Na przejściach granicznych dyskryminują pieszych i rowerzyst

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Na przejściach granicznych dyskryminują pieszych i rowerzyst

Postprzez IraS » 30 sie 2009, o 19:06

Polska administracja z premedytacją przyzwala na dyskryminację osób, które chciałyby przekroczyć granicę z Ukrainą pieszo lub rowerem. Nawet nowe przejścia graniczne są projektowane bez uwzględnienia punktów odpraw pieszych i rowerzystów. – To ewidentne wspieranie lobby samochodowego i naruszenie obowiązującej w Unii zasady zrównoważonego rozwoju – uważa Jakub Łoginow, polski korespondent kijowskiego tygodnika „Dzerkało Tyżnia”.

Zdaniem Łoginowa, przyczyny dyskryminacji pieszych i rowerzystów mają charakter mentalno-kulturowy. - Wiele się mówi o zasadzie zrównoważonego rozwoju i o konieczności promowania ruchu pieszo-rowerowego, ale do urzędników decydujących o ruchu granicznym te pojęcia nie przemawiają – uważa dziennikarz. Jak można przeczytać na portalu www.porteuropa.eu, MSZ, MSWiA oraz inne instytucje zignorowały przesłane im w 2005 roku koncepcje usprawnienia ruchu granicznego. - Rozumiem, że przystosowanie istniejących przejść granicznych do ruchu pieszo-rowerowego musi potrwać i wymaga rozbudowy obiektów, stworzenia dodatkowej infrastruktury. Dlaczego jednak nie przewidziano pasów odpraw pieszych w opracowywanych po 2005 roku projektach modernizacji terminali w Hrebennem i Korczowej oraz projektach nowych przejść? To ewidentne zaniedbanie, które można znienić jedynie poprzez nacisk społeczny na decydentów – uważa Jakub Łoginow.

Kolejnym absurdem jest brak możliwości przekroczenia granicy wschodniej na rowerze. Polska Straż Graniczna uznaje bowiem rower za środek transportu, ale dla służb ukraińskich i białoruskich rowerzysta - to po prostu pieszy. To wszystko ma miejsce w sytuacji, kiedy ze środków unijnych po obu stronach granicy (np. w polskich i ukraińskich Bieszczadach) realizowane są projekty, ukierunkowane na rozwój transgranicznej turystyki rowerowej.

Jakub Łoginow zainicjował akcję medialną poświęconą kwestiom usprawnienia ruchu granicznego, w tym zaprzestania dyskryminacji pieszych i rowerzystów. Jej centralnym elementem jest opracowywana właśnie III edycja Strategii „Granica bez kolejek”, z której projektem można się zapoznać tutaj: www.baltic-ukraine.com/pl/index.php/post/493/ Portal Port Europa, który jest patronem medialnym kampanii, zachęca do współpracy wszystkich, którzy mogą pomóc w nagłośnieniu przedstawionej problematyki i wpłynąć na zaprzestanie dyskryminacji pieszych i rowerzystów na wschodnich przejściach granicznych. Dodatkowe informacje oraz dane kontaktowe koordynatora kampanii można znaleźć na portalu Port Europa.

Źródło: www.porteuropa.eu
IraS
Administrator

Re: Na przejściach granicznych dyskryminują pieszych i rowerzyst

Postprzez paszczak » 30 sie 2009, o 23:35

Ano, racja w tym co powyżej napisano.
Doświadczyliśmy tego 5 lat temu jako świeżo upieczeni (był czerwiec 2004) obywatele UE.
Nie udało się wyjechać z PL do UA na dwóch kółkach.
Co ciekawe problem nie do rozwiązania zaistniał już na naszych, polskich rogatkach - przy okienku nagle okazało się, że rower nie jest samochodem i na nic zdało się tłumaczenie, że zupełnie legalnie przyjechał tą samą drogą co samochody hehe.
Być może wtedy nie było to wielkim zaskoczeniem, ale trwanie tej sytuacji w najlepsze,po dziś dzień, jest totalną żenadą!
pozdrawiam
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak
Niedzielny turysta bieszczadzki

Postprzez andrzej627 » 31 sie 2009, o 15:16

paszczak napisał(a):trwanie tej sytuacji w najlepsze,po dziś dzień, jest totalną żenadą!

Paszczak, co zrobiłeś w ciągu tych 5 lat, poza napisaniem tego postu, aby sytuacja ta ulega zmianie?
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez paszczak » 31 sie 2009, o 18:08

andrzej627 napisał(a):Paszczak, co zrobiłeś w ciągu tych 5 lat, poza napisaniem tego postu, aby sytuacja ta ulega zmianie?

Oczywiście, że nic z tym nie zrobiłem ani też nigdy nie zamierzałem.
Jeśli zajdzie potrzeba to wesprę akcję naprawy problemu swym wątłym jestestwem...to wszystko co myślę uczynić w sprawie.
Powracając do tej granicy, pojawiam się tam na tyle rzadko, że wystarczy mi (tak,tu nie dbam o dobro wszystkich) wiedza jak przedostać się do kraju sąsiada.
Rozwiązania systemowe są oczywiście lepsze i jestem za nimi, jednak organizację stosownych grup nacisku, lobbingu, stowarzyszeń, pikiet itp. pozostawiam osobom niewyżytym na tym polu lub czerpiącym z takiej aktywności siły życiowe lub dochody.

Tu jedynie dowiedziałem się o sytuacji obecnej i oceniam ją jako wciąż odbiegającą od tej, która samoistnie winna być NORMALNA a nie na drodze specjalnych zabiegów.
Z czasem kurioza zginą nawet na granicy UE-UA, może za sprawą wymiany naszych spostrzeżeń, oby!

Z życzeniami Wolnego Rowerowania,
paszczak
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak

Postprzez andrzej627 » 31 sie 2009, o 19:28

paszczak napisał(a):
andrzej627 napisał(a):Paszczak, co zrobiłeś w ciągu tych 5 lat, poza napisaniem tego postu, aby sytuacja ta ulega zmianie?

Oczywiście, że nic z tym nie zrobiłem ani też nigdy nie zamierzałem.

Pytanie zadałem prowokacyjnie i spodziewałem się takiej odpowiedzi. Nie mam zamiaru namawiać Cię do organizowania grup nacisku w tej sprawie. Są chyba jednak jakieś stowarzyszenia rowerzystów. One mogłyby naciskać. Chyba, że właściwie nikomu nie zależy, aby coś się zmieniło w tej sprawie.
andrzej627
Ekspert bieszczadzki

Postprzez paszczak » 31 sie 2009, o 21:03

Otóż to Andrzeju, chyba nawet dla rowerowych turystów jest to problem o "znikomej szkodliwości" i nikt jakoś specjalnie nie walczy.
Jako nieliczni damy sobie radę, zupełnie inaczej może być to postrzegane przez mieszkańców przygranicznych miejscowości, rozmaite piesze i rowerowe "mrówki" itd.
Lecz chyba i dla nich poprawianie sprawy nie jest warte zachodu lub z góry skazane na niepowodzenie.
Być może też to niedawne zamieszanie z ukraińskim rajdem rowerowym zawlokło temat granicy wschodniej do mediów...
Ale mediami i polityką nie będę się zajmował.

BTW.
Może fakt, że wtedy byliśmy jedynymi turystami z góry przekreślił nasze szanse przejechania granicy, panujący tam klimat wydawał się bardziej sprzyjać "przemytnikom" niż jakimś tam ufoludkom na rowerach z "cholera wie skąd".
Dziwne jest to o tyle, że po stronie ukraińskiej formalności przebiegły całkiem sprawnie i w zupełnie przyzwoitej atmosferze...w jednym przypadku nawet obyło się bez żadnych formalności co nam potem (żartobliwie mimo powagi wykroczenia) wypomniano podczas opuszczania Ukrainy ;)

pozdrav 8-)
<kubaaa> co robisz ?
<kambys> nic
<kambys> w pracy jestem

paszczak

Postprzez Duch » 2 wrz 2009, o 15:44

Witajcie. Wczoraj wróciłem z Ukrainy. Byłem mile zaskoczony odprawą na przejściu pieszym na Medyce. Wracaliśmy ze Świdowca z plecakami i zostaliśmy odprawieni błyskawicznie i bez żadnych problemów przy sprzeciwie "innych" którzy wchodzili do Polski. Przy wchodzeniu na Ukraine tez nie było problemów a wchodzili z nami goście z rowerami i jechali do Turcji i na Krym. Pozdrawiam Robert.
Duch
Stonka bieszczadzka

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy