Nadzór nad kąpieliskami w świetle nowych przepisów

Informacje i dyskusje o bieżących wydarzeniach w regionie.

Nadzór nad kąpieliskami w świetle nowych przepisów

Postprzez kumak_gorski » 16 cze 2011, o 08:53

Ustawa wprowadzająca zmiany ustawy Prawo Wodne (Dz. U. Nr 44 poz. 253) weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku i daje delegację do wydania przepisów wykonawczych dla Ministra Zdrowia:
- w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i w miejscu wykorzystywanym do kąpieli
- w sprawie ewidencji kąpielisk oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli
- oraz dla Ministra Środowiska do wydania rozporządzenia w sprawie profilu wody w kąpielisku.
Zdefiniowano na nowo obowiązki organizatora kąpieliska. Czytelnik pozwoli, że zacytuję (wyróżnienia w tekście moje):
"Organizator jest obowiązany oznakować kąpielisko przy użyciu tablicy informacyjnej widocznej, czytelnej, umieszczonej w jego bezpośrednim pobliżu, zawierającej:
1. napis "kąpielisko"
2. numer i datę uchwały rady gminy wyznaczającej kąpielisko na dany sezon kąpielowy
(...)
4. nazwę i numer telefonu kontaktowego powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej nadzorującej kąpielisko
5. bieżącą ocenę jakości wody w kąpielisku, informację o zakazie kąpieli i innych zaleceniach
6. ogólny opis wody w kąpielisku, sporządzony w oparciu o profil wody w kąpielisku przedstawiony w języku nietechnicznym.
(...)
3. Organizator zobowiązany jest do wykonania badań jakości wody w ramach kontroli wewnętrznej, która obejmuje:
a) ustalenie (...) w porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym harmonogramu pobrania próbek wody z kąpieliska w sezonie kąpielowym (harmonogram uwzględnia terminy poboru i analizy nie mniej niż czterech próbek w sezonie kąpielowym tak, aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca
c) pobierania próbek wody w kąpielisku w punktach ustalonych z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym
d) pobieranie dodatkowych próbek wody w kąpielisku w terminie 7 dni po ustaniu krótkoterminowego zanieczyszczenia
(...)
i) informowanie kąpiących się osób o jakości wody w kąpielisku i zaleceniach organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (m. in. o zakazie kąpieli).

Co z powyższego wynika? Niby oczywiste, ale...
Turysta chcący skorzystać z wyznaczonego kąpieliska otrzymuje informację o stanie wody, w której chce pływać.
Informacji takiej raczej nie uzyska chcąc skorzystać z dzikiego kąpieliska, gdzie i tak ponosi pewne ryzyko (związane choćby z bezpieczeństwem), chyba że doinformuje się na własną rękę o stanie wody w danym akwenie w ogóle.

Sytuacja w gminie Solina:
- wzmożone kontrole właścicieli szamb
- budowa oczyszczalni w Wołkowyi
- harmonogram badań jakości wody w jeziorze (gestia Sanepidu - ostatnio badali wczoraj; wynik poprzedniego badania w skali 1-5 wyniósł 4).
W kwestii samowoli budowlanych i braku ich skanalizowania częściowo winny jest system prawny, który doprowadził do patowej sytuacji. Samowole (często są to duże przyczepy campingowe dodatkowo zadaszone i zabudowane, a więc nie budynki w sensie prawa budowlanego) stoją na terenie dzierżawionym od PGE Energia Odnawialna (elektrownia w Solinie), PGE nie prowadzi wykazu dzierżawców (nie musi, zgodnie z prawem) i ma gdzieś tych dzierżawców, póki płacą czynsz, tym bardziej że w sensie prawa budowlanego nie zabudowują działek, samorząd nie może nakazać rozbiórki bo to nie budynek, a stać każdemu wolno na dzierżawionym od kogoś przez siebie terenie... Wiadomo jednak, iż trwają prace nad zmianą tego status quo.
W ciągu ostatniego prawie roku nastąpił w lokalnej społeczności pewien przełom - nielegalnie opróżniane szamba i ich właściciele są coraz bardziej napiętnowani i kontrolowani. Głośno i publicznie wskazuje się takie osoby.
Ostatnie obrady Rady Gminy, na które zostali zaproszeni mieszkańcy, miały dość dramatyczny przebieg ze względu właśnie na fakt, iż poruszano ten temat.

Jedno jest zatem pewne: turysta chcący kąpać się w jeziorze w wyznaczonym do tego celu miejscu jest informowany o stanie sanitarnym wody.
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Re: Nadzór nad kąpieliskami w świetle nowych przepisów

Postprzez skazaniec » 16 cze 2011, o 10:08

to odniosę się jeszcze do innego wątku i przeniosę moje dywagacje:)
kumak_gorski napisał(a):Aby ocenić sytuację w gminie Solina, zapoznaj się z programem wyborczym ludzi, którzy ostatnim razem wygrali wybory w gminie Solina i co dotychczas zrobili w gminie Solina. Dowiedz się również, jaki proces mający miejsce w gminie Solina od lat doprowadził do takiego stanu rzeczy, z jakim mamy obecnie do czynienia. To, że w gminie A nie zbudowano jakiejś drogi, nie musi oznaczać, że nie uczyniono czegoś analogicznego w gminie B.

Cóż przyznaję w obu wypowiedziach ( i tej cytowanej i tej, która wywołała cytowaną dokonałem ekstrapolacji na zasadzie jeśli w gminie A samorządowcy działają nieefektywni to z dużym prawdopodobieństwem będą podobnie działać samorządowcy w gminie B. Nie jest to w 100% pewne. Zawiedziony pracami polityków, których obdarzyłem zaufaniem po prostu tracę wiarę i dokonałem uogólnienia. Nieczęsto to robię, ale przyznaję się do błędu nieuprawnionego wnioskowania. Wiesz po prostu mam dość nieefektywności w zarządzaniu, ot co. Widzę jednak z powyższego posta, że sytuacja się zmienia i podjęto (po wyborach - co ważne dla mnie) konkretne działania. Piszesz o dyskusji na RG - mam nadzieję, że oprócz podniesienia dramatyzmu sytuacji zaowocowała konkretnymi decyzjami.

A, że atak personalny odebrałem,a nie dyskusję to można oprzeć o koncepcję przenoszenia pobudzenia - wróciłem z wycieczki rowerowej :)
Przyznaję otwarcie moje argumenty w pierwszej wypowiedzi były nijakie, druga zbliżyła się do dyskusji a trzecią zakończę pytaniem
Dlaczego wcześniej nie wrzuciłeś wiadomości zawartych w powyższym poście? Przynajmniej mnie to nieco zmodyfikowało poglądy. Ciekawym też co Rada Gminy ustaliła.

Pozdrawiam Dyskutanta:)

PS. To nie jest atak personalny, lecz najzwyczajniejsza w świecie dyskusja. Nie mogę się doczekać, kiedy się dogadamy;-)[/quote]
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez kumak_gorski » 16 cze 2011, o 12:24

skazaniec napisał(a):Wiesz po prostu mam dość nieefektywności w zarządzaniu, ot co.

Ja też, ja też. Stąd kilka inicjatyw (przykładowo taka), stąd obecność ludzi na RG, stąd przytaczane wcześniej zmiany (na lepsze).
skazaniec napisał(a):Dlaczego wcześniej nie wrzuciłeś wiadomości zawartych w powyższym poście?

Oczywiście żałuję, że nie wcześniej, zawsze można było coś wcześniej, szybciej, lepiej, no ale nie tą razą.
Miałem taki zamiar już dawno... Swoją szosą, nowe przepisy też powinny obowiązywać od dawna. Z tego co wiem są one realizacją unijnych dyrektyw, takie sprawy rządzą się swoimi, pooowooolnyyyymi prawami (vacatio legis itd.) Tutejszy GOSKiT ma nową dyrektorkę, która zaczęła urzędowanie właśnie od regulowania tychże spraw.
Ponadto w 150% pochłania mnie praca, i tak cud, że mam czas to teraz pisać;-)
Pozdrawiam
Picking up my pain from door to door/Riding on the storyline/Furnace burning overtime/But this train don't stop there anymore
kumak_gorski
Wyrypiarz bieszczadzki

Postprzez lucyna » 16 cze 2011, o 18:41

Stowarzyszenie prosiło o kredyt zaufania, dostało go. Od ubiegłego roku w gminie coś drgnęło, chyba odbijają się od szambowego dna. Przede wszystkim zmieniła się mentalność, gestorzy wiedzą, że od czystości jeziora zależy ich los, goście odwrócą się od brudnego jeziora, a oni zbankrutują.
lucyna
Zbanowany

Postprzez skazaniec » 17 cze 2011, o 07:46

Tym bardziej dzięki, że znalazłeś czas aby to napisać. Myślę, że zasadne jest pisanie o takich sprawach, gdyz to tworzy dobry klimat - Ci, którzy coś robią widzą oddźwięk :)
Pozdrawiam z nadzieją, że jez. Solińskie będzie czyste 6/5 :)
Wędrowny Psychopata Gawędziarz
skazaniec
Zakapior bieszczadzki

Postprzez IraS » 18 cze 2011, o 06:36

kumak_gorski napisał(a):Sytuacja w gminie Solina:
- wzmożone kontrole właścicieli szamb
- budowa oczyszczalni w Wołkowyi
- harmonogram badań jakości wody w jeziorze (gestia Sanepidu - ostatnio badali wczoraj; wynik poprzedniego badania w skali 1-5 wyniósł 4).

Jedno jest zatem pewne: turysta chcący kąpać się w jeziorze w wyznaczonym do tego celu miejscu jest informowany o stanie sanitarnym wody.

Kumaku nie rozśmieszaj, wzmożone kontrole ? pojedź do Wołkowyi, Górzanki, Zawozu czy Bukowca i się przejdź drogą, wszystko płynie do rowów jak płynęło, rury z szamb na legalu wyprowadzone do rowów - nawet nikt tego nie maskuje. Koło sklepu w Wołkowyi już w maju fekalia się prawie wylewały z rowu, aż strach pomyśleć co będzie latem, gdy przyjadą turyści i produkcja nawozu skoczy trzykrotnie. Jak wiadomo wójt Gminy mieszka w Bukowcu i tuż pod jego domem też rowem płyną ścieki. Jak na razie nikt nikogo nie ukarał a gestorzy twierdzą, że jak by mieli wywozić szamba to by im się nie opłacało wynajmować noclegów - ciekawe.
Oczyszczalnia w Wołkowyi już stoi tyle, że wsie jeszcze trzeba skanalizować i podpiąć co tak szybko nie nastąpi więc i w tym sezonie turyści będą nadal kąpać się w gównach.
IraS
Administrator

Postprzez lucyna » 18 cze 2011, o 07:28

Wariant możliwy do realizacji, Wołkowyja to obraz nędzy i rozpaczy, do tego cuchnący. Tylko małe ale. Wejdź na pomost po dźwigu i sfotografuj zaporę.Puuuchy w tym sezonie. Turyści powoli odwracają się od jeziora. Jeszcze jeden tak nieudany sezon, a w tym regionie zaczną się bankructwa.
Znacznie lepiej jest w Polańczyku, zapaszek znikł. Polańczyk naprawdę zmienia się na lepsze. Jezioro Myczkowieckie jest już chyba wolne od ścieków. Soliński Jawor co tam się dzieje tego nie wiem. Dla mnie ta część Soliny przestała istnieć, może piorun w ten syf strzelić.
Moim zdaniem okolica Jeziora Solińskiego się różnicuje. Są takie miejsca, gdzie jest nadal źle ale są i takie wolne prawie całkowicie od zanieczyszczeń. Nie wrzucajmy wszystkich miejscowości do jednego worka.
lucyna
Zbanowany

Postprzez lucyna » 18 cze 2011, o 07:45

I jeszcze jedno.Moim zdaniem najgorzej jest tam, gdzie skoncentorowane są małe pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, wokół ośrodków jest czyściej. Łatwiej sprawdzić jednego dużego niż 50 małych. Być może dlatego sytuacja w Polańczyku uległa dużej poprawie.
lucyna
Zbanowany

Postprzez Piotr_S » 18 cze 2011, o 20:27

lucyna napisał(a):Być może dlatego sytuacja w Polańczyku uległa dużej poprawie.

Dokładnie. I warto o tym pamiętać. Problem nie dotyczy całej linii brzegowej wspomnianych miejscowości, nie wolna uogólniać. Gdyby wszyscy byli jak Unitra to na Soliną by plaża Waikiki była :)
Piotr_S
Administrator

Postprzez Piotr_S » 18 cze 2011, o 20:30

IraS napisał(a):Jak na razie nikt nikogo nie ukarał a gestorzy twierdzą, że jak by mieli wywozić szamba to by im się nie opłacało wynajmować noclegów - ciekawe..

To bardzo drogo musi być w tej Gminie. Zważywszy na ceny wynajmu domków i pokoi (za dobę), które owi gestorzy oferują...
Piotr_S
Administrator

Następna strona

Powrót do Aktualności i dyskusje na bieszczadzkie tematy