 23:30

- rzeczywiście :) (dzięki)
- przejrzałem wskazany przez kol. krzysia link (www. pogorza.pl.....) i jednocześnie uległem sugestii :( o niedokładnym opisie i ... poszedłem na łatwiznę :oops: zamiast poszukać głębiej...
ramzes
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez krzyś » 13 maja 2013, o 20:55

Postanowiłem "odkopać" ten wątek. Może podczas tego sezonu turystycznego ktoś dotrze do owego mostu.
Niektórzy, jak wiem, wybierają się na Jamną... A to już blisko, że "kamieniem rzucić"...
Ciekaw jestem, czy ktoś tam dotrze...
... i w ogóle...
krzyś
Bieszczadzki ekspert

Następna strona

Powrót do Inne góry